fallback

Най-мръсната електроцентрала в Европа планира отказ от въглищата до 2030 г.

Полската PGE запази непроменена стратегията си за производство на 2,5 гигавата офшорна вятърна енергия до седем години

15:57 | 29.08.23 г. 5

Най-голямата компания за комунални услуги в Полша и собственик на най-силно замърсяващата електроцентрала в Европа планира да се откаже напълно от използването на въглища като енергиен източник още след седем години, след като страната реализира своята стратегия да пренесе всичките си въглеродно интензивни активи в дружество, подобно на т. нар. "лоша банка", съобщава Bloomberg.

Компанията PGE SA цели да стане климатично неутрална до края на следващото десетилетие, 10 години по-рано от очакваното, става ясно от актуализирания ѝ план. Листнатото на борсата във Варшава дружество запази непроменена стратегията си за производство на 2,5 гигавата офшорна вятърна енергия до 2030 г. и 2,8 гигавата ядрена енергия до 2040 г. Инвестициите ще възлизат на 125 млрд. злоти (30 млрд. долара) до края на това десетилетие.

Съобщението на PGE е обявено в момент, когато правителството на Полша ускорява процеса на отделяне на замърсяващи електроцентрали, които работят с въглища, от своите държавни комунални фирми и ги прехвърля в отделна организация, наречена Национална агенция за енергийна сигурност, или NABE.

Законопроектът, който дава възможност на NABE да получи държавно гарантирано финансиране, предстои да бъде одобрен от парламента.

Отделянето ще позволи на борсово търгуваните компании да си възвърнат достъпа до международните дългови пазари, за да финансират енергийния преход на Полша.

PGE съобщи по-рано във вторник, че очаква печалбата за 2024-2030 г. преди лихви, данъци, обезценка и амортизация (EBITDA) да достигне около 90 млрд. злоти.

Компанията планира да произвежда 50% от електроенергията си от възобновяеми източници до 2030 г., като този дял ще нарасне до 70% в края на следващото десетилетие.

През юли полското Министерство на финансите предложи да изкупи въглищните мощности на енергийни гиганти, в които има дял държавата - PGE, Enea, Tauron и Energa, като офертата е на обща стойност от 18 млрд. злоти (4,6 млрд. долара).

Плановете за създаването на новата държавна въглищна структура бяха представени още през пролетта на 2021 година и трябваше да бъдат финализирани миналата година, но досега се водеха преговори със синдикатите по казуса. Предварителните планове, цитирани от S&PGlobal, сочеха, че в NABE ще влязат 70 въглищни централи. По този начин в държавните енергийни гиганти ще бъдат освободени средства за инвестиции в газ и възобновяема енергия.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 15:57 | 29.08.23 г.
fallback
Още от Енергетика виж още