IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Колко близо всъщност е Иран до създаването на ядрено оръжие?

След като Доналд Тръмп се завърна в Белия дом, той изрази готовност за нова сделка с Техеран

14:49 | 10.02.25 г.
Автор - снимка
Създател
Снимка: Fatemeh Bahrami/Anadolu via Getty Images
Снимка: Fatemeh Bahrami/Anadolu via Getty Images

От десетилетия Иран е обект на подозрения заради ядрените си амбиции и това дали развива ядрен оръжеен капацитет.

Страната увеличава производството на делящо се ядрено гориво през последните години и вероятно ще може да произведе необходимото количество обогатен уран за бомба за по-малко от седмица, пише Bloomberg.

Това последва оттеглянето на президента на САЩ Доналд Тръмп през 2018 г. от международно споразумение, съгласно което Техеран ограничи ядрената си активност в замяна на облекчаване на санкциите.

Сега, след като Тръмп се върна в Белия дом, той заяви, че е готов да работи по нова сделка, която да позволи на Иран „мирно да расте и просперира“, като същевременно държи настрана ядрените оръжия.

Как Иран успя да се сдобие с нужното за бомба?

Съгласно знаковото споразумение от 2015 г. – подписано от Иран, петте постоянни членки на Съвета за сигурност на ООН и Германия – Техеран обеща, че в продължение на 15 години няма да обогатява уран над 3,7%. Този праг е концентрацията на делящия се изотоп уран-235, необходим за гориво за атомни електроцентрали.

Иран също обеща да ограничи своите запаси от обогатен уран до 300 килограма, или около 3% от количеството, което притежаваше преди сключването на сделката.

Според инспектори от Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) – органът за ядрен надзор на ООН – Иран е спазвал условията на това споразумение, когато САЩ се оттеглиха от него по време на първия мандат на Тръмп. Към тогавашния момент ограничението означаваше, че Техеран ще се нуждае от 12 месеца, за да произведе достатъчно материал за ядрено оръжие.

Година след като САЩ напуснаха споразумението и наложиха отново санкции,отказвайки на Иран обещаните икономически ползи от сделката, Техеран започна отново да подсилва ядрената си програма. Страната не само се върна към обогатяване на уран до 20%, но за първи път стигна и до 60% - ниво на чистота, според МААЕ, което е технически неразличимо от необходимото за направа на оръжие.

Иранските инженери произвеждат еквивалента на повече от една бомба обогатен до 60% уран на тримесечие, според данни на МААЕ. Този материал може бързо да бъде обогатен до нивата от 90%, които могат да бъдат открити в повечето ядрени оръжия, и след това да се произведат 15-25 килограма гориво, използвано в една бойна глава.

Но въпреки това Иран ще трябва да усъвършенства процеса по използването на горивото за оръжие, така че да може с него да се поразява отдалечена цел.

Как подхожда новата администрация на Тръмп към Иран?

В публикация от началото на февруари в своята социална мрежа Truth Social Тръмп каза, че иска Иран „да бъде велика и успешна страна, но не може да има ядрено оръжие“. Той призова работата по „потвърдено споразумение за ядрен мир“ да започне незабавно, въпреки че не даде повече подробности за това какво ще включва подобна сделка.

Желанието за разговор контрастира рязко с оттеглянето от ядреното споразумение от 2015 г. Но това не е пълен обратен завой. Само ден преди публикацията в социалните режи Тръмп подписа указ за съживяване на стратегията от първия му мандат за прилагане на „максимален натиск“ върху Иран. Той нареди на Министерството на финансите и Държавния департамент да осигурят по-строго прилагане на съществуващите санкции с цел износът на петрол от Иран да бъде сведен до нула.

САЩ така и не можаха напълно да задушат доставките на суров петрол от Иран. По време на предишния мандат на Тръмп износът наистина е намалял, спадайки средно до около 400 хил. барела на ден през 2019 г. и 2020 г. спрямо повече от 2 млн. барела на ден през по-голямата част от 2018 г., според танкерни данни, събирани от Bloomberg. Но доставките се увеличиха отново до около 1,6 млн. барела на ден по време на администрацията на Джо Байдън заради заобикаляне на санкциите и не толкова строгото прилагане от страна на САЩ.

Ако този обем отново спадне, това може да струва на Иран годишни приходи за около 30 млрд. долара, въз основа на изчисления на групата United Against a Nuclear Iran, което на свой ред ще натовари икономиката.

Последна актуализация: 14:49 | 10.02.25 г.
Най-четени новини
Още от Политика виж още

Коментари

Финанси виж още