Акциите на фондовите борси в Европа поскъпнаха за трета поредна сесия, като настроенията сред инвеститорите бяха подкрепени от оптимистичните икономически данни от света и от залозите, че Федералният резерв на САЩ ще прибегне до намаляване на лихвите на своето заседание през септември, съобщава Bloomberg.
Индексът Stoxx Europe 600 се повиши с 1,1%, удължавайки възходящия си темп на фона на по-добрите от очакваното продажби на дребно в САЩ и изненадващия спад в броя на молбите за компенсации при безработица в страната.
Акциите на европейските технологични компании и банки поведоха ръстовете, докато книжата на фирмите от сектора на недвижимите имоти и комуналните услуги поевтиняха.
Акциите на Bavarian Nordic A/S, една от малкото компании с одобрена ваксина срещу маймунска шарка, поскъпнаха с над 7,8 на сто. Световната здравна организация (СЗО) обяви в сряда бързо разпространяващата се епидемия от вируса в Африка за глобална извънредна ситуация за общественото здраве.
Междувременно цената на акциите на Orsted A/S се понижи с над 7%, след като компанията отчете обезценка от над 500 млн. долара.
Книжата на Adyen NV поскъпнаха с над 12%, след като нидерландската финансова фирма представи отчет, който надмина прогнозите на анализаторите.
Пазарите реагираха и на новите данни за производителността в еврозоната, която почти не се променя през второто тримесечие и остава под очакванията на Европейската централна банка (ЕЦБ). Според нови данни, публикувани в четвъртък, производителността на труда на човек от населението във валутния съюз е спаднала с 0,4%. Резултатът е отчетен след намалението с 0,5% през първите три месеца на 2024 г. и е съпоставим с понижението от 0,3%, заложено в юнските прогнози на ЕЦБ.
Междувременно стана ясно, че потребителските разходи в САЩ са се увеличили повече от очакваното през юли, докато инфлационният натиск е показал повече признаци на отслабване. Според данни на Министерството на търговията на САЩ, които са съобразени със сезонността, но не и с инфлацията, продажбите на дребно са нараснали с 1% през миналия месец спрямо юни. Икономистите, анкетирани от Dow Jones, очакваха ръст от 0,3 на сто.
Трейдърите обърнаха внимание и на доклада за молбите за безработица в САЩ, чийто брой неочаквано намалява през миналата седмица. Първоначалните молби за обезщетения при безработица в САЩ са намалели със 7000 до сезонно изгладените 227 000 за седмицата, приключила на 10 август, съобщи Министерството на труда в четвъртък. Икономисти, анкетирани от Ройтерс, прогнозираха 235 000 молби за последната седмица.


Рубио: България беше сред полезните за САЩ съюзници в НАТО по време на войната с Иран
Срещата с Тръмп даде на Си Дзинпин нещо, за което отдавна копнееше
Министър Ивкова: Онкологичният скрининг, като метод за вторична профилактика, е сред приоритетите ми
Ще поскъпнат ли самолетните билети в Европа заради кризата в Иран?
ЕС активно ще следи разпространението на хантавируса
Квантови сензори в Космоса ще са следващата революция в прогнозата за времето
В. Панев: Инфлацията може да се овладее с намаляване на паричното предлагане
Корейският фондов пазар е в плен на спекулативна мания
Лагард: Намираме се в повратен момент за реформирането на ЕС
Завръщането на Тръмп води до отлив на $3 млрд. китайски инвестиции във ВЕИ
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Нов украински прехващач може да подсили отбраната на Европа
DARA и "Бангаранга" са на финал на Евровизия
Денисиньо е новият шампион на Hell’s Kitchen, грабна 50 000 евро
Еврото, цените и властта: Накъде върви държавната намеса?
Сериалът "Тед Ласо" променил живота на Хада Уодингам