fallback

AI вече ще може да имитира и ръкописен текст

Учени от университет в Абу Даби са успели да научат модел да имитира ръкопис на английски и сега търсят партньори от бизнеса

09:57 | 16.01.24 г. 3
Автор - снимка
Създател

Инструментите с изкуствен интелект (AI) вече позволяват генерирането на относително убедителни имитации на глас и т. нар.  "дийпфейк" (от англ. deepfake - дълбока фалшификация) - видеоклип или аудиозапис с фалшиво съдържание. Скоро обаче AI ще може да се използва и за имитация на човешки ръкопис.

Изследователи от университета за изкуствен интелект „Мохамед бин Зайед“ (MBZUAI) в Абу Даби посочват, че са разработили технология, която да имитира нечий ръкопис на базата на едва няколко параграфа написан материал, съобщава Bloomberg. За да бъде постигнато това, учените са използвали модел, който включва вид невронна мрежа, създадена да учи контекст и значение при последователни данни.

Екипът от учебното заведение, което се определя като първи AI университет, е получил патент от американската патентна служба за системата си за изкуствен интелект.

Изследователите все още не са направили приложението достъпно, но то представлява стъпка напред в област, която привлича интереса на научната общност от години. Има приложения и дори роботи, които могат да генерират ръкописен текст, но скорошното развитие на AI ускори разпознаването на характерни техники значително. Както и с другите AI инструменти обаче, засега остава неясно дали ползите няма да са по-малко от вредите.

Технологията би могла да помага на ранени хора да пишат, без да се налага да използват химикал, но също така рискува да отвори вратата към масови измами и злоупотреби. Инструментът ще трябва да се използва разумно, посочват в интервю двама от изследователите по проекта.

„Трябва да създадем обществена осведоменост и да разработим инструменти за справяне с измамите“, заяви Хишам Чолакал, професор в университета „Мохамед бин Зайед“. „Същото е като да се разработва антивирус за вирус“, допълни той.

Но въпреки притесненията учените казват, че възнамеряват да започнат прилагане в реални условия на технологията си до месеци – и търсят сътрудничество от бизнеса. „От разчитането на докторски ръкопис до създаването на персонализирани реклами – възможностите на тази разработка са огромни“, казва Мохамед Анвер, също професор от университета. Технологията може да бъде използвана и за генерирането на големи обеми синтетични данни за подобряването на това как AI моделите обработват ръкописен текст.

Въпреки всичко обаче има още работа за вършене. Разработеният модел, обучаван от публично достъпни ръкописни текстове, може да се учи и пише на английски и с известен успех на френски. Но екипът казва, че все още се опитва да постигне успех и с ръкописен текст на арабски.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 09:57 | 16.01.24 г.
fallback
Още от Новини и анализи виж още