fallback

Руснаците увеличават подкрепата за мирно решение в Украйна след метежа на Пригожин

Делът на респондентите, подкрепящи преговорите, е нараснал с 8 процентни пункта до 53% спрямо предходния месец, показва проучване на Levada

10:09 | 30.06.23 г. 4
Автор - снимка
Създател

Подкрепата на руснаците за мирни преговори с Украйна е нараснала след опита за метеж на лидера на частната военна компания „Магнер“ Евгений Пригожин. Това показва ново социологическо проучване от независимата организация Levada Center, съобщава Bloomberg.

Делът на респондентите, подкрепящи преговорите, е нараснал с 8 процентни пункта до 53% спрямо предходния месец. След марша на Пригожин към Москва през изминалия уикенд делът на тези, които предпочитат боевете да продължат, е намалял до 39%, става ясно от допитването, което предстои да бъде публикувано в петък.

Руснаците „се изплашиха, че метежът може да доведе до по-големи спънки в Украйна за руските войски“, коментира Денис Волков, директор на Levada в интервю по телефона. „И като цяло мнозина  просто искат тази война да приключи колкото се може по-скоро“, допълни той.

Промяната в социологическите нагласи. Графика: Bloomberg LP

Допитването сред 1634 руснаци в 50 региона на страната е извършено от 22 до 28 юни. След метежа на 23-24 юни подкрепата за преговори е нараснала още, отбелязват от Levada.

От Кремъл обвиняват Украйна, че не иска да преговаря. От Киев посочват, че няма да обмислят участието си в диалог, докато руските войски не напуснат страната. Обществената подкрепа за дипломатическо решение в Русия е на приливи и отливи през 17-те месеца на войната, достигайки своя пик през есента, когато президентът Владимир Путин нареди мобилизация и разпали страховете на обществото. През май признаците за напредък в битката за Бахмут в Източна Украйна пък тласнаха общественото мнение в Русия към военно решение.

Пригожин поиска отстраняването на руския министър на отбраната и ръководителя на Генералния щаб, които обвинява за проблемите на Русия на фронта. Той обаче прекрати бунта си, след като прие сделка с Путин, договорена с посредничеството на беларуския президент Александър Лукашенко, която му позволява да отиде в Беларус, ако криминалните обвинения срещу него и бойците му бъдат свалени.

И макар одобрението към Путин да остава относително непроменено след бунта, това на Пригожин намалява. В навечерието на метежа 19% от респондентите са били готови да обмислят да гласуват за него на президентските избори през 2024 г., а след 24 юни – едва 6%.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 10:10 | 30.06.23 г.
fallback
Още от Политика виж още