Очаква се Европа да се сблъска с най-студената зима след нахлуването на Русия в Украйна, което ще доведе до повишаване на разходите за енергия, тъй като континентът използва газовите си резерви по-бързо от обичайното, предава Bloomberg.
Според данни на Европейския център за средносрочни метеорологични прогнози, температурите от сега до март ще останат предимно под нивата от последните две години. Това вероятно ще увеличи търсенето на отопление до най-високото ниво от началото на военния конфликт, според доклад на Maxar Technologies Inc.
Все пак през тази зима, както и предишните две, се очаква температурите да останат над сезонните норми. Но и така Старият континент остава уязвим от климатични смущения. Студената зима ще окаже още по-голям натиск върху и без това високите цени на газа и електроенергията. Това може да съвпадне със спирането на газовите потоци през Украйна от 1 януари, когато температурите обикновено спадат до най-ниските си нива.
Европа очаква най-студената зима след началото на войната в Украйна. Изображение: Bloomberg
Застудяването и слабият вятър вече доведоха до по-бързо от обичайното използване на газ от хранилищата този месец. Това поражда безпокойство за края на зимата и сезона на възстановяване на запасите през следващото лято.
Според прогнозите до момента ще се наблюдават по-меки зимни условия в Северна и Централна Европа, като евентуалните по-ниски температури ще бъдат съсредоточени предимно на юг, в Италия и на Балканите, посочват още от Maxar.


Рубио: България беше сред полезните за САЩ съюзници в НАТО по време на войната с Иран
Срещата с Тръмп даде на Си Дзинпин нещо, за което отдавна копнееше
Министър Ивкова: Онкологичният скрининг, като метод за вторична профилактика, е сред приоритетите ми
Ще поскъпнат ли самолетните билети в Европа заради кризата в Иран?
ЕС активно ще следи разпространението на хантавируса
Квантови сензори в Космоса ще са следващата революция в прогнозата за времето
В. Панев: Инфлацията може да се овладее с намаляване на паричното предлагане
Корейският фондов пазар е в плен на спекулативна мания
Лагард: Намираме се в повратен момент за реформирането на ЕС
Завръщането на Тръмп води до отлив на $3 млрд. китайски инвестиции във ВЕИ
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Нов украински прехващач може да подсили отбраната на Европа
DARA и "Бангаранга" са на финал на Евровизия
Денисиньо е новият шампион на Hell’s Kitchen, грабна 50 000 евро
Еврото, цените и властта: Накъде върви държавната намеса?
Сериалът "Тед Ласо" променил живота на Хада Уодингам


преди 1 година *Очаква се Европа да се сблъска с най-студената зима* - Така работи глобалното затопляне - да не си помисли някой, че клаймът-мантрите са някаква грешка или измама. Като вица за вълка и заека, който и с шапка и без шапка все ял боя. И топлата зима лани и кучият студ, който се инсталира в Европа тази зима, са прояви на климата, когото трябва да преборим. Срещу яки кинти за едни хора. отговор Сигнализирай за неуместен коментар