Депутатите от бюджетната комисия в парламента приеха на второ четене бюджета на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за 2025 г. Фнансовата рамка за здраве предвижда 9,47 млрд. лева или с 1,3 млрд. лева повече от заложените през миналата година. При второ гласуване отпаднаха всички съществени промени, целящи ограничаване на течовете от здравния фонд, които минаха на първо четене в зала.
Народните представители отхвърлиха предложения механизъм за контрол на разходите в болниците, не приеха частните болници да провеждат обществени поръчки, както и да има електронни известия за пациентите за извършени медицински дейности.
Без търгове за частните болници
Предмет на по-сериозна дискусия в рамките на дебатите предизвика предложението на ПП-ДБ частните болници да провеждат обществени поръчки, когато разходват пари от Здравната каса.
Асен Всилев заяви, че въпреки четирите опита за прокарване на мярката частните болници продължават да лобират за това да не провеждат обществени поръчки, което води до загуба за НЗОК от 120 млн. лева годишно. Василев изтъкна, че всяко лечебно частно заведение независимо от собствеността си трябва да провежда търгове, защото ползва обществен ресурс. По думите на бившия финансов министър нормата целенасочено не се въвежда заради лобиране от частните болници.
Управителят на НЗОК подкрепи въвеждането на поправката, защото това би изравнило всички участници и е изчислено, че ще намали разходите на здравния фонд.
Мартин Димитров попита защо частните болници не участват в търговете и трябва ли Европейската комисия да ни глоби, за да въведем законодателството.
Хасан Адемов от ДПД-ДПС обясни, че проблемът е в определението на публично предприятие, защото формата на собственост в случая е важна – спада или не дадена болница към публичните предпирятия. Нямаме отговор за това, каза той.
Костадин Атгелов от ГЕРБ не пожела да коментира по същество, а само посочи, че предложението е недопустимо, защото Законът за обществените поръчки не може да се разжлежда от бюджетна комисия. В крайна сметка предложението беше отхвърлено, но от ГЕРБ дадоха заявка, че може да премислят решението си при второто четене на закона в зала.
Отпада механизмът за контрол на разходите в болниците
Депутатите в бюджетната комисия гласуваха да отпадне спорният текст от бюджета на Здравната каса, с който се предвижда при преразход Надзорният съвет на НЗОК да намалява цените на клиничните пътеки.
При първо четене на закона поправката предизвика остри критики от болничния сектор, които очевидно са довели до промяна на позициите. Така на второ четене депутатите приеха, че условията и редът за контрол по изпълнението на обемите и осигуряване и на стойностите от изпълнителите на болнична медицинска помощ се определят в Националния рамков договор за медицинските дейности за 2023 - 2025 г. и в анексите към него, а когато не са приети такива – се определят с решение на Надзорния съвет на НЗОК по предложение на управителя на НЗОК. На практика така беше париран опитът за контрол върху разпиляването на публичния ресурс за здраве.
Без известия за пациентите за извършени дейности
Предложенията на ПП-ДБ за въвеждане на известие по електронен път до пациентите за всяка използвана от тях медицинска дейност, платена от НЗОК, също бяха отхвърлени. Според Костадин Ангелов няма как да бъдат събрани телефоните на всички здравноосигурени лица.
Безплатни лекарства за най-малките
Както беше обявено часове по-рано депутатите от ГЕРБ-СДС предложиха и приеха лекарствата за лечение на остри вирусни заболявания и антибиотиците за деца до 7 години да се заплащат от Здравната каса. Според предложението това ще важи само за последните три месеца на годината и ще са необходими 2 млн. лева. Сумата ще бъде осигурена от резерва на НЗОК.


Пьотр Нестеров влезе в основната схема на турнир в Италия
Хванаха за ден 41 шофьори с алкохол или наркотици
Държавни институции ще проверяват сигнал за незаконен сондаж за вода в Баба Алино
Какво ще бъде времето във вторник?
Атанас Божилов е готов за следващото предизвикателство
МВФ предупреди, че светът не е готов за натрупващите се шокове
Air France-KLM забелязва силно търсене в премиум сегмента
Air France-KLM иска да вдигне цените, ако горивото поскъпне
Air France-KLM: Осигурихме си гориво до края на август
Даниела Бобева: Голяма грешка би било да се правят шокови терапии относно фиска
Новите модели на KIA сами ви пазят от глоби за превишена скорост
10 от най-великите шедьоври на Maserati
В Индия пускат мотоциклети на алкохол
iPhone колата вече е реалност, но не от Apple
GM създаде умни въздушни възглавници
Пулев: Има сериозни въпросителни около работата на Спецов
Радев: Никаква милост към нарушителите на пътя, МВР да приложи драконовски мерки за джигитите ВИДЕО
Държавата абдикира от здравеопазването, лекари заминават през Терминал 2
Гюров за напускането на Кандев: Цената на поста не бива да е послушание
Сръбският патриарх нарече част от вярващите, които отиват при него, дебили ВИДЕО
преди 1 година Ами мафията си пази хляба. Коя мафия е ясно и на децата. Да не дава Господ да опреш до тях - ако не си роден с късмет, като нищо може да останеш без пари за погребение. отговор Сигнализирай за неуместен коментар