fallback

"Чирен" ли е причината за оскъпяването на газа у нас?

България обмисля да поиска компенсация от ЕК заради скъпия газ в газохранилището

13:27 | 26.03.23 г. 4
Автор - снимка
Създател

България търси начини за компенсации от европейски фондове за скъпия газ, нагнетен в газохранилището край врачанското село Чирен, стана ясно от коментар на служебния министър на енергетиката Росен Христов пред БНР. Той обясни, че проблемът е общоевропейски - резервите от газ в Европа бяха нагнетени през лятото и началото на есента, когато цената беше рекордно висока.

Имаме правото на компенсации, защото ЕК ни принуди с регламент да нагнетим такива количества газ в момента, когато газът беше толкова скъп, заяви Христов.

Именно "Чирен" е причината за по-високата цена на природния газ, продаван от "Булгаргаз" в момента, коментира още енергийният министър. По данни на Gas Infrastructure Europe (GIE) резервите в газохранилището ни не са мръднали в последните седмици и стоят на ниво 77,5% от капацитета на съоръжението.

Енергийният министър обаче уточни, че в оставащите дни до края на март "Булгаргаз" ще използва газ от "Чирен", а цената му е два пъти по-висока от пазарната. Когато заявките изискват, включваме газът от газохранилището в микса, заяви още Христов и допълни, че дори и малки количества водят до съществено повишение на цената на газовия микс.

От средата на март цената на природния газ на нидерландската борса TTF падна трайно под нивото от 45 евро за мегаватчас. В своето заявление пред Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) "Булгаргаз" прогнозира цена от малко над 103 лева от 1 април. Заявлението ще бъде разгледано на заседание на енергийния регулатор през следващата седмица.

Енергийният министър обясни, че трябва да се взимат предвид цените на газа на TTF в сегмента "месец напред", а не за текущи доставки и тя е малко над 50 евро за мегаватчас, тоест българската цена е в съзвучие с пазарната. Христов гарантира, че страната ни получава газ с определена отстъпка от индекса TTF и реално по-високата цена идва от нагнетения в "Черен" газ и "Булгаргаз" не се възползва от пазара, за да трупа свръхпечалби.

Според Росен Христов медийни публикации относно по-високата цена на природния газ спрямо цените на TTF са атака срещу правителството, целящи създаване на хаос в енергетиката. Това води до купуване на газ и запазване на слотове на терминали за втечнен газ при "петорни цени". 

На сайта на газовата борса цената на газа с доставка през май в петък (24 март) беше малко под 42 евро за мегаватчас и като цяло тенденцията следва тази на изменението на цената на контрактите за март.

Освен втечнен газ и газ от "Чирен" България получава и тръбен газ от Азербайджан. Цената му е съществено по-ниска, макар че е обвързана с цената на петрола на световните пазари. Обикновено петролният компонент се прилага с известно забавяне - 6 или 9 месеца, а през лятото на 2022 година цената на петрола достигна нива от над 120 долара за барел. Дори и при това положение обаче газът от Азербайджан е с 20% по-евтин, коментираха експерти пред Investor.bg.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 21:53 | 26.03.23 г.
fallback
Още от Енергетика виж още