fallback

Черно море може да се превърне в арена на директен сблъсък между НАТО и Русия

Действията на Русия в международните води създават реален риск от ескалация на войната, предупреждава адмирал Джеймс Ставридис

13:41 | 17.08.23 г. 14

С излизането на Русия от зърнената сделка напрежението в Черно море се увеличава и рискът от директен сблъсък между НАТО и Русия там става по-реален, предупреждава бившият ръководител на силите на НАТО в Европа адмирал Джеймс Ставридис пред Politico.

Ставридис беше върховен главнокомандващ на съюзническите сили на Алианса в Европа в периода 2009 - 2013 година. Той коментира ескалацията на напрежението в региона на Черно море, включително и насилствената проверка на плаващия под флага на Палау търговски кораб от страна на Русия. Това се случи в международни води и според бившия военен едва ли подобни случаи ще бъдат толерирани от силите на НАТО в бъдеще.

"Едва ли НАТО ще се съгласи да гледа как Русия укрепва икономиката си с незаконни блокади, след като предоставиха толкова пари и въоръжение на Украйна", каза още той.

Анализаторската компания SovEcon посочи в последния си анализ на зърнения пазар в Русия, че за периода 1-15 август страната е изнесла рекордните 5,4 млн. тона пшеница. Очакванията на експертите, които наблювадат пазара от 90-те години насам, са, че износът ще продължи да расте заради ограничените възможности на основния конкурент - Украйна.

"Действията на Русия в международните води на Черно море създават реален риск за ескалация на войната", казва Ставридис и определя обиска на кораба Sukru Okan като "равносилен на пиратство". Припомняме, че и Киев призова международната общност да осъди действията на Русия и окачестви случилото се кораба като "акт на съвременно пиратство", целящ сплашване на корабособствениците.

Преди ден източници на The Wall Street Journal съобщиха, че американските власти обсъждат начини за увеличаване на износа на украински стоки и не изключват никакви опции, включително и военни, за защита на коридорите.

Джейм Ставридис е категоричен, че ако Русия започне регулярни проверки на кораби или опити да сплашва собствениците им по друг начин, НАТО ще отговори със сформирането на собствени коридори, защитени от техните сили - например от и към пристанището в Одеса. Напълно е възможно търговските кораби да бъдат ескортирани от военни кораби на Алианса, допълва още бившият военен.

Припомняме, че руският Черноморски флот вече е сериозно "осакатен" - украинските власти съобщават за унищожени 18 военни кораба, сред които и флагманът крайцер "Москва", който беше потопен още в първите седмици на войната - през април 2022 година, с ракета "Нептун", разработена от украинския военнопромишлен комплекс.

В последните месеци Украйна изгради "флотилия от дронове", използвани за атаки срещу пристанището в Севастопол и които вече предизвикаха разрушения по Кримския мост.

Украйна загуби своя военноморски флот с окупирането на полуостров Крим - базата им беше в пристанището Севастопол, и оттогава Русия претендира да е най-голямата военна сила в региона. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 13:53 | 17.08.23 г.
fallback
Още от Политика виж още