Утвърдени компании, които са инвестирали сериозно в доставчик на облачни услуги като Amazon, рядко се отказват тази инфраструктура, отчасти заради разходите и времето, необходими за това. Но съществуващите клиенти на AWS поне изпробват конкуренцията, особено в областта на изкуствения интелект.
Служителите описват напрегната атмосфера, докато AWS се подготвя за есенните си премиери на продукти. Един служител, работещ с AI инструменти, твърди, че екипът им е оставил настрана някои от обичайните насоки за разработване на продукти на Amazon, като е пестил от документация и редовни прегледи на дейността в името на пускането на продуктите на пазара преди конкурентите. На скорошна среща на всички служители Гарман е призовал служителите да се съсредоточат върху пускането на продуктите, които вече са обещали.
Гарман също така променя подхода към по-старите продукти. Облакът на Amazon дълго време работеше с решимост да поддържа услугите работещи, дори и да не са хитове - практика, която отчасти беше демонстрация на лоялност към клиентите, отчасти вот на доверие, че инженерите могат да изграждат услуги, способни да работят сами с минимален надзор. Практиката обаче започва да се влошава, тъй като броят на продуктите на AWS надхвърля 200, а големите корпоративни клиенти се оплакват, че се нуждаят от помощ при използването на набора от съществуващи инструменти повече, отколкото от нови. Така през последните две години AWS прекрати или спря разработването на около три дузини услуги или основни функции. Това, от своя страна, даде свобода инженерите да се присъединят към екипи, изграждащи инструменти за изкуствен интелект.
Годишната атака с нови продукти на AWS започна по-рано този месец с Quick Suite, чатбот и набор от AI агенти, предназначени да анализират данни, да създават отчети или да обобщават уеб съдържание, подновявайки кампанията на Amazon за продажба на софтуер за офис служители. Това е област, в която компанията не е постигнала голям успех. Ръководителите лично признават, че докато Google и Microsoft могат да покажат своите AI инструменти на аудитория от милиарди потребители на търсачки или потребители на персонални компютри, естественият обхват на AWS включва много по-малка общност от разработчици.
За тази аудитория AWS продължава да разширява възможностите на Bedrock, което позволява на бизнеса да се възползва от AI модели, изградени от Amazon, Anthropic и други компании. AWS също така надгражда върху силните страни на AWS, предлагайки опростен достъп до AI модели по същия начин, по който компанията предлагаше на компаниите алтернатива за управление на техните центрове за данни преди почти 20 години.
Amazon може да се справи добре в ерата на изкуствения интелект, просто като служи като доставчик на инфраструктура за други компании и я управлява рентабилно. Според анализатори, повечето корпоративни проекти с изкуствен интелект са експериментални. Ако получат по-широко разпространение, спестяването на разходи и издръжливата инфраструктура – две предимства на AWS, отвъд прекъсването в понеделник – ще станат по-важни, казват ръководители на AWS.
Подобно на своите конкуренти, Amazon харчи десетки милиарди долари за изграждане на сървърни ферми по целия свят - капацитет, който би могъл да помогне за ускоряване на растежа и подобряване на настроенията към AWS, пишат анализатори от BofA Securities в скорошна бележка. Компанията се надява да запълни съоръженията с чипове на Nvidia и вътрешно разработения AI полупроводник Trainium2. Пред инвеститорите Джаси рекламира рентабилността на Trainium2 като потенциално конкурентно предимство. Чипът обработва изводи и обучението - двата вида работа, които карат моделите с изкуствен интелект да работят, с около 30% до 40% по-евтино от конкурентния хардуер, заяви компанията.
В Индиана Amazon работи по завършването на комплекс от центрове за данни на стойност 11 млрд. долара, построен предимно за Anthropic, като ще закрепи клъстер от стотици хиляди чипове Trainium, които AWS сглобява за стартъпа. Ако Anthropic може да изгради авангардни модели върху хардуера, това би валидирало подхода на Amazon и би могло да привлече повече клиенти, които искат да повторят успеха му.
Но с обявената наскоро сделка, Anthropic вече има по-голям достъп до чиповете на Google, което дава на стартъпа алтернатива, в случай че AWS не отговори на очакванията му. Всичко това подчертава реалността - Amazon е в ожесточена битка с конкурентите, които някога лесно побеждаваше.


SENSHI 29: Зрелищни нокаути, драматични обрати и силни български победи във Варна
Тийнейджърка скочи от блок в Пловдив
Танкерът "Кайрос" остава блокиран край Ахтопол трети ден
Отбелязваме 116 години от рождението на Никола Вапцаров
Букурещ избира кмет
JPMorgan: Европа има „реален проблем”
Лидерите на Франция, Германия и Великобритания се срещат със Зеленски в понеделник
В Испания и Италия банките са двигател на дълго чакан възход на акциите
Може да видим връщане под 4000 долара за тройунция при златото
С новия дълг не се увеличава производителността, а пада върху младите
Кои китайски марки ще изчезнат от Eвропа?
Kia показа дизайна на бъдещето си
Toyota се завръща във Ф1
BMW превъртя играта: Тествахме новото iX3
Най-бързата кола на XX век беше продадена за над 25 милиона долара
Букурещ гласува в кметската надпревара
САЩ: Гърция е ключов стълб в стратегията на Тръмп
Военните завзеха властта в Бенин
Келлог: Мирното споразумение за Украйна е много близо
Наталия Киселова: Улицата не може да замени парламентарната трибуна