Възможно е да има спекулативни опити за увеличение на цените у нас с приемането на еврото, но би трябвало конкуренцията да не го допусне. Ако има такова повишение, то няма да е породено от спекула. Пряка връзка между влизане в еврозоната и повишение на цените на дребно е неоснователна, защото пазарът определя цените. Вероятно отклоненията на дребно ще са в резултат от закръгляне. Суровините няма да поскъпнат заради еврото, но пазарът остава динамичен. Това коментират производители от различни сектори у нас, след като темата за въвеждането на еврото в България предизвиква оживени обществени и икономически дебати, като един от най-обсъжданите въпроси е дали промяната на валутата ще доведе до повишаване на цените на хранителните продукти.
Опасенията на много граждани са свързани не само с евентуалното поскъпване, но и със спекулативни практики от страна на търговци и производители.
Има ли държавата регулационни механизми срещу поскъпването
Въвеждането на еврото не е основание за повишение на цените, може да има колебания заради закръгляне. Като цяло контролните органи нямат механизмите да спрат повишение на цените, които са породени от различни фактори, които влияят върху крайния продукт – инфлацията при енергията, суровините, консумативите и др.
Председателят на Асоциацията на млекопреработвателите в България Димитър Зоров смята, че трудно може да се стигне до спекула, освен ако не е отражение на по-високи цени на суровините и консумативите.
„Такива процеси ще има при много производители, но те са отразени в цената заради инфлационните процеси. Това въобще не е свързано в еврото, но дори да е, никой няма да го признае“, коментира Зоров по Нова телевизия.
Според него няма как КЗК да открие нарушение в промяна на цената на една чаша например, която струва 5 лева, а стане 3 евро. „Всеки ще се оправдае с пазарната икономика. Контролните органи нямат механизмите да спрат това, освен ако няма грубо нарушение от типа 4 лева - 6 евро. Дори простото закръгляване на цените в страните, въвели еврото, води до повишаване на цените при крайния купувач", коментира той.
Председателят на Съюза на птицевъдите Ивайло Гълъбов заяви, че пряка връзка между движение на цените на дребно и влизането в еврозоната не бива да се търси.
"Това е неоснователно опасение, може да има само малки движения при закръглянията, но главно при продажбите на дребно. Не очакваме никакво повишаване на цените на суровините, породено от приемането на еврото. Накъде ще тръгнат цените, ще покажат борсите“, посочи той.
По думите му в момента имаме голямо разминаване между производителност на труда и възнагражденията на работниците, а също така е наличен дефицит на квалифицирана работна ръка в хранително-вкусовата промишленост и животновъдството. "Необходимо е изсветляване на бизнеса и събиране на данъците от вноса от трети страни - най-често от Украйна. Местното производство също трябва да се стимулира", посочи Гълъбов.
Яни Янев от Сдружението на производителите на растителни масла не смята, че влизането на България в еврозоната и приемането на еврото е основание за вдигане на цените.
"Може да има колебания, породени от закръгляне на цените, но ние вече работим в евро заради 90% експорт на продукцията. Така че купуваме и продаваме в евро, не би трябвало при маслата да има промяна, освен ако не повлияят други фактори - цените на суровините или енергията например. Не очаквам с въвеждането на еврото покачване на цените. Може да има спекулативни опити, но конкуренцията и пазарният натиск не би трябвало да ги допуснат. Разбира се, също и регулаторните органи", подчерта Янев.
Според изпълнителния директор на борсата в село Първенец Илия Гатев цените се движат надолу, защото в момента на пазара има предимно българска продукция.
"Няма усещане за инфлация, цените са стабилни, освен при стоки, при които влияят специфични фактори. Най-големите притеснения, свързани с еврото, са при липсата на яснота на регулацията след навлизане на еврото. Не се знае какви проверки ще се правят. Няма нито един държавен механизъм, регулиращ цените - прави го пазарът. Нямаме представа как ще се осъществява ценообразуването, очакваме регулация от държавата. Цените на борсата в Първенец се образуват ден за ден в зависимост от променящи се фактори. Например черешите по-евтино от 9 лева няма да се продават. Това обаче няма нищо общо с еврото", категоричен е Гатев.
