IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Заради бума на доставките руснаци стават куриери в търсене на допълнителни доходи

Електронната търговия в Русия е нараснала с 34% през 2024 г.

19:00 | 07.04.25 г. 1
Снимка: Andrey Rudakov/Bloomberg
Снимка: Andrey Rudakov/Bloomberg

Апартаментът на Елена и Виктор е пълен с големи, цветни раници и два велосипеда, които те наричат техните „железни коне“. Двамата са напуснали редовната си работа в търсене на по-добро заплащане и по-гъвкаво работно време, за да работят изцяло като разносвачи на пратки, пише Ройтерс.

Търсенето на куриери в Русия е нараснало през последните години, стимулирано отчасти от бума на електронната търговия след пандемията от Covid-19. Пазарът е нараснал с 34% през 2024 г. до 454,4 млрд. рубли (645 млн. долара), сочат изчисления на вестник „Комерсант“ на база данни на Росстат.

Елена Кашаедова и Виктор Дрововоз, които започнали да живеят заедно през 2023 г. скоро след като станали двойка, се борят със студените, снежни зими в сибирския град Омск и са изправени пред ежедневната задача да носят колелетата си нагоре и надолу пет етажа в жилищната си сграда.

Но Кашаедова, която напуснала предишната си работа като оператор на котел през януари, счита, че усилията си заслужават поради финансовите ползи от куриерската работа.

„Дълго време се опитваха да ме разубедят, но сега разбирам, че съм взела правилното решение, тъй като в допълнение към свободата – нямам ръководство, нито екип, получавам и приличен доход“, разказва тя пред Ройтерс.

„В много области има много какво да се желае от заплащането..., в куриерските услуги можем да получаваме три до четири пъти повече. По стандартите на нашия град това са много добри пари“, допълва тя.

Разходите на Русия за конфликта в Украйна увеличиха някои заплати и потребителски разходи. Това задълбочи вече високата инфлация, но накара много хора да използват относително луксозни услуги, предлагани от куриерски компании като „Самокат“, притежаваната от „Сбербанк“ „Купер“ и управляваните от технологичния гигант „Яндекс“ и големите търговци на дребно Х5 и „Магнит“.

„Яндес Фууд“, звеното за доставки на технологичната компания, привлича повече куриери, тъй като пазарът се разраства, казва Сергей Долгов, ръководител на оперативното управление. Хората харесват гъвкавостта и лекотата, с която могат да станат куриери.

„Сега не е както преди, само момчета, които работят като куриери, сега има и много момичета, както и хора с по-високо образование, разбира се, които използват доставките като възможност да се присъединят бързо и да имат допълнителни доходи“, казва Долгов.

Студентката по архитектура Полина Калиниченко е един такъв пример, като спечелила около 50 хил. рубли (593 долара) през март и продължила да учи.

„Възникват въпроси защо не се занимавам само с архитектура“, казва Калиниченко пред Ройтерс в Москва. „Но по принцип това е мое решение, затова не виждам нищо лошо в него. Това не ми пречи да работя като архитект и да уча“, допълва тя.

За някои бумът на доставките поражда предприемаческо любопитство.

Роман Колесников направил завой от развиването на бизнес и приложение за мобилни телефони към управлението на флотилия от доставчици в Москва. Той осъзнал, че може да купи малки, евтини коли, произведени от компании като Daewoo и Suzuki, и да ги отдава под наем на куриери.

„По-добре е да получаваш 1% от дохода на сто души, отколкото 100% от своя собствен“, казва Колесников. „И днес вече имам около 30 коли във флотилията си“, допълва той.

Когато не я управлява, което може да му носи над 300 хил. рубли в добър месец, Роман понякога сам прави доставки, като взема и малката си дъщеря, докато съпругата му е на работа.

„Помагаме си взаимно, споделяме бюджет. И тази дейност носи голямата част от семейните доходи“, отбелязва той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 18:47 | 07.04.25 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Икономика и макроданни виж още

Коментари

1
rate up comment 0 rate down comment 0
khao
преди 1 месец
Заглавието е абсурдно, като целия ви вестник!.. Бума е в някоя руска рафинерия, не и тук! 645 млн. долара срещу 2.8 милиарда лева за малка България от онлайн продажби!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още