IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Евробарометър: Българите вярват повече в ЕС, отколкото в парламента и правителството

В България има много по-голяма съпротива срещу финансовата помощ за Украйна и предоставянето на въоръжение, както и по отношение на санкциите срещу Русия

16:42 | 29.11.24 г. 7
Снимка: Bloomberg Finance LP
Снимка: Bloomberg Finance LP

Повече от половината българи вярват в Европейския съюз (ЕС), като делът им е дори с 2 процентни пункта по-висок от средното за ЕС, показват данни на Евробарометър от проучване, проведено през есента (10 октомври – 5 ноември) сред общо 26 525 европейски граждани.

53% от българите имат доверие на Европейския съюз при 51% средно за ЕС. Същевременно доверие в националния парламент декларират едва 17% от анкетираните, а 77% нямат доверие в Народното събрание. Малко по-високо, но отново ниско, е доверието в правителството – 23% при 69% недоверие.

Почти не се наблюдават разлики между нагласите в България и средноевропейските относно бъдещето на ЕС – абсолютни оптимисти са 61% от европейците и 57% от българите. Същевременно образът на ЕС в България е по-позитивен от средноевропейското – 52% го възприемат като напълно положителен при 44% средно за общността.

 

Българите в ЕС имат и по-висока оценка за връзката между хората в рамките на съюза – според 71% от анкетираните у нас хората в общността имат много общи неща (при 65% средно за ЕС). Още по-голяма е разликата в разбиранията, когато бъде зададен въпросът за това доколко имат общо страните от ЕС и техните източни съседи (Армения, Азербайджан, Грузия, Молдова, Украйна и Беларус). Според 57% от българите общото е много, докато това е мнението на само 46% от останалите европейци.

В много по-голяма степен хората у нас се тревожат заради ръста на цените и икономическото положение. Инфлацията е най-важният проблем за 46% от българите (при 33% в ЕС), а икономиката буди тревога у 28% (при 18% в ЕС).

 

Войната в Украйна – „да“ за хуманитарна подкрепа, но не и военна

Сериозни разлики се наблюдават в отговорите на анкетираните в България и останалите европейски страни, що се отнася до войната, започната от Русия в Украйна. В голямата си част българите подкрепят предоставянето на хуманитарна помощ на нападнатата страна – 75% при 87% средно за ЕС, но що се отнася до финансова подкрепа и предоставяне на оръжия, картината е различна.

Докато 68% от европейците одобряват предоставянето на финансова помощ за Украйна, в България близо 50% са против това действие. Още по-голяма е съпротивата у нас за предоставяне на въоръжение и средства за закупуване на оръжия. 58% от европейците одобряват този ход, докато 68% от българите са против.

 

Големи са разминаванията и при въпроса за икономическите санкции, наложени срещу Русия. 71% е средната за ЕС подкрепа към това действие, което в България е одобрявано от едва 44% срещу 45% против.

На този фон е интересно да се проследят източниците, от които хората у нас и в останалите страни в Европа се информират. В България телевизията и социалните мрежи са най-използваните източници на новини, докато общо за ЕС с приоритет след телевизиите са медийните сайтове и радиата.  

Рекордна подкрепа за европейската идея

Есенното проучване на Евробарометър показва цялостно повишаване на доверието в Европейския съюз до най-високите нива от 2007 г. насам, като се регистрира и най-високата отчетена подкрепа за еврото. Най-високо е доверието в ЕС сред възрастовата група 15-24 г. (59%). 51% от европейците декларират доверие и в Европейската комисия, което също е рекорд за последните 17 години. Близо две трети от респондентите се чувстват граждани на ЕС, като това е най-високата стойност за последните над две десетилетия.

Сред държавите, които се стремят към присъединяване, най-високо е доверието в Албания – 81%, а най-ниско в Сърбия и Великобритания – 38%, като и в двете държави се отчита нарастване в доверието спрямо последните проучвания.

Проучването отчита историческа подкрепа и за еврото, като общата валута има подкрепата на 74% от гражданите на ЕС и 81% от живеещите в държави от еврозоната.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:42 | 29.11.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Икономика и макроданни виж още

Коментари

7
rate up comment 0 rate down comment 0
5452innocent
преди 5 дни
ГАРАНТИРАНО: За 21 дни ще правите жесток секс като порнозвезда - ще увеличите трайно пениса си със 7 см и ще започнете да получавате ерекция за 3 секунди (твърда като стомана, колкото дълго искате),прочетете повече тук---- https://come.ac/Menstill
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 14 rate down comment 1
cyclop
преди 5 дни
Кау е много благодарен на ЕС, защотоизправиха краставиците. Подобриха му ceксyалния живот.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 2 rate down comment 2
doba
преди 5 дни
*** = пaтка/гъcка, филтрирана
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 7 rate down comment 3
doba
преди 5 дни
Хех, Българина на никого не верва, хапцолютно :) Ние казваме по-добре врабче в ръката, отколкото *** в небето. Наслушахме се за светлото бъдеще с много, много години.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 10 rate down comment 2
Tikva007
преди 5 дни
*Българите вярват повече в ЕС, отколкото в парламента и правителството* - Те българите са известни с това, че обичат да вярват в глуппости и измишльотини. Даже един бивш цар си оправи борчовете от хазарт в Монте Карло с вярата на българите в чудеса.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 7 rate down comment 16
khao
преди 5 дни
да не кажем че ЕС е единствената ни надежда да станем Държава и "бели хора"! Последните 30 години всичко хубаво което се е случило по нашите земи е било заради и благодарение на ЕС !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 14 rate down comment 0
pnk
преди 6 дни
Ако имаше и кой да се съобрази с проучването :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още