Иран показа нова балистична ракета, която, според страната, може да изминава 1700 км. Тя е представена на церемония в Техеран, на която присъства президентът Масуд Пезешкиян, предава АФП.
Държавната телевизия излъчи снимки на ракетата, наречена Etemad, или „доверие“ на персийски. Според иранската медия ракетата има максимален обсег от 1700 км и е „най-новата балистична ракета“, създадена от иранското министерство на отбраната.
Западните държави са все по-загрижени за напредъка на иранската програма за балистични ракети, като обвиняват Техеран в дестабилизиране на Близкия изток.
Ракетите на Иран, включително и най-новият дизайн, са в състояние да достигнат до Израел, който Иран атакува на два пъти през миналата година заради войната в ивицата Газа.
„Развитието на отбранителни способности и космически технологии има за цел да гарантира, че нито една държава няма да посмее да атакува иранска територия“, коментира Пезешкиян.
Церемонията се е състояла на националния ден на Иран за аерокосмическа дейност и няколко дни преди 46-ата годишнина от създаването на Ислямската република на 10 февруари 1979 г.
След завръщането на американския президент Доналд Тръмп - който през първия си мандат прилагаше подход на „максимален натиск“ спрямо Иран, във Вашингтон Техеран направи множество демонстрации на сила, включително мащабни военни учения и представяне на подземни военни бази.
В същото време Иран сигнализира за готовност да поднови преговорите за ядрената си програма, която от десетилетия е обект на напрежение със западните страни.
Иран, който някога получаваше по-голямата част от военното си оборудване от тогавашните си партньори - САЩ, е принуден да разработва собствено оръжие, след като Вашингтон прекъсна връзките си и наложи санкции след Ислямската революция през 1979 г.
След като по време на опустошителната война с Ирак между 1980 и 1988 г. Иран беше подложен на оръжейно ембарго, сега страната разполага със значителен арсенал от собственоръчно разработени оръжия, включително ракети, системи за противовъздушна отбрана и дронове.
(БГНЕС)


Възстановяват пункта за почивка на животни край Аксаково
До морето само за 50 минути: „България Еър“ възобновява сезонните полети между София и Бургас
Трагедия край Варна: Дете с мотор загина при челен сблъсък
Отличават носителите на Награда „Варна” на 21 май
Спартак продължава борбата за оцеляване в Първа лига
Мъск заяви, че ще започне процедурата по IPO-то на SpaceX „съвсем скоро“
Какви реформи са нужни на българската икономика? Попитахме експертите
Г. Попов: „Справедливи цени“ не е икономическо, а философско понятие
Инвеститорите продават облигации от Великобритания до САЩ. Защо?
Изкуственият интелект демократизира престъпленията в дигитална среда
Toyota RAV4 получи изненадваща нова технология
Pagani показа нова Zonda седем години след спирането на модела
Brabus направи впечатляващ Grand Tourer
Кралят на американските пътища официално стъпва в Европа
Сбогом на смяната на спирачките: този диск издържа 300 000 км
Задържан е турчин, превел 15 мигранти, край Синеморец
WWF Bulgaria след атаката на мечките: Витоша не е градски парк
Трамвай и камион се удариха в района на Сточна гара ВИДЕО
И Филип Киркоров се присламчи към успеха на DARA, на българите им липсвала Русия
"България Еър" възобновява сезонните полети между София и Бургас