Делът на вятърните централи в енергийния микс на Европа достигна 20% през 2024 г., сочат данните на WindEurope. От организацията обаче се опасяват, че темпото, с което се изграждат новите мощности, няма да е достатъчно, за да бъдат постигнати заявените цели на Европейския съюз (ЕС). През миналата година на континента са инсталирани вятърни мощности с капацитет от 15 гигавата, от които 13 гигавата са в крайбрежните води (офшорни инсталации).
Амбицията на Брюксел е до 2030 година делът на вятърните централи в енергийния микс да достигне 34%, а през 2050 година - да надхвърли 50%. През 2024 година вятърната енергия е 19% от микса, сочат още предварителните данни на WindEurope. Според разчетите 27-те държави от общността ще трябва да инсталират по 30 гигавата нови вятърни мощности годишно, за да изпълнят целта до 2030 година.
Според анализите причините за забавянето са няколко: липса на гъвкави правила за нови мощности в някои европейски държави, бавно изграждане или обновяване на мрежата и като цяло - недостатъчно бързо електрифициране на европейската икономика. Това реално пречи на конкурентоспособността на ЕС, категорични са от WindEurope, обръщайки внимание, че вятърната енергия е с ниска цена.
В последните месеци на 2024 година в Западна Европа обаче се появи явлението "мрачно безветрие" - в немския език дори има отделна дума за него - Dunkelflaute. В тези период слънцето е недостатъчно, за да произвеждат фотоволтаиците, а вятърът - за да върти перките на вятърните турбини. Тази година периодите бяха малко по-продължителни и се превърнаха в допълнително предизвикателство за сектора.
В най-голямата европейска икономика Германия например търсенето на електроенергия се покриваше до голяма степен от въглищни централи. Това веднага насърчи лобито на вносителите на въглища в Германия да призове за изграждане на "модерни въглщни централи", които да гарантират енергийните доставки и не пречат на екологичните амбиции, допълва Ройтерс.
Енергийната статистика за Германия като цяло сочи, че през 2024 година с 11% намалява вносът на природен газ и вече достига 865 тераватчаса. Причината е, че страната разчита все повече на зелени енергийни източници. А когато те липсват - на въглищните централи.
Като цяло вятърната индустрия е изправена пред сериозни предизвикателства в последните месеци. В резултат на логистични проблеми се повишиха цените на оборудването, което замрази проекти с одобрение за изграждане на нови мощности не само по крайбрежието на Европа, но и в САЩ.


Хороскоп за 15 юни 2026
Наказание свали Никола Цолов от върха
"Карантината" получи международното отличие "Син флаг"
Борисов: Радев е прав. Асен Василев ни качи на шейната
Кола на "Пътна помощ" и пет автомобила изгоряха при пожар
Тръмп предупреди Израел да спре ударите по Ливан заради сделката с Иран
В продажбата на оръжие, Китай все още не е суперсила
Инфлацията изправя косите в козметичната индустрия
Киър Стармър го чака унижение по време на срещата на НАТО
Политиките на Тръмп отслабиха защитите на САЩ срещу бъдещи пандемии
Невиждано оспорван Льо Ман, Toyota се върна на върха
Класическият Mercedes-Benz S-Class на Мелания Тръмп получи нов живот
Koenigsegg за 5 милиона долара се паркира на яхта за 86 милиона
Безпилотно такси помогна на крадец да избяга
Финландската твърдотелна батерия се оказа измама
С две висши образования бил шофьорът, хванат да превозва 32-ма мигранти край Бургас
Арести в Ботунец: Задържаха ли бандата на "Калашниците"? ВИДЕО
Пак удар по Никола Цолов - наказание му коства подиума в Барселона
Зеленски разгневи Полша, нарекоха го "политик, откъснат от рационалността"
Той се завърна: Хамилтън с първа победа за Ферари във Формула 1!
преди 1 година "Това веднага насърчи лобито на вносителите на въглища в Германия да призове за изграждане на "модерни въглщни централи", не бе СЪЗДАТЕЛИ, това не е ЛОБИТО, това са нормалните хора, които виждат недвусмислено ясното - че зеленият хайвер е несигурен и непостоянен и на него не може да се разчита. И ако ще си играем на зелен хайвер, трябва да има и нещо работещо, на което да можеу да се опрем. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година Ами ветрени мелници се използват от векове. Европата отново се връща в 19-ти век, където й е мястото с тия главоци-държавници. отговор Сигнализирай за неуместен коментар