Цената на биткойна нарасна с до 11% през последното денонощие, достигайки стойност от над 24,7 хил. долара във вторник. Монетата успя да се възстанови напълно от загубите през уикенда и достигна нов триседмичен връх.
Движението най-вероятно се е оказало изненада за трейдърите, които иначе биха залагали на намаляващи цени, след като две приятелски настроени към сектора банки бяха затворени миналата седмица, а водещият стейбълкойн USD Coin (USDC) за известно време загуби паритета си с долара, посочва CoinDesk.
Минути след 9:30 ч. българско време част от ръстовете са изтрити, но поскъпването на биткойна остава в размер на 8,3% за денонощието до 24 393 долара. Етерът пък прибавя 3,8% до 1678 долара.
Цената на биткойна през последния месец. Графика: CoinDesk
Къси биткойн позиции за над 100 млн. долара – залози срещу повишаването на цените – бяха ликвидирани в понеделник. Това е най-голямото ликвидирано количество от 14 януари, когато бяха предизвикани ликвидации за 500 млн. долара в рамките на различни криптофючърси.
В понеделник поскъпнаха и акциите на свързаните с криптовалутите публично търгувани компании: книжата на Coinbase прибавиха 11%, тези на MicroStrategy Inc. 16%, а на Marathon Digital Holdings Inc. - цели 26%.
Поскъпването в криптосектора е налице на фона на драстичното поевтиняване на книжата на банките в понеделник, разпалено от страхове за състоянието на регионалните кредитори след краха на Silicon Valley Bank (SVB). Книжата на Wells Fargo и Citigroup изтриха по над 7% от стойността си, тези на Bank of America 5,8%, а на JPMorgan 1,8%.
По-рано в понеделник криптоборсата Binance обяви, че ще обърне 1 млрд. долара от своя стейбълкойн Вinance USD (BUSD) в биткойни, етери, BNB Token и други монети, което също допринася за ръстовете.
Мярката на Binance „помага за наратива, че докато увереността в биткойните намалява, истинският дух на криптовалутата започва да блести“, коментира за Bloomberg Крис Нюхаус, трейдър към криптоинвестиционната фирма GSR.
По-рано стана ясно също, че платежната мрежа на Signature Bank, която бе затворена от щатските регулатори на Ню Йорк в неделя на фона на проблемите със Silverlake Bank и SVB, използвана от криптокомпании за обмяна на фиатни пари в реално време, все още е действаща дори и след поемането на контрола от синдици на кредитора.
Signet – базирана на блокчейна система, е ключова система, захранваща денонощния криптопазар. Системата, конкурент на вече нефункциониращата SEN на Silvergate, имаше клиенти като емитента на стейбълкойн Circle, криптоборсата Coinbase и редица други трейдърски платформи.


Условията за туризъм в планините са добри
Един варненски район остава без вода днес
Франция регистрира около 1000 допълнителни смъртни случая от жегите
Морска гара-Варна става на 58 години
11-годишно момче бе спасено три дни след земетресенията във Венецуела
Европейските оръжейни компании са пред нов фронт от проблеми
AI супербалонът е готов да се спука, предупреждават хедж фондове в Китай
Стармър напуска „Даунинг стрийт“ без ясна политическа идентичност
Ford наема отново инженери, тъй като AI не се справя с качеството
Историята се повтаря в Америка, част 4
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
Toyota Classic - най-рядката кола на марката с дизайн от 30-те
Тръмп на война с петролните гиганти
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Фризьори съветват как да запазим цвета на косата си след боядисване
С 13 евро е по-скъпо пътуването ни до морето с автомобил
Никола Минчев: Радев говори едно в България и друго в Брюксел
Само Путин е над него: Кой е "пазителят на тайните" на Кремъл и как западните служби го разкриха?