Франция планира да наложи минимална такса за доставка от 3 евро за онлайн поръчки на книги на стойност под 35 евро, за да изравни условията за независимите книжарници, които изпитват трудности да се конкурират с онлайн гиганти, заяви правителството в петък, цитирано от Ройтерс.
Френски закон от 2014 г. вече забранява безплатните доставки на книги, но Amazon и други търговци като Fnac заобикалят това, като таксуват пратките с по 1 цент. Местните магазини за книги обикновено таксуват доставката на книга с до 7 евро.
През декември 2021 г. бе прието законодателство за затваряне на вратичката от 1 цент чрез минимална такса за доставка, но законът не можеше да влезе в действие, докато правителството не реши размера на тази такса.
„Това ще адаптира книжната индустрия към дигиталната епоха, възстановявайки равновесието между големите платформи за електронна търговия, които реално предлагат безплатна доставка на книги, независимо от размера на поръчката, и книжарниците, които не могат да се конкурират с тези цени на доставка“, заявиха министерствата на културата и финансите в общо съобщение.
Те добавиха, че Франция ще уведоми Европейската комисия за плана си и минималната такса за доставка ще влезе в сила шест месеца след одобрението на ЕС.
Министерство на културата заяви, че таксата от 3 евро – която включва данъци, не може да бъде заобиколена чрез програми за лоялност или общи покупки на книги с други продукти.
То добавя, че за поръчки на стойност над 35 евро онлайн търговците все още могат да предлагат такса за доставка от 1 цент.
„Таксата за доставка от 3 евро... не е възпираща за купувачите на книги, а прагът от 35 евро ще облагодетелства групираните поръчки, което е полезно от гледна точка на околната среда“, заявиха от двете министерства.
Amazon не е отговорила веднага на искането за коментар.
Онлайн гигантът в електронната търговия заяви, че фиксираната такса за доставка ще накаже онези в селските райони, които не могат лесно да посетят книжарница и разчитат на доставката.
Книжарниците във Франция оцеляха на фона на възхода на Amazon благодарение на закон от 1981 г., който забранява ценовите отстъпки на нови книги, но казват, че способността на американския онлайн гигант да ги подбива чрез доставка все още изкривява пазара.
Асоциацията на френските книжарници SLF каза в изявление в петък, че таксата от три евро е недостатъчна, тъй като означава, че книжарниците все пак ще трябва да продават на загуба, когато изпращат книги на клиентите си. Тя призова правителството да понижи пощенските такси във Франция за доставката на книги от книжарници.
Над 20% от 435-те млн. книги, продадени във Франция през 2019 г., са били продадени онлайн, а пазарният дял на 3300 независими книжарници бавно намалява заради конкуренцията от онлайн търговци на дребно като Amazon, Fnac и Leclerc.


Какво време ни очаква в неделя?
Внимание! Чакат ни мощни магнитни бури в следващите дни
Желязков посети Монетния двор, за да види лично как се секат българските евромонети (СНИМКИ)
"Toха" взе приз за цялостно представяне на кулинарния фес за Никулден във Варна (СНИМКИ)
Спипаха двама гастрольори, тарашили жилища и автомобили във Варна
Жизнено важната търговия на Русия с петрол в Индия е в упадък, но не и изчезнала
Глобата от 140 милиона долара на Мъск показва, че ЕС губи самообладание
ChatGPT спечели правото си да се саморегулира. Това може да се развие зле
Германия ускорява мерките срещу дронове - зачестяват инцидентите на летищата
Биткойн опциите показват, че трейдърите се подготвят за крипто зима
Най-бързата кола на XX век беше продадена за над 25 милиона долара
Какви са основните проблеми на 1.2 TSI на Volkswagen
Топ 10 на най-устойчивите на ръжда коли на старо
Кога са изобретени електрическите прозорци
Новото AUDI E7X изобщо не прилича на... Audi
Румен Петков: Омразата тръгва от парламента
Желязков: Българските евромонети ще са законно платежно средство от 1 януари
„Арда“ надви „Локомотив“ на „Лаута”
Астън Вила прекъсна серията на Арсенал с гол в края
Покровск: Градът, който промени войната в Украйна