fallback

Тактика от Първата световна война помага на Украйна в битката край Бахмут

Един снайперистки изстрел няма да спечели войната, но води до объркване в руските военни части, разказват елитни снайперисти

17:59 | 24.09.23 г. 10
Автор - снимка
Създател

Преди седмици Украйна успя да деокупира Клищиевка и Андриевка - две вече напълно разрушени населени места около Бахмут. Цената за това е висока - в загуба на жива сила, а полетата наоколо, където преди се е отглеждала пшеница, сега са с кратери от артилерийските снаряди, разказва AР. Оценките на военните анализатори обаче са, че битката на източния фронт ограничава предислоцирането на руските военни към Запорожката област и подпомагат много успешно настъплението там.

Войната в Украйна е "месомелачка" - артилерия, минни полета и ракети, допълва репортаж на The Wall Street Journal. В нея влизат и новите технологии - и двете страни използват активно дроновете и за бойни действия, и за разузнаване. В битката за Бахмут обаче активно се използва и стара тактика, позната още от Първата световна война - елитни снайперисти, които имат задачата да отстраняват основните членове на артилерийските екипи и командирите на военните части.

Бахмут напомня много на бойните действия от началото на миналия век - почти статична фронтова линия и хълмист пейзаж. Това прави екипите на снайперистите почти невидими, макар че дроновете могат много лесно да намерят позициите им.

Един снайперистски изстрел трудно ще спечели войната, но може да повлияе съществено на случващото се на фронтовата линия в този момент, смята Руслан Шпакович, бивш снайперист, който днес подготвя свои заместници.

Целта на операцията е ясна - объркване и дезорганизация на военната част. И това е много успешна тактика, защото структурата на взимане на решения в руските военни части, за разлика от западната, а и все повече в украинската, е изцяло зависима от командирите. Офицерите са в различна униформа и така стават по-лесна мишена за снайперистите.

"Тотално дезорганизирате руската малка бойна единица, когато ударите ръководителя ѝ", коментират снайперисти от бойното поле пред WSJ.

В украинските сили това вече не е така. АР разказва за освобождението на Клищиевка и остналите мъртви или ранени бойци, включително и командири, в тази операция. Отнема по-малко от минута на заместника на формированието да поеме командването и да даде заповедите на останалите войници, отбелязват от агенцията. 

Тактиката със снайперистите не е никак нова - в СССР те винаги са били на особена почит. Един от тях е родената в Украйна Людмила Павлюченко, която е наричана "Лейди Смърт" заради работата ѝ на бойното поле през Втората световна война. Снайперистът Василий Зайцев пък вдъхновява създаването на филмовия хит "Враг пред портата", посветен на блокадата на Сталинград.

И Бахмут, и Сталинград са удобна арена за снайперистите, пише още WSJ. Районът около украинския град е хълмист и с острови от растителност, което дава отлични възможности за прикритие. Обикновено екипите са по двама - един снайперист и един наблюдател, чиято задача е не по-маловажна - изчислява дистанция, скорост на вятъра и т.н. Двамата "бродят" в ничията земя между позициите на двете армии в продължение на няколко дни (обикновено до два, но е възможно и до девет), далеч от частите си.

Екипи обаче проследяват движението им и осигуряват прикритие, ако се налага. Снайперистите освен всичко друго събират и информация за врага, която е от съществено значение за командването.

Шпакович коментира, че Украйна използва снайперисти и по други части по фронтовата линия - всичко зависи от военната тактика. Страната започна да подготвя снайперисти още през 2013 година и вложи много за обучението на елитните си бойци и оборудването им, допълни още той. Русия обаче има повече и по-добре екипирани снайперисти, а уменията им са впечатляващи, признава още Шпакович.

Украинците също могат да се похвалят с резултати - през ноември 2022 година беше съобщено за изстрел от 2,7 километра, поразил целта си. Това е второто най-добро постижение, след изстрел от 3,5 километра на канадски военен в Ирак през 2017 година.

Обучението на снайперисти в Украйна в момента отнема около месец и половина - почти колкото и в училище за снайперисти в САЩ (седем седмици). Много от обучаващите се обаче отпадат, тъй като се търси съвършенство, разказват бивши снайперисти.

Преминалите успешно обучението са различни - от роден в Крим ловец на зайци до илюзионист, който все още забавлява своите колеги на бойното поле с трикове с карти, пише още WSJ. Сред тях е и 32-годишна журналистка, която е част от военните части в Запорожката област. Тя подпомага напредъка на пехотата сред полетата от мини и хеликоптери, които прикриват руските позиции.

Това е тактика от американската армия - снайперисти съпровождат пехотните части, въоръжени с много по-мощни оръжия с цел да могат да поразяват по-далечни цели.

Всички снайперисти разказват, че да стреляш се учи, но запазването на спокойствие е нещо, което идва от вътре. Търпението и умението да се прикриваш са от жизненоважно значение за тази професия, допълват още те. За тях има и още една сериозна психологическа тежест - всички войници отиват на фронта със съзнанието, че ще им се наложи да убиват, но често те не виждат това, което причиняват, или дори не им се налага да го правят. Много войници седят със седмици на фронта преди да имат директен сблъсък с врага.

Снайперистите обаче виждат своя враг в лицето и нямат никакво съмнение какво се случва с него след изстрела. Украинците отказват да споделят колко врагове са отстранили, но малко от тях съжаляват за изстрела - загубили са много в битките. В снайпериската бригада край Бахмут са участвали 26 души, но днес на бойното поле са 14 - двама са убити, а останалите ранени.

Един от тях споделя, че не мисли за врага си, за неговия живот и семейство, а го вижда само като мишена.

Всичко разрушено около Бахмут - и гората, и населените места, ще израстне отново, вярват украинските военни, които се придвижват със скорост 700-1200 метра на всеки пет дни. За тях войната може да има и позитивна страна - всичко в Украйна ще започне на чисто, без останките от СССР, отбелязва АР.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 19:25 | 24.09.23 г.
fallback
Още от Свят виж още