fallback

Паричните мениджъри в Европа очакват още по-високи лихви

Според тях регионът е изложен на по-голям риск от ново ускорение на инфлацията

07:26 | 31.10.23 г. 6
Автор - снимка
Създател

Някои от най-големите парични мениджъри в Европа твърдят, че трейдърите грешат, като залагат на край на цикъла на затягане на политиката на Европейската централна банка, пише Bloomberg.

Като нетен вносител на енергия, регионът е особено изложен на риск от повишение на цените, ако конфликтът в Близкия изток ескалира, а пазарите подценяват шансовете за допълнително затягане на паричната политика в резултат от това, твърдят Legal & General Investment Management, Vanguard Asset Management Ltd и Robeco Groep. Това прави държавните облигации с кратък матуритет особено уязвими.

„В това отношение Европа е по-уязвима, отколкото който и да е друг блок на развитите пазари“, смята Кристофър Джефри, експерт по лихви и инфлационни стратегии в Legal & General, която управлява активи на стойност 1,3 трлн. паунда (1,6 трлн. долара). „ЕЦБ е централната банка, която може да почувства нуждата да повиши лихвите и над допустимите им граници".

В същото време гуверньорът на ЕЦБ Кристин Лагард и останалите централни банкери ще трябва внимателно да оценят какво икономическо въздействие би имало подобно повишение дори ако цените на енергията продължат да се повишават. Дълговото бреме на Италия я прави особено уязвима от затегнатата парична политика.

Опасенията от разрастване на конфликта след нападението на „Хамас“ срещу Израел на 7 октомври повишиха цената на петрола. Невъзможност за използване на ключови маршрути за корабоплаване като Панамския канал и екстремни метеорологични условия, които нарушават доставките на основни хранителни продукти, са част от факторите, които биха могли да задържат инфлацията в Европа висока.

Единственият фокус на политиката на ЕЦБ за стабилност на цените също засилва вероятността европейските централни банкери да повишат лихвите в условията на по-високите разходи за енергия. Техните колеги от Федералния резерв се стараят да поддържат и максимална заетост, успоредно с контрола на инфлацията.

Алес Кутни, ръководител на отдела за международни лихви във Vanguard смята, че трейдърите приемат твърде спокойно възможността за допълнително затягане на паричната политика на Европейската централна банка през следващите месеци.

„Пазарът подценява шанса за ново увеличение от страна на ЕЦБ“, твърди Кутни. „Същото беше и с Фед доскоро".

Един от аргументите в полза на пауза в затягането е фискалната ситуация в Италия, която се влоши със забавянето на растежа. Допълнителното затягане би натежало на активността и би могло да тласне рисковата премия на страната още по-високо, рискувайки да доведе до дългова криза.

Членът на Управителния съвет на ЕЦБ Габриел Махлуф заяви по-рано този месец, че спредът на доходността по облигациите на Италия спрямо подобните ѝ държавни облигации в други страни „категорично е нещо“, върху което служителите „ще бъдат много фокусирани“. Разликата между доходността по 10-годишните облигации на Италия и Германия наскоро надхвърли 200 базисни пункта.

Спредът между 10-годишните италиански облигации и съответните германски държавни ценни книжа се увеличава. Графика: Bloomberg

„Тъй като икономиката на еврозоната вече изпитва затруднения и спредовете на италианските BTP( Buoni del Tesoro Poliennali - многогодишни държавни облигации със среден матуритет между четири до осем години) са се разширили рязко, ЕЦБ вероятно е много по-близко до максималното си допустимо увеличение на лихвите, отколкото е Фед“, смятат стратези на Commerzbank AG. Според тях лихвите на ЕЦБ са достигнали своя връх.

Но тези, които смятат, че централната банка не е приключила с повишенията си, изтъкват и други фактори, които оказват влияние. Колин Греъм от Robeco заяви, че допълнителните стимули от Китай също биха могли да засилят ценовия натиск в региона.

„Определено смятаме, че ЕЦБ трябва да повиши лихвите си допълнително“, каза Греъм. „Инфлацията все още не е овладяна.“

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 07:28 | 31.10.23 г.
fallback
Още от Банки и застрахователи виж още