Президентът на Турция Реджеп Ердоган на практика откри предизборната си кампания с представянето на проекта "Визия 2023", но то бе изпълнено предимно с бомбастични фрази и без особено съдържание. Това каза журналистът Мехмед Юмер в ефира на предаването "Бизнес старт" по Bloomberg TV Bulgaria.
Ердоган обеща повече конкретика по време на кампанията, но е видимо, че през "Века на Турция" страната ще гледа все повече на изток, отколкото към Европа.
"Когато Ердоган тръгваше в политиката, събиранията на управляващата Партия на справедливостта и развитието (АКП) бяха по-скромни, но пълни с ентусиазъм. Сега Ердоган каза, че това ще бъде духът на концепцията, а по време на кампанията ще изложи всички параметри. Имаше много блясък, много лъскава опаковка, но аз видях отсъствието на духа. Ердоган вече не може да вдъхновява хората за разлика от преди двадесет години", коментира събеседникът.
„Ердоган дойде на власт през 2002 г., така че този век на Турция е Турция на Ердоган“, каза Юмер. Въпреки че представянето на визията бе на 29 октомври - Денят на републиката, анализатори отбелязаха отсъствието на републиката в името на концепцията.
Съвременна светска Турция е създадена от Кемал Ататюрк като главна цел на новата република е била европеизацията на страната. "Посоката на Турция на Ердоган вече е много повече към Ориента, отколкото към европейската цивилизация. В Турция вече никой не говори за членство в ЕС", отбеляза гостът.
"Когато се подновиха преговорите за присъединяване в началото на века, Европа се бавеше, а Ердоган заяви, че ще развива демократичните реформи, ако трябва и без ЕС", посочи още гостът. Той допълни, че сега Турция на Ердоган представлява „еднолично управление, компрометирана демокрация, правосъдие, свобода на словото“. „Нищо не остана от идеите за европеизация", коментира Мехмед Юмер.
„Шестте опозиционни партии все още се опитват да намерят кой ще е правилният кандидат с най-големи шансове срещу Ердоган на изборите през 2023 г., а от своя страна Ердоган изчаква техния ход и техния кандидат, за да знае как да го нападне“, коментира Юмер.
Още от разговора може да гледате във видеото на Bloomberg TV Bulgaria


През летния туристически сезон служители на Жандармерията - с наряди на летището във Варна
Флора „Варна“ 2026 превръща центъра на града в цветна градина
Кардиолог от Варна влиза в парламента на мястото на новия областен управител
34-годишен открадна кутия с дарения от магазин в центъра на Варна
Депутатите приеха на първо четене втората порция мерки за овладяване на цените
Политическата криза във Великобритания тревожи купувачите на облигации
Си към Тръмп: Имаме повече общи интереси, отколкото различия
Тръмп към Си: Имаме фантастични отношения
Защо ЕЦБ вероятно няма да повиши лихвите през юни
Сенатът одобри Кевин Уорш за председател на Фед в оспорвано гласуване
Революция в прегледите - ЕС взима мерки срещу старите автомобили
Chery се връща към това, от което VW се отказа
Всяка десета кола e манипулирана – внимавайте с тези модели
Вижте кой ще внася автомобилите на Ebro в България
Китайци искат да правят електромобили с Maserati
Спецакция срещу имотните измами: Задържани са знакови лица, сред тях - Джеймса
Проблеми в транспорта: Липса на кадри, остарял автопарк, лошо заплащане
Maserati GT2 Stradale пристига в България за първи път
Производители искат ДДС за родни плодове и зеленчуци в рамките на 6-9%
преди 3 години или на кратко, работата ще става все по зле с годините докато и тоя диктатор не се капишне.. отговор Сигнализирай за неуместен коментар