fallback

Денков: Либерализацията на енергийния пазар цели облекчаване, а не проблеми за бита

От средата на 2024 г. домакинствата свободно ще могат да избират най-подходящия за тях план

12:51 | 08.11.23 г. 14

Либерализацията на електроенергийния пазар цели улесняване на потребителите, а не създаване на проблеми, коментира премиерът акад. Николай Денков по време на инициативата "Властта говори открито" за въпроси и отговори през Facebook, чрез която призова и за смята на състава на ЦИК. Той уточни, че от средата на 2024 година производителите на електроенергия за бита вече ще бъдат на свободния пазар и това ще позволи на домакинствата да изберат най-подходящия за тях тарифен план.

"Ако мога мога да направя аналогия, тя е с мобилните оператори", каза премиерът и допълни, че това ще позволи по-индивидуален подход за потребителите, например ако някой ползва повече ток нощем или през почивните дни. Либерализацията ще даде възможност на производителите да дефинират различни тарифи, а потребителите да потърсят най-изгодната за тях и да сменят доставчиците.

Денков беше категоричен, че ще има механизми, които да ограничават повишаването на цената на електроенергията, особено за уязвимите потребители.

Последните текстове за либерализацията на енергийния пазар бяха блокирани от президента Румен Радев. Според проекта на програмата на Народното събрание ветото трябва да бъде разгледано в петък (10 ноември), но депутатите не успяха да съберат кворум днес (8 ноември) и програмата още не е одобрена.

Денков коментира и повишаването на цената на природния газ у нас. От 1 ноември цената на обществения доставчик "Булгаргаз" се повиши с 36%, като основната причина за това са външни фактори - поскъпването на газа на нидерландската борса TTF, която е референтна за договорите за доставка на повечето газови компании в Европа.

Премиерът припомни, че традиционно газът поскъпва през зимата, когато потреблението е по-високо. На TTF цената от лятото се повишава с повече от 60% и увеличението в България е по-малко, отколкото в Европа, каза той.

България купува газ през терминалите в Турция и Гърция, както и тръбен газ от Азербайджан, чиято цена е договорена преди години и е по-ниска от пазарната в момента.

"Не виждаме причина да водим преговори с ненадежден партньор", каза премиерът по повод доставки на руски газ в България и припомни, че руската компания "Газпром" спря доставките на газ за страната и отказа след това да разговаря с нас.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:51 | 08.11.23 г.
fallback
Още от Енергетика виж още