Аржентина започва да плаща за вноса на китайски стоки и с юани, а не само с долари, съобщава Ройтерс. Мярката на правителството е свързана с намаляващите доларови резерви, допълва още агенцията.
През април Аржентина планира да плати на Китай за вноса на стоки на стойност 1 млрд. долара в юани. След това всеки месец ще плаща част от вноса (790 млн. долара) в юани, посочват от правителството.
Новата схема на заплащане беше обявена от министъра на икономиката Серхио Маса след среща с китайския посланик Дзоу Сиаоли. На събитието участваха и китайски компании от различни сектори, допълва още Ройтерс.
Страните от Южна Америка са изложени на намаляване на своите доларови резерви заради свития износ на селскостопански продукти. Континентът е обхванат от рекордна суша в последните месеци. Регионът е обхванат и от политическа нестабилност.
Анализатори коментират, че китайският юан започва бавно, но сигурно да бъде възприеман от редица държави като резервна валута. Това може да постави основите на конкурентна на доминираната от долара парична система. Най-големите вносители и износители на суровини - Китай, Бразилия и Русия, в момента договарят търговските си взаимоотношения в юани, сочат още данните на анализаторите, цитирани от Ройтерс.


Франция регистрира около 1000 допълнителни смъртни случая от жегите
Морска гара-Варна става на 58 години
11-годишно момче бе спасено три дни след земетресенията във Венецуела
Жена загина при пожар във Варна
Горещо време в цялата страна днес
AI супербалонът е готов да се спука, предупреждават хедж фондове в Китай
Стармър напуска „Даунинг стрийт“ без ясна политическа идентичност
Ford наема отново инженери, тъй като AI не се справя с качеството
Историята се повтаря в Америка, част 4
Историята се повтаря в Америка, част 3
Toyota Classic - най-рядката кола на марката с дизайн от 30-те
Тръмп на война с петролните гиганти
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Toyota превръща „стария“ RAV4 в офроудър
Никола Минчев: Радев говори едно в България и друго в Брюксел
Само Путин е над него: Кой е "пазителят на тайните" на Кремъл и как западните служби го разкриха?
За първи път в България оперираха "пеперудено дете" в "Пирогов"
Иво Сиромахов за ИТН: Някак си се самоизчегъртаха
преди 3 години А по темата-юанът няма как да стане по-широко възприет като валута, докато Китай продължава да има огромни търговски излишъци и продължава със строгият валутен контрол.Откъде ще се появят по света тези юани, след като емитента им всяка година пуска в страната си повече чужди валути, отколкото изнася навън юани?Описаното по-горе е капка в морето-няколкостотин милиона плащания в юани са смехотворна сума.. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Чета го този под номер едно дето се е разписал.Освен ***,упости, няма какво да каже, ам,а що да не ги каже тука.Общо взето,характерно свойство на копейкаджиите. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години де е аржентина де е бразилия ... :))) ... значи аржентинците изнасят за поднебесната соя , сорго и замразено телешко за 6млрд на година а внасят машинария и химия за $13млрд ... а па аржентинското песо как се обезценява към $ ... :))) ... тия как ще си намират 9млрд юани на година не е много ясно ... чайниците обаче ще са на сметка ... според мен чайниците ще демонстрират на света , как може да загроби огромна държава ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години бразилия изнася за поднебесната кинкалерия три продукта : желязна руда , соя , петрол за $88млрд на година и внася за $53млрд машини , химия и чарколяци ... чайниците ще опитат да купуват с юани желязна руда , пък ще им продават в юани машинарии , за около $9млрд на година ... едната валута плавно се обезценява към $ , другата валута се обезценява на приливи и отливи ... чайниците ще се пробват , бразилците най-много да загубят няколко кораба желязна руда ... :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години ммм, липсват ми ценните мнения на кухао в теми, като тази, явно ще трябва да изчакам да му свърши смяната на дунав мост, да промие хранопровода с пароструйката от мивката за тирове,да го позакърпи фелшера тук - там и да застане прав/а, да пише коментарис двата показалеца отговор Сигнализирай за неуместен коментар