Швеция се доближава до изграждането на първите си нови ядрени реактори от 80-те години на миналия век, тъй като опозиционният политически блок, който подкрепя този тип енергия, спечели изборите в страната, пише Bloomberg.
Обратът във вота се случва точно когато задълбочаващата се енергийна криза подчертава необходимостта на стабилно вътрешно производство на електроенергия. Новите ядрени централи ще доведат до сериозен обрат в развитието на енергетиката на скандинавската страна, след като няколко реактора бяха изведени от експлоатация през последните години.
И все пак пътят към новите ядрени мощности ще бъде пълен с препятствия за всеки смел инвеститор.
Алиансът, обединяващ консервативните, либералните и антиимигрантските партии, постави развитието на ядрената енергия на преден план в своите планове. Блокът обвинява управляващите социалдемократи за затварянето на централите, които биха смекчили безпрецедентния скок в цените на електроенергията. Сегашното правителство вместо това се съсредоточи върху голямо увеличение на капацитета при вятърната енергия през последните осем години.
Поради преднината от само едно място в 349-членния парламент на Швеция от страна на десните партии анализаторите остават предпазливи в своите очаквания за ядрената енергия. „Амбицията изглежда е налице, ще трябва да видим как ще се развие“, коментира Арне Бергвик, енергиен стратег в консултантската фирма Sigholm Tech. „Политическата среда за ядрената енергия остава несигурна предвид резултата“, добавя той.
Швеция увеличава дела на възобновяемата енергия, докато извежда от експлоатация своите ядрени реактори. Източник: Swedish Energy Agency
Първият търговски ядрен реактор е въведен в експлоатация в Швеция през 1972 г., въпреки че обществото е разделено по отношение на този тип енергия. Нарастването на политическата опозиция на местно ниво през следващите години кулминира в референдум от 1980 г., който принуждава политиците да започнат да извеждат реакторите от експлоатация.
Анкетите преди изборите показват, че 60% от населението иска нови реактори, които да подкрепят стремежа на страната за разширяване на зелената енергия. Въпреки че има достатъчно вятърна енергия, настоящата криза разкрива недостига на непроменлива енергия, по-специално на юг.
Държавната компания за комунални услуги Vattenfall AB изведе от експлоатация два реактора в електроцентралата Ringhals в югозападната част на страната през 2019 г. и 2020 г. Оформиха се редица ожесточени дебати по време на предизборната кампания, където по-умерените политици обвиниха правителството, че се намесва в решенията на компанията. Правителството твърди, че извеждането на двата реактора от експлоатация е изцяло решение на Vattenfall.
Най-големият реактор в страната, Oskarshamn-3, с капацитет от около 1400 мегавата се управлява от Uniper SE, германският енергиен гигант, който беше подкрепен от Берлин заради спирането на руските газови доставки и ръста на цената на синьото гориво.
В момента в Швеция действат шест реактора, които доставят около една трета от електроенергията. Водните и вятърните мощности съставят около 75% от енергийния микс на страната.
Енергийният микс на Швеция е доминиран от хидроенергия и възобновяеми източници. Източник: Swedish Energy Agency
Vattenfall е най-големият ядрен оператор в региона и вероятно ще играе централна роля във евентуално съживяване на индустрията. Първите нови мощности могат да представляват малки модулни реактори, чийто размер е около една четвърт от стандартните блокове.
През юни, точно след като правителството предупреди, че Швеция е изправена пред остра енергийна криза, Vattenfall заяви, че ще започне 18-месечно проучване на технологията на малките модулни реактори с възможност за изграждане на такива до началото на следващото десетилетие.
Планът на опозиционната Умерена коалиционна партия за нови ядрени мощности включва промени в закона, които позволяват повече от 10 реактора. Нов механизъм за кредитни гаранции в размер на 400 млрд. крони (38 млрд. долара) също би осигурил повече сигурност за инвеститорите.
Има вариант Швеция да заложи на технологията за по-големи блокове, известна като европейски реактор под налягане, според Бергвик. Този тип реактори не стартира по най-добрия начин, като изграждането на такива във Франция и Обединеното кралство се сблъсква с големи закъснения.
„Новите реактори могат да заработят най-рано след 12 до 25 години въз основа на примера на Hinkley Point C във Великобритания“, добавя Бергвик.


Мъж скочи от тераса и почина на място
Демерджиев: Има достатъчно доказателства за повдигане на редица обвинения по случая „Баба Алино“
Утре е обявен код за опасно горещо време в цяла България
Утре и на 4 юли предстои придвижване на военна техника по републиканските пътища
От 1 август допълнителни лаборатории ще изследват пробите на шофьорите за наркотици
Манчестър на Анди Бърнам е градоустройствен урок за Лондон
Изкуственият интелект може да оскъпи живота ти, без да разбереш защо
Европа има 6 млрд. причини за нов налог върху купувачите в интернет
Без дипломация, моля, ние сме американци
Европейските оръжейни компании са пред нов фронт от проблеми
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
Toyota Classic - най-рядката кола на марката с дизайн от 30-те
Арестуваха войника, заплашил Путин с преврат
И Бонев разкритикува бюджета: Вероятн оставени много капани, които в момента щракват
Най-накрая: Демерджиев обяви, че ще има нови лаборатории за изследване на кръвни проби
Нинова за Радев: Обеща да не вдига данъците, а ги вдигна - хората ще обеднеят
Месечна прогноза: Очаква ни парещ юли, температурите стигат 40°С