След над три часа дебати депутатите приеха на първо четене проекта на Закон за бюджета на държавното обществено осигуряване (ДОО) за 2025 г. Той бе подкрепен със 148 гласа „за“, "против" гласуваха 70 народни представители, а един беше „въздържал се“.
Бюджетът на ДОО получи подкрепата на 66 депутати от ГЕРБ-СДС, 28 от "ДПС-Ново начало", 19 от "БСП-Обединена левица", 18 от "Демокрация, права и свободи"-ДПС, 17 от "Има такъв народ" (ИТН). Против гласуваха 27 от депутатите на "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ), 32 от "Възраждане" и 11 от парламентарната група "Морал, единство, чест" (МЕЧ). Един от депутатите на ПП-ДБ гласува "въздържал се".
В Закона за бюджета на Държавното обществено осигуряване за 2025 г. се залага увеличение на минималната работна заплата за страната от 933 лв. на 1077 лв. месечно от 1 януари 2025 г. Увеличава се и минималният осигурителен доход за самоосигуряващите се лица от 933 лв. на 1077 лв. от 1 април 2025 г. Максималният осигурителен доход за всички осигурени лица се увеличава от З750 лв. на 4130 лв. от 1 април 2025 г. Запазват се размерите на осигурителните вноски за всички фондове, както и съотношенията между осигурителите и осигурените лица.
Повишават се изискуемите възраст и осигурителен стаж при пенсиониране за работещите при условията на трите категории труд, както и минималната възраст за пенсиониране. Пенсиите за трудова дейност, отпуснати до 31 декември 2024 г., се осъвременяват от 1 юли 2025 г. с решение на Надзорния съвет на НОИ с процент, определен по правилото на чл. 100 от Кодекса за социално осиугуряване (КСО) - с 8,6%. През 2025 г. максималният размер на получаваните една или повече пенсии се запазва на 3400 лв.
Запазва се минималният дневен размер на паричното обезщетение за безработица - 18,00 лв., както и максималният дневен размер - 107,14 лв.
Запазва се периодът на изплащане на паричното обезщетение за бременност и раждане от 410 дни и размерът на паричното обезщетение за отглеждане на дете до двегодишна възраст от 780 лв. Запазва се периодът от два месеца на изплащане на паричното обезщетение за отглеждане на дете до 8-годишна възраст от бащата (осиновителя), както и размерът на обезщетението от 780 лв. Запазват се и останалите параметри при изплащане на обезщетения за временна неработоспособност, безработица, еднократна помощ при смърт.
Разходът за пенсии през 2025 г. се очаква да бъде около 11,2% от прогнозния БВП за същата година. За 2025 г. общият разход за парични обезщетения и помощи възлиза на З073,9 млн. лв., което е с 20,7 на сто повече спрямо Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване (ЗБДОО) за 2024 г., се посочва в доклада на комисията.
Спорният въпрос от последните дни – за механизма за осъвременяване на пенсиите, не беше дискутиран отново. Дебатите се завъртяха около замразените социални обезщетения и това за майчинството през втората година.
Основните критики от страна на партия „Възраждане“ бяха насочени към предложението за замразеното майчинство през втората година. Депутатите от формацията нарекоха това "политическа безотговорност, която плаща целта за влизането на България в еврозоната". Те поискаха обвързване на плащането с минималната работна заплата или други решения за индексация.
Според формацията бюджетът на ДОО е „жертва на фетиша еврозона“. Бяха изтъкнати доводи в духа на това, че проектът не предлага решения на демографската криза, че пенсионерите ще продължат да живеят под прага на бедността, че увеличението на осигурителните прагове ще натовари гражданите и малкия бизнес, което не стимулира икономическия растеж.
Венко Сабрутев (ПП-ДБ) заяви, че от формацията не подкрепят проектобюджета на ДОО, защото замразява майчинските, детските надбавки, данъчния кредит за работещи родители, еднократната помощ за ученици, месечната помощ за дете.
От ГЕРБ-СДС се обявиха за обвързване на майчинството с осигурителния принос в бъдеще.
От „БСП – Обединена левица“ защитиха бюджета, посочвайки, че това е възможният бюджет, тъй като социалните плащания са гарантирани без повишаване на данъци и всички социални придобивки ще бъдат запазени. Според обединението това е спасителен бюджет, който позволява „държавата да си стъпи на краката".
Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов защити проекта, посочвайки, че той гарантира социалните придобивки на хората. По думите му проектът на бюджета на държавното обществено осигуряване за 2025 г. гарантира, че социалните придобивки на хората няма да бъдат нарушени, като не се нарушава и финансовата стабилност, за да не пострадат уязвимите слоеве на населението.
„Като министър знам, че тези увеличения не са достатъчни. Искам много повече, но трябва да сме реалисти, за да не стане други да плащат сметка, която не трябва да бъде платена. Трябва и още, но трябва и да знаем кое е възможното и допустимото в настоящата тежка финансова ситуация, в която се намира страната ни“, каза Гуцанов.
Министърът декларира готовност да чуе всяко едно разумно предложение, независимо дали е от управляващите или опозицията.
преди 1 месец ЗДРАВЕЙТЕ НА ВСИЧКИ, СЪМ АГНЕС ШУЛЦ ОТ БЕРЛИН, ИСКАМ ДА ДАМ СВИДЕТЕЛСТВО ЗА ЗАКАЗВАЧ, КОЙТО ВЪРНА СЪПРУГА МИ ПРИ МЕН СЛЕД 2 ГОДИНИ РАЗДЯЛА, ИМЕТО МУ Е ДОКТОР ОГУНДЕЛЕ, МОЖЕТЕ СЪЩО ДА СЕ СВЪРЖЕТЕ С НЕГО НА НЕГОВИЯ ИМЕЙЛ: OGUNDELETEMPLEOFSOLUTION***GMAIL.COM ИЛИ WHATSAPP НЕГОВИЯТ ЛИЧЕН НОМЕР НА +27638836445. ПОМОГНЕТЕ МИ ДА МУ БЛАГОДАРЯ, ЧЕ ВЪРНА СЪПРУГА МИ ЗА 24 ЧАСА. отговор Сигнализирай за неуместен коментар