fallback

Кисинджър: Политическото оцеляване на Путин е малко вероятно, ако Украйна надделее

За предпочитане е да се избягва разпадането на Русия и принизяването ѝ до обидно слаба страна, заяви дипломатът ветеран

23:34 | 15.06.23 г. 13

Президентът Владимир Путин може да не успее да остане на власт, ако войната в Украйна принуди Русия да се откаже от военната агресия и да приеме мирна сделка с Европа, заяви бившият американски държавен секретар Хенри Кисинджър.

„Предпочитам Русия, която осъзнава, че отношенията ѝ с Европа трябва да се основават на съгласие и известен вид консенсус, и смятам, че тази война може да направи това постижимо, ако завърши както трябва“, каза Кисинджър в интервю за главния редактор на Bloomberg Джон Микълтуейт. В отговор на въпрос дали Путин може да остане във властта, ако войната приключи при тези условия, Кисинджър заяви: „Това е малко вероятно“.

Дипломатът ветеран каза още, че е важно Украйна да излезе от войната като силна демокрация и е за предпочитане да се избягва „разпадане на Русия или принизяването на Русия до обидно слаба страна“, тъй като това може да предизвика ново напрежение. Той определи Путин като „фигура от роман на Достоевски, разяждан от противоречия и недостижими стремежи“, който беше много способен да упражнява власт като лидер и я използва „прекомерно“ по отношение на Украйна.

Путин често приемаше Кисинджър в Русия през близо четвъртвековното си управление в Кремъл и заяви на среща през 2012 г., че отношенията им са започнали още от средата на 90-те години на миналия век, когато той беше заместник-кмет на Санкт Петербург. Кисинджър заяви в интервюто за Bloomberg, че Путин е едновременно наследникът на традиционно руско мислене и човек, който е израснал по улиците на Ленинград, сега Санкт Петербург, където над половината от населението загива от глад по време на Втората световна война и е изправено пред постоянна заплаха.

Путин „превърна това в нежелание европейската военна сила да има лесен достъп до Санкт Петербург и големи градове като Москва“ и реагира „на ръба на ирационалността“ при разширяването ѝ, коментира Кисинджър.

Макар че САЩ и съюзниците им са били прави да не одобрят нападението на Русия срещу Украйна, става „все по-важно“ страните в конфликта да обмислят как искат да го прекратят чрез дипломация, каза Кисинджър. Има риск военните отношения между силите да вземат връх над геополитическото мислене и да превърнат войната в глобален конфликт, въвличайки страни като Китай, допълни той.

„Европа ще стане по-стабилна, светът ще стане по-стабилен, когато Русия приеме факта, че не може да победи Европа, но тя трябва да остане част от Европа чрез известен консенсус, както правят други страни“, отбеляза Кисинджър. „Но в момента Русия е толкова смачкана, че смята, че е фактор в международната политика в други региони и става тема за европейска конкуренция сред различните страни“, допълни той.

Кисинджър коментира още, че военен конфликт между Китай и Тайван е вероятен, ако настоящото напрежение се запази, но той все още залага на диалог, който ще доведе до деескалация, за каквато призова. 

"При запазване на настоящата траектория на отношенията мисля, че известен военен конфликт е вероятен", отбеляза Кисинджър в отговор на въпрос за възможността Китай да навлезе в Тайван. "Но също така смятам, че настоящата траектория на отношенията трябва да бъде променена", допълни той. 

Според него Вашингтон и Пекин трябва да намерят изход от затрудненото положение, което той описа като "върха на пропаст". 

Кисинджър, който беше първи американски дипломат и съветник по националната сигурност в Белия дом през 70-те години на миналия век, говори дни преди сегашният му наследник Антъни Блинсен да пътува до Пекин. Блинкен ще бъде най-високопоставеният американски ръководител, който посещава Китай от пет години насам, но Белият дом има ниски очаквания, като твърди, че няма да се стигне до пробив. 

Кисинджър заяви, че все още няма представа какъв ще бъде изходът от напрежението между САЩ и Китай предвид факта, че "те все още не са започнали истински диалози, както предложих". Но допълни, че знае едно нещо със сигурност - войните между две суперсили не могат да бъдат спечелени. Или както се изрази, "те се печелят само с непропорционална цена". 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 00:59 | 16.06.23 г.
fallback
Още от Свят виж още