Основната цел на посещението на Доналд Тръмп в Саудитска Арабия е установяването на нови икономически връзки и сделки на стойност над 1 трилион долара. Това коментира чл.-кор. проф. Владимир Чуков, арабист, в предаването "Светът е бизнес" на Bloomberg TV Bulgaria. Освен икономическите аспекти, се очакват и политически преговори, които могат да доведат до важни дипломатически успехи за Тръмп, с оглед на Нобеловата награда за мир, която той търси, посочи още той.
"Срещата в Истанбул е много по-голям залог за Тръмп, отколкото 1,4 трилиона долара, които го чакат в Абу Даби... Ако от едната страна е Зеленски, а от другата е Путин, а Тръмп е посредата, това практически e предвестникът на Нобеловата награда", коментира анализаторът.
Ердоган също иска да играе толкова ключова роля в преговорите и има апетити за Нобелова награда и той отдавна го заяви, добави събеседникът. "Това е залогът. Не знам доколко Тръмп има роля в разрешаването на конфликта между Индия и Пакистан, но той казва: ето, аз помирих Индия и Пакистан. Това е още една крачка към Нобеловата награда".
"Не вярвам, че тримата президенти ще се появят на едно място (в Турция - бел. ред.). Просто поведението, поне днес и вчера, на Путин не предсказва, че той смята да пътува. Пак продължават бомбардировки, ракети, дронове. Не считам, че такава среща ще се случи“, каза Чуков.
За политически и икономически последици от преговорите между Турция и кюрдите гостът коментира, че преговорите, особено във връзка с възможното разпускане на ПКК, могат да доведат до значителни политически промени. Процесът на преговори е цикличен и обикновено е съпроводен от временни периоди на сближаване и конфликти. "Важно е как ще се отрази вътрешната политика на Турция на отношенията с кюрдските групи и как това ще повлияе на избирателните резултати, както и на реструктурирането на политическата сцена, включително запазването на кюрдските права", посочи гостът.
Според анализа на проф. Владимир Чуков международните сили и регионалните играчи като Израел, Саудитска Арабия, Катар и САЩ имат ключова роля в ситуацията в Сирия и Близкия изток. Израел е активен в контролирането на ситуации в Южна Сирия и има интереси в предотвратяването на укрепването на ирански влияния. Саудитска Арабия и Катар също участват активно в конфликта, предоставяйки финансова помощ и политическа подкрепа. Тези взаимодействия усложняват конфликтите и добавят многопластови динамики на влияние в региона.
Вижте целия коментар във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.


Как ще работи пункта за карти за градския транспорт във Варна по празниците?
Ще има ли мир в Украйна преди Коледа?
Ето колко струват живите елхи във Варна
Чистят 70 дерета, канали, канавки във Варна
Потребителската кошница отново поскъпва
Билтън: Еврото остава подценено
Прокурор: Юн е търсил конфликт със Северна Корея, за да обяви военно положение
Как контекстът се превърна в новата сила в медийната епоха
Тръмп за стрелбата в университета Браун, Австралия и атаката в Сирия
Тръмп смята, че трябва да се чува гласът му във Фед
Land Rover пуска Defender в чест на Уинстън Чърчил
Изкуствен интелект направи кола от две скици
Надеждно и по-евтино: производители отново променят подхода си
4 кросоувъра за по 20 000 евро, които са добър вариант за зимата
Volkswagen ще затвори завод в Германия за първи път от 88 години
Земетресение с магнитуд 4,2 в южния турски окръг Хатай
„Полицай на годината“: Жандармеристът Иванов, извадил от автомобил, паднал в реката, жена
7 души, сред които и полицаи, са обвинени за участие в организирана престъпна група
Терзиев: Столичната община планира изграждането на девет паркинга за 18 месеца