Идвайки на власт, новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп обеща евтина енергия. Но едва ли неговите поддръжници от петролния сектор са си представяли, че той ще изпълни своето обещание, разтърсвайки по този начин световната икономика, пише The Wall Street Journal. Изданието напомня, че големи донори на предизборната кампания на Тръмп станаха представители от петролния и газовия сектор на САЩ.
Те похарчиха десетки милиони долари в негова подкрепа, след като обеща нов "златен век" за сектора. Надеждите бяха, че това ще помогне за намаляването на разходите, изграждането на нови петроло- и газопроводи, както и за улесняване на излизането на нови пазари.
Но вместо това сега петролните компании са изправени пред търговска война, която заплашва добивите им заради опасенията, че ще предизвика рецесия и съответно - спад на търсенето на петрол. Заради тези страхове американският лек суров петрол (WTI) затвори търговията на 4 април със седмичен спад от почти 14% до 61,99 долара за барел. В сутрешните часове на 7 април за кратко цената на американския сорт дори падна до почти 59 долара за барел за първи път от 2021 година насам. Търговията обаче се поуспокои и се стабилизира на ниво около 60 долара за барел (към 14 часа на 7 април).
Европейският сорт Брент поевтиня с 11% през миналата седмица и вече се търгува на ниво от малко над 63 долара за барел.
При това положение петролните компании в САЩ може и да променят своите инвестиционни планове, посочва още WSJ. В сектора коментират, че и преди са се сблъсквали с такива ситуации на пазарите, но за първи път САЩ сами ги провокират. Пред изданието компании отбелязват, че все още никой не говори за затваряне на сондажи, но това въобще не трябва да бъде изключено.
Компаниите инвестираха големите си печалби в годините на енергийната криза, за да платят дълговете си и сега имат повече простор за действия. Но ако цените се задържат продължително под 60 долара за барел, ще има ограничения, отбелязват още от сектора.
В Тексас не подкрепят коментари от администрацията в Белия дом, че цена от 50 долара за барел ще доведе до доминация на американския петрол на световните пазари. Напротив – това ще доведе до свиване на добивите, и то бързо, казват от звеното на Федералния резерв в Далас.
Ниските цени на петрола ще засилят натиска и върху работната сила в сектора. Големите компании съкратиха част от персонала си на фона на мерките за намаляване на разходите и вълната от обединения през миналите месеци.
Инвеститорите обаче едва ли ще вземат предвид очаквано свиване на работата на американските петролни компании на фона на заявката за увеличаване на добивите от страна на ОПЕК+ още от май. Организацията дълго време ограничаваше износа на петрол и започна да губи пазарен дял от САЩ и други държави извън картела (например Бразилия).
Американските петролни компании понасят още удари от митническата политика на Доналд Тръмп, която повиши цената на стоманата.
С идването на власт на Тръмп цената на бензина в САЩ се повиши с 4% до над 3,20 долара за галон. Прогнозите обаче са, че с рязкото поевтиняване на петрола ще има спад и там.


Хороскоп за 6 декември 2025
Един район във Варна остава без вода днес
Без ток във Варна на 5 декември 2025
Мачовете по ТВ днес (5 декември)
Виц на деня - 5 декември
Коалицията на Мерц е на ръба при решаващо гласуване за пенсионната реформа
Warner Bros. започва преговори за сключване на ексклузивна сделка с Netflix
Моди разстила червен килим за Путин, въпреки натиска от САЩ
Дьоре от Hensold: Очаквам стоманено десетилетие
Мозъчни интерфейси и метавселени – докъде стига бъдещето на игрите?
Нова технология на Mercedes прави задните спирачки безсмислени
REST - една малко известна екстра в стари Audi-та и VW-та
Най-готините коли на шампиони във Формула 1
Новата суперкола на Toyota – V8 с 640 к.с. и алуминиево шаси
Китайски електромобил се разцепи при странна катастрофа
Внукът на Мохамед Али ще подгрява Кобрата в Дубай
Червен код в Гърция, бурята "Байрон" настъпва здраво
ГДБОП и ДАНС разбиха група за ДДС измами, завлекли хазната с милиони
Синдикат в МВР: Трудно можем да приемем, че животът на полицай е оценен на гаранция от 5 000 лв.
Легендарната чалготека "Син Сити" става зала за изкуства
преди 7 месеца Интересно в бункера какво ще правят ако петрола падне до $55 за барел ?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 месеца даа, точно това си представяхме че ще се случи! Даже доста беше изписано по темата, та защо е тази жълта статия сега, незнам? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 месеца ...да, това беше ясно далеч преди да го изберат. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 месеца Големите петролни компании си върнаха големите задължения, но едва ли ще издържат дълго на цени под 60 долара за барел.ИМЕННО: ТЕ работят за печалба. Печалбата при постоянна себестойност, е в пряка връзка с цените, а те падат. И възниква въпросът, защо са ручали жабетата. Така де, ако ще трябва после - а то става наложително, при изчерпване на конкретните месторождения - да се търсят нови, пак ли редуцираме печалбите? И почват нашите, агаля-агаля, без да си дават зор. отговор Сигнализирай за неуместен коментар