Българската икономика може да расте с 3,5%, ако се възползва от световните тенденции и намали регулациите. Това коментира Преслав Райков, финансов анализатор, в предаването "Светът е бизнес" на Bloomberg TV Bulgaria
Той подчерта наличието на капацитет в индустриални производства, логистичната инфраструктура, при суровините, добив на минерали, минната ни индустрия.
По думите му България разполага с огромен потенциал за развитие на икономиката, която в момента оперира под капацитета си.
„Страната ни обаче изпусна множество тенденции в производствата и услугите, за които не е късно да навакса. У нас има изключително добра логистична възможност, от която може да се възползваме“, посочи събеседникът. Той уточни, че е необходимо държавата да намали намесата си във водещи сектори и да ги остави да се развият и да просперират.
„Краткосрочно се възползваме, ако въобще се възползваме, от трендовете и пропиляваме потенциала на нашата икономика, която съвсем спокойно може да генерира с поне 1,5-2 процентни пункта повече от това, което правим. Ние може да растем с от 3,5% до 3,8%, ако управляваме икономиката и ако спре държавата да се меси там където не ѝ е работата“, заяви Райков.
Анализаторът коментира и търговското споразумение между ЕС и САЩ, отбелязвайки, че пазарите реагираха позитивно на сделката, въпреки че има различни мнения за това колко е добра тя. Той отбеляза, че ключовата функция на споразумението е, че слага край на непредвидимостта и представлява праг, от който ще видим връщане към свободната търговия. „Водещите икономически играчи в лицето на ЕС, САЩ и Китай си дават сметка, че протекционизмът няма да доведе до нищо позитивно“, коментира Райков.
Събеседникът подчерта, че ангажиментите, които Европа поема за потребяване на американски енергийни продукти и инвестиции в северноамериканската страна, не са новост. Това споразумение е просто „опаковка“ на вече поетите ангажименти и изградените търговски отношения между двата партньора.
В последните шест месеца американският президент Доналд Тръмп на практика иззе ролята на Световната търговска организация (СТО), коментира гостът, като добави, че мненията дали това бе правилният начин да го направи са разнопосочни, но в крайна сметка се вижда, че това не бяха хаотични действия, а ясно замислени ходове. По думите му САЩ са в много изгодна позиция по време на тези сътресения, като най-голямата икономика в света може да поеме част от ударите.
„Американската икономика има готовност да претърпи краткосрочния негатив от тези действия. Американската икономика има огромен резерв от лихвен процент, който може да намалява и да стимулира икономиката си поне в рамките на 24-36 месеца… икономиката на САЩ има пътя пред себе си, да се стимулира, докато тези сътресения отминат“, посочи анализаторът.
Целия коментар гледайте във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.


Езиковата мрежа на мозъка е по-голяма, отколкото се смяташе, откриха учени
ЦИК: Машините, на които ще гласуваме през октомври, са с изтекла гаранция
Портних: Дори картинките не са на Коцев. Ние му ги оставихме. Той просто ги наследи.
Златен медал: Стилияна Николова е световна шампионка на бухалки
На 28 юли 2061 човечеството ще види Халеевата комета
Образованието в ерата на изкуствения интелект: Учителят вече има нова роля
Как трябва да изглеждат централните банки на 21 век?
Великобритания трябва да се адаптира към горските пожари, те няма да изчезнат
Светът трябва да има думата относно Ормузкия проток
Икономическата разлика между Америка и Европа опира до толерантността към риска
13-те най-интересни класики от супертърга в Пебъл Бийч
Автомобилната жабка е създадена за нещо, което вече почти никой не ползва
Ason Martin направи най-мощния автомобил в света с преден двигател
Пространство, разход на гориво и цена: кой компактен SUV предлага най-много?
Скрита функция на подглавниците спасява човешки живот
Пламна голям пожар над село Илинденци
Катастрофа заради диво прасе затвори път край Бургас
Промени в движението по магистрали „Тракия“ и „Хемус“ заради ремонт
Днес ще е горещо, със слаб вятър, без валежи
Украински войници лекуват стреса със сесии с шамани и аяхуаска