fallback

Бюджетният план на Байдън включва намаляване на дефицита с почти 3 трлн. долара

Ставката на корпоративния данък ще се повиши до 28%, което е доста над сегашната ставка от 7,8%, въведена от Доналд Тръмп

08:00 | 09.03.23 г. 5
Автор - снимка
Създател

Според правителствени кръгове бюджетните планове на президента на САЩ Джо Байдън предвиждат намаляване на националния дефицит с почти 3 трлн. долара в рамките на десет години. Това би било много повече от 2 трлн. долара, които Байдън посочи като показател в речта си за състоянието на Съюза през февруари. Новата цифра беше съобщена в сряда от представител на правителството на САЩ, който е запознат с плановете и бе съобщена първо от информационната агенция AP и The Wall Street Journal.

Байдън планира да направи цялостен преглед на бюджетните си планове за финансовата година, започваща през октомври, в четвъртък във Филаделфия. Речта ще бъде белязана от предстоящите през ноември 2024 г. президентски избори. Очаква се скоро Байдън официално да обяви намерението си да се кандидатира отново като кандидат на Демократическата партия.

Акцентът върху дефицита обаче вероятно ще възвести и нов кръг в бюджетния спор с републиканците. Очаква се това лято САЩ да достигнат тавана на дълга си от 31,4 трилиона долара. За да се предотврати фалит на най-голямата икономика в света, таванът трябва да бъде увеличен. За целта обаче републиканците, които имат мнозинство в Камарата на представителите на САЩ, също трябва да дадат зелена светлина. 

Премахване на субсидиите за петролните и газовите компании

В замяна на това те искат намаляване на разходите. Байдън обаче отказва да обвърже спора за дълга с отстъпки в бюджетната политика. Президентът на САЩ също така иска да премахне субсидиите за петролните и газовите компании, става ясно от документите за бюджетно планиране. Това ще спести 31 млрд. долара. 

Освен това Байдън иска да премахне субсидиите за криптовалутите и да намали данъчните облекчения за хората с най-високи доходи. Планира се също така да се увеличат санкциите за нарушения на трудовото законодателство.

В сферата на здравеопазването Байдън иска да повиши таксите Medicare за доходи от над 400 000 долара от 3,8% на 5%. Също така ще бъдат разширени правомощията на правителството за договаряне на цените на лекарствата, за да се запази платежоспособността на здравната програма, съобщи Белият дом. Влезлият в сила през януари еднопроцентов данък върху обратното изкупуване на акции ще бъде увеличен четирикратно, за да се насърчат компаниите да инвестират в растежа си.

Според Белия дом поредица от нови предложения, свързани с лекарствата, отпускани по лекарско предписание, ще спестят повече от 200 млрд. долара за десет години чрез налагане на нови правила на фармацевтичната индустрия. Бюджетният план ще позволи на Medicare да договаря цените на повече лекарства и да ги включи в преговорите по-рано след пускането им на пазара. Това предложение е критикувано от PhRMA, търговската група на фармацевтичната индустрия, според която то ще означава по-малко приходи за научни изследвания и разработване на нови лекарства.

Данъчни промени

Ставката на корпоративния данък ще се повиши до 28%, което е доста над сегашната ставка от 7,8%, въведена от предшественика на Байдън Доналд Тръмп. Както е правил и преди, Байдън ще предложи повишаване на най-високата данъчна ставка за физическите лица от 37% на 39,6%, облагане на капиталовите печалби на хората с най-високи доходи с по-високи ставки и увеличаване на данъците върху печалбите на американските компании в чужбина.

Според Белия дом г-н Байдън ще предложи също така да се удължи платежоспособността на ключовия доверителен фонд Medicare с поне 25 години, отчасти чрез увеличаване на данъчните ставки за хората, които печелят повече от 400 000 долара годишно. Това предложение предизвика отпор от страна на някои републиканци.

„Това няма да се случи. Очевидно е, че той знае това", каза сенаторът Мит Ромни. „Републиканците няма да се съгласят с повишаването на данъците“. 

Бюджетът на Байдън ще повтори поредица от увеличения на данъците, които администрацията не можа да прокара в последния Конгрес, контролиран от съюзниците ѝ от Демократическата партия. Например Байдън отново иска да повиши данъците върху приходите от пренесени лихви на мениджърите на частни капиталови инструменти, заявиха служители на Белия дом. Този план беше блокиран миналата година от сенатор Кирстен Синема. 

Ще бъде поискано и увеличение на бюджета за отбрана с едноцифрен процент от отпуснатите тази година 816 млрд. долара, заяви запознат.

Байдън планира да намали дълга с близо 3 трлн. долара за десет години с помощта на увеличение на данъците, включително минимален данък от 25% за домакинствата с активи над 100 млн. долара. От друга страна, републиканците, които контролират Камарата на представителите в Конгреса и по този начин имат значително влияние върху данъчните и разходните планове, настояват за рязко намаляване на вътрешните разходи.

Председателят на Камарата на представителите на САЩ Кевин Маккарти изключи възможността за нови данъци като решение на фискалната ситуация в САЩ. „Повишаването на данъците в период на слаб икономически растеж само ще ни навреди още повече и ще вкара в рецесия". Ръководената от републиканците Бюджетна комисия планира съкращения на невоенни програми за 2024 г. в размер на 150 млрд. долара.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 09:30 | 09.03.23 г.
fallback
Още от Данъци и бюджет виж още