fallback

Робърт Шилер: Има значителен шанс за рецесия в САЩ

Според Нобеловия лауреат това отчасти ще се дължи на т. нар. самореализиращо се пророчество, при което страхът се превръща в реалност

19:05 | 09.06.22 г. 11
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Според Нобеловия лауреат по икономика Робърт Шилер има значителен шанс за рецесия в САЩ, която поне отчасти ще е резултат от „самореализиращо се пророчество“ (убеждение, което води до собственото си изпълнение – бел. ред.), тъй като инвеститорите, компаниите и потребителите се притесняват все повече от спад.

„Страхът може да доведе до реалност“, коментира професорът от Университета в Йейл, цитиран от Bloomberg.

Притесненията за евентуално икономическо свиване се увеличават в последно време с ускоряването на инфлацията и усилията на Федералния резерв за поставянето ѝ под контрол. Редица корпоративни мениджъри също така предупредиха за възможни рискове на фона на разпродажбите на фондовите пазари. В същото време все по-голям брой американски домакинства посочват, че според тях икономиката се движи в погрешната посока. Всичко това може да направи потребителите и компаниите по-предпазливи, посявайки семето на рецесията.

Според Шилер шансът от рецесия през следващите няколко години е „по-голям от нормалните“ 50%.

По думите му важен аспект е увеличаването на лихвите от страна на Фед и задаването на стратегия за продължаване на тази политика.

Управителят на централната банка Джером Пауъл и неговите колеги се очаква да увеличат лихвите с половин процентен пункт на заседанието си следващата седмица.

Шилер очаква, че възможността за по-високи лихви ще накара повече хора да си купят жилища. Но разгорещяването на имотния пазар на свой ред може да върне спомените за последния път, когато това стана.

„За идеята, че се намираме в жилищен балон, все още не се говори много“, коментира Нобеловият лауреат, според когото тя започва постепенно да се завръща.

Шилер посочи още, че американците са по-склонни да се окажат жертва на самореализиращо се пророчество за свиване на икономиката в момента, тъй като страната преживава колективен посттравматичен стрес заради пандемията. Над 1 млн. американци са загинали заради Covid-19.

Също така „много силното“ поляризиране на обществото също увеличава риска страховете да движат реалността, смята Шилер.

За него ускоряването на инфлацията в момента има повече ефект върху психиката на американците, отколкото върху пазара на труда. „Инфлацията засяга всички“, каза той. „Всеки път, когато (хората – бел. ред.) отидат до магазина, виждат инфлацията и това ги ядосва“, заяви той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 07:31 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Икономика и макроданни виж още