fallback

Кремъл: Опитват се да ни натопят за взривовете по "Северен поток"

Русия не е допусната до разследването на инцидента, разрушил три от тръбите на проекта

16:11 | 18.10.22 г. 10

Разследването на взривовете по три от четирите тръби на "Северен поток" от страна на Швеция, Дания и Франция се води по начин, че Русия да бъде намерена за виновна, смята говорителят на Кремъл Дмитрий Песков, цитиран от ТАСС. "Това е абсурдно", допълни той.

Според Песков руското разузнаване има данни, които свидетелстват точно обратното. Елементарната логика също подсказва, че такъв саботаж е в ущърб на руските интереси, добави говорителят на Кремъл по време на брифинг в Москва.

Русия не може да проведе собствено разследване на случая, нито е поканена да участва в операцията на западните държави. Но вече нито в Европа, нито в Русия имат съмнения, че става дума за умишлени взривове. Прокуратурата в Русия започна разследване по подозрения за акт на международен тероризъм след взривовете.

Около инцидента има много хипотези, които посочват, че интерес от взривовете имат много страни, включително и Русия.

При взрива бяха унищожени три тръби - две на "Северен поток 1", който е в експлоатация от години, но към момента на инцидента не транзитираше газ за Германия, след като Москва спря доставките. Останала е една здрава тръба на "Северен поток 2", който беше причина за сериозни конфликти между Германия и САЩ, и остана без лиценз за работа, след като Русия нападна Украйна.

Москва вече на няколко пъти предложи Германия да позволи експлоатацията на последната тръба, което отново може да предизвика разцепление сред Запада и да се отрази на подкрепата за Киев. На този етап Берлин отказва да се поддаде на тези искания.

Взривовете по тръбите могат да работят в полза на САЩ, които осигуряват втечнен газ за Европа и така да измести Русия от пазара, каквито подозрения изказва Москва. Но след като "Газпром" сам спря основната част от доставките на газ за Европа, реално Норвегия е основен доставчик на газ. По отношение на втечнения газ европейските клиенти имат алтернативи - от Катар, Нигерия, Алжир и други. Заради свитото вътрешно потребление доскоро и Китай беше сред водещите доставчици на втечнен газ - пренасочвайки към Европа, договорените преди години количества.

Украйна също е сред заподозрените, защото ограничавайки пътищата на руския газ, може да принуди Русия да пренася повече суровина през нейната газопреносна мрежа. Този мотив може би ще има основание, ако бъдат разрушени и другите пътища на руската суровина - например "Турски поток".

Москва в момента има нови идеи около тръбите по дъното на Черно море - по тях може да бъде пренасочен трафикът за Западна Европа. В момента по едната линия на "Турски поток" газ получават Унгария и Сърбия, но с поставянето на нови тръби, доставките могат да бъдат увеличени. В края на миналата седмица руският президент Владимир Путин коментира, че в реализация на тази идея Турция може да стане газов хъб за цяла Европа.

В Анкара коментираха, че имат нужната инфраструктура за реализацията на тези планове.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 16:11 | 18.10.22 г.
fallback
Още от Енергетика виж още