fallback

Министри виждат политизиране в протестите на енергетиците

Част от исканията са изпълними, но за останалите трябва да бъде постигнат компромис, каза зам.-министърът на енергетиката Красимир Ненов

11:05 | 03.10.23 г. 7

Протестите на енергетиците и миньорите се политизират. Това смятат министърът на околната среда и водите Юлиан Попов и зам.-министърът на енергетиката Красимир Ненов. 

"Всеки един протест се политизира, особено в предизборна ситуация. Естествено е, когато има недоволство, да се придърпат хора, групи, партии, които искат да спечелят от това недоволство", каза екоминистърът по БНТ.

Той уточни, че по отношение на териториалните планове Брюксел дава пари не за затварянето на въглищните централи. Средствата са за справяне с последствията от спирането им да работят, тъй като има пазарен процес, който свива непрекъснато въглищното производство. По думите му това е необратим процес, който в България е забавен страшно много.

Попов поясни, че за да може целият Mаришки регион да бъде използван за инвестиционна дейност, там поне 10 години трябва да работят 3 хиляди души. „Тези три хиляди работни места са осигурени така или иначе, защото заравняването на тази площ е огромна дейност. Дори и утре да спрат централите, 10 години трябва да работят поне 3 хиляди души, така че икономическата дейност, включително по изграждането на инфраструктура, която може да се развие там, е огромна", каза Попов.

Той подчерта, че хората няма да бъдат излъгани с териториалните планове. За енергетиците и въглищните региони има предвидени социални пакети. 

Екоминистърът очаква конструктивен разговор извън предизборния контекст на предстоящата среща между протестиращите енергетици и представители на правителството и парламента.

"Всичко, което правителството прави в момента, е насочено към това да улесни прехода и инвестициите и развитието на региона. Така че ако разговорът се концентрира върху тези възможност, нещата ще се успокоят", каза Попов.

Зам.-министърът на енергетиката Красимир Ненов също коментира протестите на енергетиците и миньорите. Според него част от исканията са изпълними, но за останалите трябва да бъде постигнат компромис.  

„След 2020 г. е недопустимо да бъде въвеждан Механизъм за инсталации с по-висока интензивност на емисиите на въглероден диоксид, каквито са именно нашите електроцентрали. Електроенергийната система има нужда от поддържане на определени характеристики. Именно съществуващите мощности на въглищните централи са в състояние да ги осигурят", посочи той.

Той допълни, че в момента те предоставят такива услуги на електроенергийната система и ако не са в състояние да ги предоставят, операторът ще трябва да търси алтернативни решения. "По тази причина има разговор с електроенергийния системен оператор във връзка с това да се разработи механизъм, по който да бъдат осигурени тези услуги”, обясни Ненов по Нова телевизия.

„Идеята е на този етап да работят електроцентралите в моментите, когато пазарната цена го позволява. Тогава на пазарен принцип електроенергийният системен оператор да провежда търгове и на базата на конкуренти предложения от страна на участниците да купува най-изгодното, така че да осигури надеждната работа на електроенергийната система”, поясни зам.-енергийният министър.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 11:05 | 03.10.23 г.
fallback
Още от Енергетика виж още