fallback

Правителството очаква от "Лукойл" план какво ще прави след 2024 г.

Днес ще бъде подписан Меморандум за сътрудничество в областта на енергетиката с Украйна, анонсира българският премиер

09:50 | 06.07.23 г. 7
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Правителството очаква от "Лукойл" планове какво ще прави с българската рафинерия, след като изтече дерогацията, която позволява преработката на руски петрол до края на 2024 година, съобщи в отговори на въпроси на граждани по време на "Властта говори открито" премиерът акад. Николай Денков. Руската компания трябва да промени технологията на работа, за да използва алтернативен петрол, припомни още премиерът.

До края на месеца ще се проведе процедурата и по смяната на представителя на държавата в ръководството на "Лукойл Нефтохим", анонсира още той.

По-късно днес (6 юли) ще бъде подписан меморандум за сътрудничество в областта на енергетиката с Украйна, каза още Денков, но без да уточни кой ще сложи подписа под документа, който беше одобрен по време на редовното заседание на Министерския съвет вчера. Ще има специална точка за сътрудничество в областта на ядрената енергетика, допълни той и потвърди интереса на Киев към оборудването за АЕЦ "Белене". Преговорите за продажбата му вече са започнали, макар и на все още начално ниво, допълни още Денков.

Очакванията са, че днес в София ще пристигне президентът на Украйна Володимир Зеленски. Информацията обаче още не е официално потвърдена от Министерския съвет. Освен енергетиката, тема за разговори се очаква да бъде и евроатлантическото бъдеще на Украйна на фона на предстоящата среща на НАТО във Вилнюс в началото на следващата седмица, на която се очаква решение за бъдещото членство на Киев в организацията.

"Картината изглежда сравнително оптимистично", каза премиерът по отношение на диверсифициране на доставките на природен газ и петрол у нас. Той обаче допълни, че преговорите там трябва да се водят много внимателно, за да има "правилен баланс", защото става въпрос за "пазар за много пари".

Благодарение на разширението на газохранилището в Чирен България може да стане транзитна страна за газа на север и на юг от нас, категоричен беше още Денков.

Премиерът отбеляза още обществената съпротива относно добива на шистов газ заради опасенията за екологично замърсяване. Той призова за експертни разговори без емоции с местните общности, но и допълни, че хората не са готови още за това.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 09:50 | 06.07.23 г.
fallback
Още от Енергетика виж още