Сам Банкман-Фрийд, който очаква съдебен процес в САЩ по обвинения за измама, отново заяви, че американското подразделение на фалиралата му криптоборса FTX „беше и е платежоспособно“.
В позиция, публикувана в социалната мрежа Substack във вторник, той заяви, че FTX US вероятно има „стотици милиони долари излишъци от потребителски баланси“.
В рамките на процедурата по несъстоятелност във вторник стана ясно, че „има значителен недостиг на дигитални активи“ както при международното звено FTX.com, така и при FTX US. В изявлението си от над 1000 думи Банкман-Фрийд твърди, че е допусната грешка в това изчисляване на активи.
FTX US is solvent, as it always as been.https://t.co/XjcyYFsoU0 pic.twitter.com/kn9Wm9wxjl
— SBF (@SBF_FTX) January 18, 2023
В момента той е пуснат под гаранция и носи проследяваща гривна, докато живее в дома на родителите си в Калифорния. Той ще бъде съден през октомври, след като пледира невинен по обвинения в измама и други финансови обвинения.
Според прокуратурата Банкман-Фрийд е в основата на една от най-големите измами в американската история, след като е набрал 1,8 млрд. долара от инвеститори под предлог, че върху FTX се упражнява нужния контрол и управление на риска. Той също така е обвинен в злоупотреба с потребителски средства.
По-рано миналата седмица стана ясно, че съветниците на FTX Group са открили 5 млрд. долара под формата на пари и криптовалути, които биха могли да бъдат продадени, за да се върнат задълженията на кредиторите. Това стана ясно от изказване на адвокат на компанията по време на изслушване пред съдия в рамките на делото за най-големия криптофалит.
Компанията работи по монетизирането на активите с счетоводна стойност 4,6 млрд. долара, заяви адвокат Андрю Дийтдерих във федерален съд в Уилмингтън, щата Делауеър. Съветниците също така са открили и голямо количество други криптоактиви, които обаче са неликвидни и по тази причина трудни за продажба, допълни той.
Според представените във вторник данни по делото е установено наличието на 5,5 млрд. долара ликвидни активи, от които 1,7 млрд. долара кеш, 3,5 млрд. долара криптовалути и 300 млн. долара в ценни книжа.
Също така се посочва, че около 413 млн. долара са били изтеглени от платформите на FTX чрез неоторизиран трансфер от трета страна – 323 млн. долара от FTX.com и 90 млн. долара от FTX US.
Хакерска атака бе извършена срещу FTX часове след като компанията поиска защита от фалит през ноември.


Волейболните национали с нова победа в Лигата на нациите
Варненката Ива Стоянова спечели Европейския фестивал на шпага в Италия
Самолет се разби във Франция, 11 души загинаха
Хванаха за ден 39-ма шофьори с алкохол или наркотици
Мъж скочи от тераса и почина на място
Япония с право се страхува от "черните кораби" на AI
Южна Италия повежда икономическия ръст, част 2
Южна Италия повежда икономическия ръст, част 1
Манчестър на Анди Бърнам е градоустройствен урок за Лондон
Изкуственият интелект може да оскъпи живота ти, без да разбереш защо
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
Единадесет парашутисти загинаха, след като малък самолет се разби край Нанси
Автомобил се преобърна в река Смядовска, неправоспособен шофьор на 18 години загина
Цяла България светна в жълто за опасно време
"Прогресивна България" настоява за одит на пенсионните разходи
Ралица Асенова с "факти и неудобни истини" за казуса "Петрохан"