fallback

Подкрепата на Китай за Русия вече не е „безгранична“

Пекин желае да възстанови връзките с водещите си търговски партньори на запад и затова настоява за уреждане на конфликта в Украйна

16:58 | 25.02.23 г. 9
Автор - снимка
Създател

Това беше прелюдията. Посещението на Ван И, първият дипломат на Пекин, в Москва имаше за цел да постави началото на нов китайски подход към двустранните връзки почти година след като Русия започна инвазията си в Украйна, пише редакторът за Китай на Financial Times Джеймс Кинг.

Въпреки че заглавията от срещата на Ван с президента Владимир Путин отразяваха обещания за „задълбочаване на политическото взаимно доверие“ и „засилване на стратегическата координация“, истинските цели на Пекин са много по-сложни, според китайски официални източници и коментатори.

Една от основните му цели е да поправи силно повредения си имидж на запад - особено пред водещите си търговски партньори в Европа - като покаже усилията си за приканване на Москва към политическо уреждане на войната. Пекин също така иска да каже на западните сили, че Китай е твърдо против използването на ядрени оръжия от Русия.

„По време на задълбочен обмен на мнения по украинския въпрос с Путин Ван оцени готовността на Русия за решаване на проблемите чрез диалог и преговори“, се казва в официалното изявление на Пекин след срещата между Путин и Ван.

„Китай, както винаги, ще поддържа обективна и справедлива позиция и ще играе конструктивна роля в политическото уреждане на кризата“, се добавя в изявлението.

Ли Миндзян, професор в технологичния университет Нанян в Сингапур, казва, че импулсът за търсене на политическо решение на войната придобива все по-голямо значение в Пекин.

„Като направи това изявление, Ван искаше категорично да предаде посланието към руския лидер, че Китай става все по-сериозен относно политическото уреждане на войната в Украйна и че не всичко в китайското предложение ще зарадва Москва“, коментира той.

Китай се очаква да изложи официална позиция около първата годишнина от руската инвазия, която да подсили призива на Пекин за политическо уреждане на войната.

Китайски представител, пожелал анонимност, споделя, че обмисляното посещение в Москва на китайския лидер Си Дзинпин зависи от това той да получи положителна реакция от Русия спрямо призива на Китай за диалог и преговори. Пекин се притеснява, че без такова потвърждение Путин може да използва посещението на Си просто за да укрепи собствената си позиция.

Според изявление на Кремъл Путин е казал на Уан, че Москва „очаква“ посещение от Си Дзинпин. Пекин обаче все още не е потвърдил официално дали такова посещение ще се състои.

Това разминаване е една от няколкото улики, че съществува задкулисно напрежение в отношенията между Китай и Русия. „Всъщност много политически елити в Китай биха казали, че Москва е създала големи проблеми на Китай, като е започнала войната в Украйна“, смята Ли.

Няколко високопоставени китайски функционери казаха пред FT, че Путин не е информирал Си за плановете си за пълномащабна инвазия в Украйна, когато двамата се срещнаха в началото на февруари миналата година и публикуваха комюнике, описващо връзките им като „безгранични“.

Оттогава Китай премахна определението „безгранични“ от официалните си съобщения и Ван не го използва по време на посещението си в Москва. „В китайската политическа общност има общо мнение, че Пекин изобщо не е трябвало да го използва“, посочва Ли.

Пекин е в трудна ситуация. Без значение колко ядосан е на Москва, той не може да си позволи да изостави своето „всеобхватно стратегическо партньорство“ с Русия. Но Китай също така иска да възстанови репутацията си сред ключовите европейски търговски партньори. Позиционирането му като посланик на мира е стратегията за съгласуване на тези противостоящи си интереси.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 20:30 | 25.02.23 г.
fallback
Още от Войната в Украйна виж още