Антитръстовият преглед на предложеното от Microsoft Corp. придобиване на Activision Blizzard Inc. в САЩ ще бъде извършен от Федералната търговска комисия (FTC), твърди Bloomberg, като се позовава на запознати с темата източници. Това поставя сделката в ръцете на агенция, която обещава по-агресивен контрол върху сделките.
Вместо Министерството на правосъдието FTC ще съблюдава разследването за това дали поглъщането ще навреди на конкуренцията, казва източник, пожелал да остане анонимен, тъй като не е бил упълномощен да говори публично по темата. Двата органа си поделят отговорността за антитръстовите проверки на сливанията и често постигат споразумения за това коя от тях ще разследва дадена сделка.
Председателят на FTC Лина Хан отдавна се застъпва за по-решителен подход към проверката на сделките, особено на най-големите технологични компании, които според нея могат да използват господстващото си положение в дадена сфера на дейност, за да придобият власт на други пазари. Под нейно ръководство агенцията заведе дело, за да блокира две големи поглъщания - предложената от Nvidia Corp. покупка на Arm Ltd. и сделката на Lockheed Martin Corp. за покупката на Aerojet Rocketdyne Holdings Inc.
Microsoft отказва да коментира темата пред Bloomberg, a FTC не e отговорила на исканията за коментар.
Разследването ще се съсредоточи върху комбинацията на портфолиото от игри на Activision с конзолите и хардуерните системи на Microsoft. Регулаторните органи вероятно ще разгледат отблизо как евентуалната собственост на Microsoft на Activision може да навреди на конкурентите чрез ограничаване на достъпа им до най-големите игри на компанията.
Последното значимо поглъщане на Microsoft - сделката за 17 млрд. долара за закупуването на производителя на транскрипционен софтуер Nuance Communications Inc. - беше одобрено през миналото лято от органите на САЩ и Европейския съюз. Органът за защита на конкуренцията и пазарите на Обединеното кралство все още преглеждат сделката.


Професор от УМБАЛ „Александровска“ обявява безсрочна гладна стачка
Волейболните национали с нова победа в Лигата на нациите
Варненката Ива Стоянова спечели Европейския фестивал на шпага в Италия
Самолет се разби във Франция, 11 души загинаха
Хванаха за ден 39-ма шофьори с алкохол или наркотици
Япония с право се страхува от "черните кораби" на AI
Южна Италия повежда икономическия ръст, част 2
Южна Италия повежда икономическия ръст, част 1
Манчестър на Анди Бърнам е градоустройствен урок за Лондон
Изкуственият интелект може да оскъпи живота ти, без да разбереш защо
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Неспазване на предимство прати един в болница
Единадесет парашутисти загинаха, след като малък самолет се разби край Нанси
Автомобил се преобърна в река Смядовска, неправоспособен шофьор на 18 години загина
Цяла България светна в жълто за опасно време
"Прогресивна България" настоява за одит на пенсионните разходи