Иран се противопоставя на исканията на САЩ да преговаря директно за ядрената си програма или да бъде бомбардиран. Техеран също така предупреждава съседните си страни, които са домакини на американски бази, че могат да попаднат на огневата линия, ако бъдат замесени в американски удари, съобщава Ройтерс, като се позовава на представител на страната, пожелал анонимност, за да говори.
Въпреки че Иран отхвърля искането на президента на САЩ Доналд Тръмп за преки преговори, ислямската република иска да продължи с непреки разговори чрез Оман – страна, която играе ролята на дългогодишен посреднически канал между Техеран и Вашингтон, казва иранският представител. Говорителят на правителството на Оман не е отговорил веднага на искане на Ройтерс за коментар.
„Непреките преговори предлагат шанс да се оцени сериозността на Вашингтон относно политическото решение с Иран“, казва още представителят на страната. Въпреки че този път може да се окаже труден, подобни преговори могат да започнат скоро, ако САЩ решат, добавя иранският представител.
Иран е издал известия до Ирак, Кувейт, Обединените арабски емирства, Катар, Турция и Бахрейн, че подкрепа за американска атака срещу страната, включително използването на тяхното въздушно пространство или територия от американските военни по време на атака, ще се счита за акт на враждебност, посочва още източникът на информационната агенция.
Подобен акт "ще има сериозни последици за тях", потвърждава иранският представител, като добавя, че върховният лидер аятолах Али Хаменей е поставил въоръжените сили на Иран в състояние на висока бойна готовност.
Предупрежденията на Тръмп за военни действия срещу Иран раздразниха лидерите в региона, чиито нерви и без това са обтегнати заради войната в Ивицата Газа и Ливан, военните удари срещу Йемен, смяната на политическото ръководство в Сирия и израелско-иранската размяна на огън.
Притесненията от по-широк регионален конфликт предизвикват особени опасения в държавите около Персийския залив, който граници от едната страна с Иран, а от другата – със съюзническите на САЩ арабски монархии. Оттам минава значителна част от световните доставки на петрол. Говорителите на правителствата на Ирак, Кувейт, ОАЕ, Катар и Бахрейн не са отговорили веднага на исканията на агенцията за коментар.
Министерството на външните работи на Турция посочва, че не е запознато с предупреждение, но че подобни съобщения могат да бъдат предадени по други канали. В сряда иранските държавни медии съобщиха, че Кувейт е уверил Иран, че няма да приеме никакви агресивни действия, насочени към други страни от негова територия.
Съюзникът на Иран Русия коментира в четвъртък, че заплахите на САЩ за военни удари срещу ислямската република са неприемливи и в петък призова за сдържаност.
Иран се опитва да спечели повече подкрепа от Русия, но е скептичен относно ангажимента на Москва към своя съюзник, казва втори ирански източник пред Ройтерс. Това "зависи от динамиката" на отношенията между Тръмп и руския президент Владимир Путин, смята източникът на агенцията.
Тръмп каза, че би предпочел сделка за ядрената програма на Иран пред военна конфронтация, а на 7 март посочи, че е писал на Хаменей, за да предложи преговори.
Официалният представител на Иран смята, че има прозорец от около два месеца за постигане на сделка, като се позовава на опасенията, че дългогодишният враг на Иран Израел може да атакува, ако преговорите отнеме повече време. Това може да предизвика затягане на всички международни санкции срещу Иран, за да се попречи на страната да се сдобие с ядрено оръжие.
Иран отдавна отрича да иска да разработи ядрено оръжие. Страната твърди, че ядрената ѝ програма има мирни цели. Въпреки това тя ускорява обогатяването на уран до 60% чистота и е близо до постигането на 90% чистота, която е необходима за ядрено оръжие.
Западните държави твърдят, че няма нужда да се обогатява уран до такова високо ниво в рамките на която и да е гражданска програма и че никоя друга страна не е направила това, без да произвежда ядрени бомби.


66-годишен украинец почина на плажа в Слънчев бряг
Спиаха двама с наркотици във Варна
Задържаха двама заради хулигански прояви във Варна
Спират временно движението около Морска гара във Варна днес следобед
Варненски райони остават без вода днес
Само минути до ежедневното банкиране с Postbank
Наш физик от Залата на славата избра България пред чужбина
Как бумът на електромобилите в Китай излезе извън контрол
Iron Maiden продаде 50% от музикалните си права на Pophouse
Китайска ракета се е прицелила в SpaceX на Мъск
Проблем: Автономните коли блокират линейки и пожарни
Нов двигател на метанол премахва ограниченията на Евро 7
Стачка в Hyundai срещу роботите
Тази честа грешка със свещите може да съсипе двигателя
15-те най-продавани електромобила в България
Счупени са стъклата на офис на ДПС в Благоевград
Освободиха задържания областен председател на ДПС - Бургас
Румен Радев за "Коалицията на желаещите": Отидохме да уважим Макрон, не за неформални срещи
MrBit е новият генерален спонсор на Локомотив София
преди 1 година Нищо читаво няма да излезе от американски натиск срещу Иран. Няма да легнат под Тръмп. Определено. отговор Сигнализирай за неуместен коментар