IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Анулираха дипломата на съперник на Ердоган заради риска от президентска кандидатура

Казусът с образованието на истанбулския кмет Екрем Имамоглу е само част от множеството разследвания и съдебни дела срещу него

20:15 | 18.03.25 г.
Автор - снимка
Създател
Снимка: Bloomberg L.P.
Снимка: Bloomberg L.P.

Властите в Турция отнеха университетската диплома на кмета на Истанбул Екрем Имамоглу, което може да попречи на основния съперник на президента Реджеп Ердоган да се кандидатира за висшия пост в страната, предаде Bloomberg.

Градоначалникът, който е един от най-популярните политици в южната ни съседка, е смятан за претендент за президентския пост, след като миналата година победи избрания от Ердоган кандидат в кметската надпревара в Истанбул.

В неделя Имамоглу трябваше да стане кандидат за президент на основната опозиционна Републиканска народна партия (РНП). Отнемането на университетската му диплома, задължително изискване за заемане на президентския пост, би го дисквалифицирало от участие в конкурса.

Общо дипломите на 28 души са анулирани, се казва в изявление на Истанбулския университет.

Екрем Имамоглу по-рано осъди този ход, разкрит ден след като обяви кандидатурата си за президент, като политически мотивиран. Очаква се той да оспори решението по съдебен път, но тъй като обжалванията могат да стигнат чак до Конституционния съд, вероятно ще са необходими години, за да бъде решен казусът. Следващите редовни президентски избори ще се проведат 2028 г. 

Нарастват спекулациите, че Ердоган се готви да се кандидатира за нов мандат. За да има шанс да остане повече от две десетилетия на власт – първо като министър-председател, а след това и като президент - турският лидер ще трябва да си осигури достатъчна парламентарна подкрепа за промяна на конституцията или предсрочни избори.

Казусът с образованието на истанбулския кмет е само част от множеството разследвания и съдебни дела, като най-значимото от тях заплашва съперника на Ердоган с повече от седем години затвор и забрана за участие в политиката.

Турските прокурори твърдят, че преместването на Имамоглу в Истанбулския университет по време на втората му година от следването е било незаконно, тъй като по това време властите не са признавали Севернокипърския университет, от който той е започнал. Адвокатът на Имамоглу заяви пред местни медии, че други турски студенти са направили подобни прехвърляния, които са били приети без проблеми.

Избран за първи път за кмет на най-големия турски град през 2019 г., възходът на Екрем Имамоглу към политическата слава бе затвърден от миналогодишната му победа срещу партията на Ердоган. Избирателите се отдръпнаха от кандидатите на управляващата формация, притеснени от икономическите трудности и инфлацията от близо 70%.

Мнозина правят сравнения между политическата траектория на Имамоглу и тази на Ердоган, като последният също започна своя политически възход като кмет на Истанбул през 90-те години.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:44 | 18.03.25 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Политика виж още

Коментари

Финанси виж още