Приближена на Доналд Тръмп в Сената на САЩ има план за изпълнение на предложеното от новоизбрания президент създаване на стратегически резерв от биткойни, без да се увеличава държавният дефицит: като се продаде част от златото на Федералния резерв.
Републиканският сенатор Синтия Лумис от Уайоминг планира да прокара законопроект, когато новият Конгрес започне да заседава следващата година. Законопроектът призовава САЩ да придобият 1 млн. биткойна, представляващи близо 5% от наличните токени. Покупките ще струват около 90 млрд. долара при настоящите пазарни цени, въпреки че сумата вероятно ще се увеличи, ако законопроектът бъде приет и инвеститорите заложат на купуването от страна на правителството.
„Вече разполагаме с финансови активи под формата на златни сертификати (за доказателство за притежание на злато, бел. ред.), които да конвертираме в биткойни“, каза Лумис в интервю за Bloomberg. „Така че ефектът върху баланса на САЩ е доста неутрален“, допълни тя.
Законопроектът на Лумис значително ще разшири обхвата на плана на Тръмп за стратегически резерв, който предвижда правителството да запази собствеността върху приблизително 200 хил. токена, които САЩ вече притежават след изземване на активи. Според законопроекта на Лумис криптовалутата ще се съхранява минимум 20 години и предполагаемото ѝ поскъпване ще помогне за намаляване на националния дълг.
Но въпреки идването на самоопределилия се за криптопрезидент в Белия дом и очаквания от индустрията най-приятелски за сектора Конгрес според наблюдатели пред законопроекта ще има трудности. Според платформата за прогнози Polymarket има едва 31% вероятност Тръмп наистина да създаде биткойн резерв.
„Това все пак поставя в риск държавните финанси и биткойнът не се показа като особено стабилен актив“, каза Дженифър Дж. Шулп, директор по проучванията на финансовите регулации към Центъра за парични и финансови алтернативи на Cato Institute. „Законопроектът изисква от сенаторите и членовете на Конгреса, които може да не разбират толкова добре криптоактивите, да дадат голям кредит на доверие по отношение на неговата дългосрочна жизнеспособност“, допълва тя.
Милиардерът Майкъл Новограц начело на фирмата за криптоинвестиции Galaxy Digital, каза, че има малка вероятност САЩ да създадат стратегически биткойн резерв, каквото бе предложението на новоизбрания президент Доналд Тръмп.
„Все още смятам, че има малка вероятност“, каза Новограц по време на интервю в сряда за Bloomberg Television.
Поне на теория Федералният резерв има повече от необходимото злато, за да купи 1 млн. биткойна и все още да му остане достатъчно. Балансът на Фед включва притежаваните сертификати, представляващи злато, които се оценяват на около 11 млрд. долара. Тази стойност обаче се основава на т. нар. установена от закона цена, която се поддържа постоянна на 42,2222 долара за тройунция от 1973 г. насам. Спрямо текущите спот цени притежаваните обеми струват около 675 млрд. долара, въпреки че ликвидирането на големи количества държавно злато представлява сам по себе си риск от понижаване на пазарната цена.
Лумис за първи път представи предложението си на конференцията Bitcoin 2024 в Нешвил през юли, веднага след като Тръмп се обърна към участниците и обяви амбицията си да създаде държавен биткойн резерв. По неговото описание резервът ще се основава на токените, които вече са притежавани от правителството. Тогава той не спомена купуването на 1 млн. биткойни.
Лумис е оптимист, че нейният законопроект ще получи подкрепа в следващия Конгрес. От една страна, казва тя, Тръмп вече е одобрил идеята за резерв и неговите най-близки съветници включват хора, „които разбират биткойна и неговата роля в нашето бъдеще“.


Хванаха за ден 39-ма шофьори с алкохол или наркотици
Мъж скочи от тераса и почина на място
Демерджиев: Има достатъчно доказателства за повдигане на редица обвинения по случая „Баба Алино“
Утре е обявен код за опасно горещо време в цяла България
Утре и на 4 юли предстои придвижване на военна техника по републиканските пътища
Манчестър на Анди Бърнам е градоустройствен урок за Лондон
Изкуственият интелект може да оскъпи живота ти, без да разбереш защо
Европа има 6 млрд. причини за нов налог върху купувачите в интернет
Без дипломация, моля, ние сме американци
Европейските оръжейни компании са пред нов фронт от проблеми
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
Ралица Асенова с "факти и неудобни истини" за казуса "Петрохан"
Синдикатите не харесват бюджета, КНСБ готви протест
Двата икономически стълба, които поддържат Русия на Путин, може да се сринат
Арестуваха войника, заплашил Путин с преврат
И Бонев разкритикува бюджета: Вероятн оставени много капани, които в момента щракват
преди 1 година ... или по логичния вариант, искат да откраднат малко държавна пара! Все пак е близка до осъдения! :):) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година Тези с конкурс да ги търсиш не можеш ги намери. ***. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година Филмът "Идиокрация" става все по-реалистичен! отговор Сигнализирай за неуместен коментар