Депутатите от парламентарната комисия по вътрешна сигурност и обществен ред приеха на първо четене и двата законопроекта за антикорупционен закон.
Текстовете, внесени от Кирил Петков от "Продължаваме промяната", и тези на служебното правителство, събраха по 17 гласа. Двама гласуваха "въздържал се" и за двата проекта, съобщава БТА.
„Корупцията е сред основните причини за загубата на обществено доверие. Затова от "Продължаваме промяната" идентифицирахме корупцията като враг номер едно“, каза Кирил Петков. Това е причината "Продължаваме промяната" да предлага нов закон - за да бъде създаден независим орган за разследване на корупцията, но и да има механизми той да не се превърне в "бухалка", посочи Петков.
Милен Матеев от "Продължаваме промяната" представи законопроекта, според който се предлага сегашната Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ) да бъде разделена на две. Ако прокуратурата и следствието работеха ефективно, нямаше да имаме такива нива на корупцията, посочи Матеев.
Правосъдният министър Крум Зарков, представяйки законопроекта на Министерския съвет, заяви, че е добре да има специална ресорна агенция. Правителството предлага новият орган да не бъде избиран само от Народното събрание, а на квотен принцип - двама от Народното събрание, един от президента и по един от двете върховни съдилища.
Зарков припомни, че в предложенията е заложено ротационно председателство всяка година.
Служебното правителство одобри миналата седмица създаването на орган с разследващи функции, който ще проверява за корупция по високите етажи на властта.


Опасно време през уикенда, възможни са валежи до 50 литра на квадратен метър
Как ще протекат матурите: МОН с указания и информация за зрелостниците
Нови правила за пенсиите влизат в сила до края на годината
Пламен Абровски: Започва засилване на контрола и изсветляване на цялата верига на доставки на храни
Иван Иванов се класира за четвъртфиналите на турнир в Испания
Хуманоидните роботи ще дадат тласък на доминацията на Китай в износа
Siemens Energy: Търсенето на газови турбини за AI центрове е много силно
Coach стана хит сред Gen Z, а Shein и Temu отварят „кутията на Пандора“
Siemens: Има нарастваща инфлация и ще се задържи известно време
Г. Захариев: печалбите от AI засенчват войната в Залива
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Матурата по БЕЛ е следващата седмица, над 53 хил. ученици ще се явят на нея
Какво ни разкрива езикът на тялото на Тръмп за отношението му към Си ВИДЕО
След ареста на Джеймса: Как се присвоява имот?
Скандал с постановка на Народния театър, Валери Йорданов я представя и в частен