Еврото няма да повлияе на цените на храните, но ще продължат да им влияят климатът и пазарните практики, смята председателят на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата Владимир Иванов. В коментар по bTV той посочи няколко примера за движението на цените на зеленчуци и млечни продукти. Към днешна дата част от зеленчуците са по-скъпи, а обяснението са климатичните условия в конкретните години. При млечните продукти - масло, мляко и сирене, също има ръст в цените и без въвеждането на еврото.


Спецов: Доставките на горива няма да бъдат прекъсвани
Тъжна вест! Почина актрисата Елена Жандова
Александър Димитров поиска спокойствие от футболна България
Бивш президент призова за оставка на правителството на Украйна
Тежка катастрофа затвори пътя Варна - София
Кийнън изследва абсурдите на инвестиционното банкиране
Африка се нуждае от 1 млрд работни места, за да има ръст
София напредва в борбата с мръсния въздух, но ѝ трябва по-ефективна комуникация
Семейство Обама ни напомнят как изглежда лидерството
Япония и Китай се скараха за Тайван, Токио има малко варианти за деескалация
Китайски SUV спечели 4 от най-престижните награди за дизайн
BMW пуска юбилейно издание на 3-Series
Експерти се обявиха срещу запазване на хибридите PHEV и EREV
Защо първото Mitsubishi Eclipse има гърбица на капака
Мистерия с десетки коли, оставени на паркинга на летище
Скочиха на Ники Минаж, сподели "про-Тръмп" пост
САЩ извършват обратно инженерство на извънземни технологии ВИДЕО
Влакове нарушават спокойствието и луксозния живот на Зукърбърг и гражданите на Пало Алто
Пуснаха билетите за концерта на Деспина Ванди
Разкриха какво е казал Барън Тръмп на Байдън по време на инаугурацията на баща си


преди 5 месеца До: Trustcrusher: *2. резерви на банките (включват основно задължителни минимални резерви) - не са свободни пари* - БНБ: *Подуправителят на БНБ обясни, че при присъединяване към еврозоната нашите резерви ще намалеят, основно поради факта, че задължителните ни резерви, които сега имат мандат да определят като Централна банка, ще намалеят от 10 процента на 1 процент. Т.е. нашият баланс ще се свие и ще освободим резерви, които ще станат резерви на търговските банки и те ще разполагат с тях.* отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 месеца До: Trustcrusher: * 1. депозит на правителството (включва Сребърен фонд) - няма свободни пари* - Няма свободни пари сега. Ще има, според БНБ: * Правителството може да харчи свободно своя депозит (спазвайки Закона за държавния бюджет). За да отговорим на горния въпрос максимално директно, правителството може да изхарчи само част от парите от резерва до размера на депозита на правителството в БНБ - той по последни данни е приблизително 4.2 млрд. евро.* отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 месеца и за пореден ден, бътер *** беше изобличен в долна манипулативна лъжа, хахахаха! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 месеца До: Trustcrusher4. депозити на други депозанти (включва фонда за гарантиране на влоговете и фонда за преструктуриране на банки/инвестиционни компании и др.) - не са свободни пари; 5. Евро, продадено съгласно Закона за БНБ от търговски банки на БНБ, срещу които БНБ пуска в обращение левове (т.нар. банкноти и монети в обращение) - няма свободни пари; Престането да говорите глупости! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 месеца Не знам кой ви пълни главите с тия глупости. НЯМА НИТО ЕДИН СВОБОДЕН ЛЕВ ВЪВ ВАЛУТНИТЕ РЕЗЕРВИ. Проумейте го и вземете почетете малко. Източник на валутните резерви са: 1. депозит на правителството (включва Сребърен фонд) - няма свободни пари; 2. резерви на банките (включват основно задължителни минимални резерви) - не са свободни пари; 3. депозит на Управление Банково (останалата част от баланса на БНБ) - не са свободни пари; 4. депозити на други депозанти (включва фонда за гарантиране на влого отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 месеца *Има ли риск от спекула и поскъпване при въвеждането на еврото в България?* - На кой му пука? Бедните да го ддуххатт. Когато коПеевски се занимава така сърцато с някаква кауза, то винаги е заради голям келепир, свързан с увеличаване на шкембището му и задължителното изчезване/споминване на обекта на каузата му. В случая свинсските му очета са вторачени в онези 80 млрд. кървави левчета в резерва на Валутния борд, които ще се освободят на 01.01.26. Останалото е ала-бала. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 месеца няма риск, понеже е гарантирано. отговор Сигнализирай за неуместен коментар