fallback

Москва: САЩ имат какво да кажат по въпроса за взривяването на "Северен поток"

Разследване на американски журналист показа, че Вашингтон е наредил взривовете по проекта

10:04 | 09.02.23 г. 43

Има въпросителни относно взривовете по газовия проект "Северен поток", на които САЩ дължат отогвори, се казва в позиция на руското Министерство на външните работи, цитирано от Ройтерс. То е във връзка с журналистическо разследване на американския журналист Сиймур Хърш, според което газопроводът е разрушен по заповед на американския президент Джо Байдън.

Американският журналист твърди още, че подготовката на тази операция е започнала още през 2021 година и в нея са участвали и норвежки военни. Експлозивите са заложени през юни 2022 година по време на учение в Балтийско море, в което са участвали американски водолази.

Позицията на Белия дом е, че това разследване е "фалшиво и абсолютна фантазия", но в Москва наричат пубикуваната информация "факти", които трябва да бъдат коментирани, посочва още Ройтерс.

Агенцията посочва, че не може да провери информацията, която Хърш публикува на своя блог и припомня, че без да дава доказателства, Русия обвинява Запада за разрушаване на три от тръбите на "Северен поток" през лятото на 2022 година. Тези обвинения се отхвърлят категорично от западните държави, които на свой ред обвиняват Москва в причастност към взривовете.

Разследването на Швеция и Дания показа, че тръбите са разрушени от взривове и определят това като "саботаж", но без да коментират отговорността към тези действия. Русия се оплака, че е държана далеч от разследването и смята, че причината е, че държавите "имат какво да крият".

Зам.-председателят на руската Дума Константин Косачьов също коментира публикацията на американския журналист. Според него тя е "директно обвинение", а не разследване, за САЩ и страните от НАТО. В своя канал в Telegram той записа, че Западът трябва да отговорят на журналиста, но това е само на теория.

През септември 2022 година взривове разрушиха тръбите на "Северен поток" и една от тръбите на "Северен поток 2", тоест има една тръба по разширението на проекта, която може да бъде използвана. "Северен поток 2" обаче така и не влезе в експлоатация - войната в Украйна спря процедурата по сертифициране, която течеше в този момент в Берлин. С разрушаването на проекта спряха и директните доставки на руски газ за Германия.

В началото на февруари говорителят на руското външно министерство Мария Захарова коментира, че германският канцлер Олаф Шолц е бил принуден да скрие факти около взривовете, които са доказвали, че Русия няма общо с тях. Берлин засекрети разследването на инцидента.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 10:04 | 09.02.23 г.
fallback
Още от Енергетика виж още