Новоназначеният здравен министър на Франция е разследвана за приемане на недекларирани луксозни подаръци, докато е работила като фармацевт, съобщава Politico.
Агнес Фирмин льо Бодо е заподозряна, че е получила недекларирани подаръци за над 20 000 евро между 2015 и 2020 г., когато е работила като фармацевтка в Нормандия, според разследване на френския уебсайт Mediapart. Тя е получила 21 доставки на луксозни продукти, включително часовници, бутилки шампанско, смартфони и телевизор, които не е декларирала, от лабораториите Urgo.
Френските закони срещу подаръците налагат правила за прозрачност както върху компаниите, които дават подаръци, така и върху лицата, които ги получават.
Властите започнаха съдебно разследване през юни 2023 г., а изслушването е насрочено за януари 2024 г. Говорителят на Льо Бодо казва пред Mediapart, че тя „ще отговаря само пред компетентните органи“ по време на изслушването през януари.
Случаят е част от по-широко разследване на незаконни търговски практики от лабораториите Urgo, които, според съобщенията, са предложили над 55 млн. евро под формата на подаръци на фармацевти в цялата страна между 2015 г. и 2021 г., съобщава Mediapart.
Лабораторията беше осъдена през януари 2023 г. за нарушаване на закона срещу подаръците.
Льо Бодо пое ролята на министър на здравеопазването в сряда, след като бившият здравен министър Орелиен Русо подаде оставка заради противоречивия законопроект за имиграцията в страната.
(БГНЕС)


Тежка катастрофа със загинал край Карлово
Медицински хеликоптер е транспортирал мъж с черепно-мозъчна травма
Падение за Григор Димитров! Загуби на старта на "Чалънджър" от квалификант
Избран е изпълнител за доставка и монтаж на 40 подземни контейнера за битови отпадъци във Варна
Черно море II спечели с 3:0 дербито срещу Спартак II в Трета лига
Българите вече имат значително богатство, но не го използват за повече доходност
AI бумът вече оскъпява смартфони, чипове и центрове за данни
Слънчевата енергия е толкова развита в Европа, че електроенергията се разхищава
Оли Рен: Данните показват първи признаци на стагфлационен шок в еврозоната
Скъпият петрол повишава инфлационния натиск в Китай
Новият коз на Mazda: Самозареждащи се хибриди
BYD променя подхода си към Европа
Защо новите накладки вече се износват по-бързо
Най-скъпо не означава най-добро – японците отново печелят
Renault направи перфектната офроуд играчка за плажа
Военен загина след удар в дърво край Карлово
5-месечната дъщеря на Пийт Дейвидсън говори по цял ден
Костадинов: Цените скочиха заради еврозоната