fallback

Русия обвини Великобритания за взривовете по "Северен поток"

Британските военни са участвали и в операцията в Севастопол, смятат от руското Министерство на отбраната

10:39 | 30.10.22 г. 10
Автор - снимка
Създател

Руското Министерство на отбраната обяви официално, че британски военни са съпричастни с взривовоте по "Северен поток", пише Ройтерс. Лондон веднага отговори, че това не отговаря на истината, а цели да бъде отвлечено вниманието от загубите на руските военни във войната в Украйна.

Русия не дава никакви доказателства за участието на член на НАТО в саботаж на тръбите по дъното на Балтийско море, посочва агенцията. "Според наличната информация части от британските военноморски сили са взели участие в планирането и извършването на терористичните атаки в Балтийско море на 26 септември,  целящи се в "Северен поток 1" и "Северен поток 2", се казва в публикацията на руската институция.

Експлозиите по тръбите на газовия проект, по който се доставяше природен газ директно от Русия към Германия, беше определено като саботаж и от западните съюзници. В момента тече разследване от страна на Дания и Швеция, в чиито териториални води е инцидентът, но представители на други държави, включително и Русия, не са допуснати до мястото. Швеция съобщи в петък (28 октомври), че провежда допълнителни проверки на инцидента.

Русия на няколко пъти намекна, че отговорност за взривовете трябва да бъде търсена на САЩ, защото така Вашингтон гарантира доставките на втечнен газ за Европа. "Газпром" обаче сам ограничи доставките на тръбен газ за своите европейски клиенти - от февруари насам делът на руския газ в общия внос на Европа намаля от около 40% до 7%.

В Европа се разглежда и версия Русия сама да е взривила инфраструктурата, която се експлоатира от години, за допълнителен натиск срещу Запада, за да бъде преустановена помощта за Украйна. В момента Европа получава газ от Русия през територията на Украйна и през "Турски поток".

Руското военно министерство коментира още, че "британски експерти" са участвали и в удара по пристанището в Севастопол рано сутринта в събота (29 октомври). При него има поражения по кораби, но официално няма информация какво е състоянието им. В атаката са участавали "девет безпилотни летателни апарати  и седем автономни морски дронове".

 Според публикации в медии разрушения има поне по три кораба, един от които е и фрегатата "Адмирал Макаров" и по руски миноносец. Руските власти признават за "незначителни щети" по миноносеца "Иван Голубец", но нарекоха операцията "терористичен акт", заради който се отказват от зърнената сделка и няма да позволят износа на храни от украинските пристанища.

Военни анализатори обаче са категорични, че обстрел на военни цели по време на война не може да бъде сметнато за терористична атака - "Адмирал Макаров" носи ракети "Калибър", използвани за масовия обстрел на украинската енергийна и гражданска инфраструктура.

В Киев от седмици предупреждават, че Русия се готви отново да блокара износа на продоволствия от Украйна - от септември насама над 170 кораба изчакват разрешение да напуснат пристанищата.

В началото на октомври руските военни започнаха масиран обстрел над обекти на гражданската инфраструктура, които унищожиха повече от 1/3 от енергийните съоръжения в Украйна на прага на зимата. Много градове са без електричество, а дори и в столицата Киев се налага режим на тока, за да бъде съхранена системата от претоварване. Заради тези действия Съветът на Европа определи режима в Русия за терористичен.

Русия е в силна изолация от Запада от началото на войната в Украйна в края на февруари и отношенията между двете страни са до най-обтегнатото ниво от времето на Студената война насам. Стигна се дори и до размяна на ядрени заплахи, на които не сме били свидетели от десетилетия.  

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 10:40 | 30.10.22 г.
fallback
Още от Свят виж още