Гуверньорът на Японската централна банка Казуо Уеда заяви в сряда, че паричният орган ще обсъди дали да повиши лихвените проценти на заседанието си следващата седмица. Така той потвърди решимостта си да увеличи разходите по заемите, ако икономиката на страната продължи да показва признаци на подобрение, предаде Ройтерс.
Коментарите му повтарят тези, направени от заместник-управителя на ЯЦБ Рьозо Химино във вторник, които доведоха до повишаване на курса на йената. В резултат трейдърите продължиха да оценяват високо възможността за вдигане на лихвите на следващото заседание на банката, насрочено за 23-24 януари.
В рамките на среща с ръководителите на регионални банки, Уеда заяви, че централната банка ще повиши лихвите, ако подобренията в икономиката и цените продължат.
Икономическата политика на новата американска администрация и динамиката на тазгодишните преговори за заплатите в Япония са ключови при определянето на паричната политика, добави той.
„В момента анализираме обстойно данните и ще обобщим изводите в нашия тримесечен доклад. Въз основа на него ще обсъдим дали да повишим лихвените проценти на заседанието на Управителния съвет следващата седмица“, каза Уеда.
През март Японската централна банка сложи край на паричната политика с отрицателни разходи по заемите, а през юли повиши целевия си краткосрочен лихвен процент до 0,25%, тъй като смята, че страната е напът да постигне устойчиво целта за инфлация от 2%.
Казуо Уеда сигнализира за готовност за по-нататъшно повишаване на лихвите, ако продължаващото увеличение на заплатите подкрепи потреблението и позволи на компаниите да продължат да повишават цените не само на стоките, но и на услугите.


Варненска местност остава без вода днес
Проучване: 42% подкрепят кабинета след 100 дни управление
28-годишен наби човек и му открадна телефона на спирка до ЖП гара-Варна
Слънчево и горещо време в цялата страна днес
Мъж загина при инцидент с АТВ
Топлинният щит на Starship не може да издържа темпото на полети, което иска Мъск
Акциите на Meta се сринаха, като огромните разходи засенчиха силните приходи
Войната САЩ-Иран ще се проточи с месеци заради безизходицата в Ормузкия проток
Облачният бизнес на Microsoft е ускорил растежа си с най-бърз темп от 2022 г.
Петролът леко поевтиня след нови удари на САЩ по военни цели в Иран
Хамилтън за Ferrari Luce: Най-добре управляемата кола, която съм карал
Toyota Land Cruiser се превърна в достъпен офроуд кемпер
Новият Mercedes GLA - салон в стил S-Class и пробег 657 км
Нова технология пенсионира класическия сенник
ABT превърна Audi RS 3 в суперкола с 630 коня
По всички граници: Започват строги проверки за вноса на плодове и зеленчуци
Откритите останки от мамут у нас предизвика сензация по света
Много добри са условията за туризъм в планините
Денков: Ще сезираме КС за Бюджет 2026, има 13 проблемни текста
Мъж загина при инцидент с АТВ край петричкото село Самуилово