Осем проекта от Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ) на стойност 1 млрд. лева няма да бъдат изпълнени до август 2026 г., когато е крайният срок за реализирането им и може да отпаднат. Още 22 проекта за 2 млрд. лева са в риск. Това обяви вицепремиерът и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев на брифинг в Министерския съвет.
Вицепремиерът Дончев и министърът на финансите Теменужка Петкова дадоха брифинг, в рамките на който анонсираха проектите, предложени за отпадане от Националния план за възстановяване и устойчивост.
Сред разговори с Европейската комисия (ЕК) и констатирайки фактическата невъзможност част от проектите в плана да бъдат изпълнени, беше решено да се направи преглед на всички проекти. Списъкът с тези планове е публикуван на "Следващо поколение ЕС" (Next Generation EU), каза Дончев.
Относно отпадналите от плана 8 проекта вицепремиерът каза, че няма никакви шансове да бъдат реализирани до август 2026 г., защото по тях не е извършена почти никаква работа. „Няма стартиран какъвто и да било инвестиционен процес. Половината от тях нямат проведена дори обществена поръчка”, отчете той.
Част от отпадналите проекти обаче ще бъдат реализирани със средства от оперативните програми. Правителството ще осигури финансиране по някои от проектите, като ги прехвърли към други европейски програми, за да не се налага национално финансиране.
„Една голяма част от тези инвестиции ще бъдат реализирани чрез друг приходоизточник. Такива са проектите за ВиК инфраструктура в населени места с между 5 и 10 хил. души население, за изграждането на Центъра за аерокосмически наблюдения и инвестицията за телефон 112.
Томислав Дончев каза, че е оптимист за спасяването на поне половината от рисковите 22 проекта. По думите му това означава да се съхранят около 70% от проектите, които са част от националния план. Ще бъде даден срок от няколко седмици и ако има видима мобилизация и шанс да приключат до август догодина, те ще останат в плана. Останалите ще бъдат добавени към списъка с отпадналите проекти.
Дончев уточни, че в разговори с ЕК през последните две седмици е постигнато съгласие по отношение на текстовете на законопроекти, свързани с второто плащане по ПВУ. Ако законите за борба с корупцията получат подкрепа в парламента, няма да има загуба на средства.
„Ако България се мобилизира и успее да изпълни всички реформи от второ до девето плащане, тук правилата са малко по-различни от оперативните програми. Дори България да не е изпълнила всички инвестиции, тя не би следвало да връща пари на ЕК. Имаме нужда от драстична мобилизация“, заяви Дончев.


Мечка е убила млад мъж на Витоша
Колко струва един абитуриентски бал?
Русия съди легендарна лекоатлетка, противничка на Путин, за 80 евро
Турция предложи да се построи тръбопровод през България за 1,2 милиарда долара за военните нужди на НАТО
В Украйна посещенията при психиатри се увеличили със 173% в хода на войната
Свръхбогатите увеличават залозите в икономиката на конфликтите
AI помага в анализа на корпоративни документи, но контролът остава при човека
Косово инвестира $1 млрд. в модернизация на армията с помощта на НАТО
SpaceX може да подаде документи за IPO още в сряда
Правилно ли чухме? Тръмп май каза, че воюва, воден от пиар цели
Jeep направи Wrangler за Капитан Америка
Британци атакуват рекорда за най-бърз автомобил
Mercedes отряза китайци и американци за бронираната S-Class
Hyundai прави EV по-евтини, без за променя батериите
Най-продаваната кола в историята празнува 60-годишен юбилей
Мондиал 2026: нови притеснения около провеждането на турнира
Новата руска ракета Р-77М ли стои зад унищожаването на украински F-16
Ивайло Мирчев: Мисля, че можех да направя повече, за да не позволя конфликтът да ескалира
Ключов командир на "Хамас" е убит при израелска операция
България спечели награда за най-добро артистично изпълнение на "Евровизия 2026"