IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Тайланд и Камбоджа са се споразумели да прекратят граничния сблъсък

Двете страни ще задържат настоящото разположение на войските без по-нататъшни движения

09:24 | 27.12.25 г.
Автор - снимка
Създател
Въоръжен тайландски войник патрулира на мотоциклет редом с конвой от бронирани военни машини близо до фронтовата линия на сблъсъци с камбоджанските войски. Снимка: EPA/RUNGROJ YONGRIT
Въоръжен тайландски войник патрулира на мотоциклет редом с конвой от бронирани военни машини близо до фронтовата линия на сблъсъци с камбоджанските войски. Снимка: EPA/RUNGROJ YONGRIT

Тайланд и Камбоджа днес се споразумяха да прекратят ожесточените гранични сблъсъци, продължили няколко седмици. Това са най-тежките боеве между двете съседни южноазиатски държави от години, предава Ройтерс.

„Двете страни се споразумяха да задържат настоящото разположение на войските без по-нататъшни движения“, казва се в съвместно изявление на министерствата на отбраната на двете страни.

Примирието ще влезе в сила днес точно на обяд местно време (7 ч. българско време).

„Всякакви подкрепления ще повишат напрежението и ще повлияят отрицателно на дълговременните опити за разрешаване на ситуацията“, посочва се в изявление на Министерството на отбраната на Камбоджа, публикувано в социалните мрежи.

Споразумението, подписано от тайландския министър на отбраната Натафон Накфанит и камбоджанския министър Теа Сейха, слага край на продължилите 20 дни сражения, при които бяха убити най-малко 101 души, а повече от половин милион бяха разселени от двете страни на границата.

Сблъсъците започнаха отново в началото на декември, след като американският президент Доналд Тръмп посредничи за предишното прекратяване на огъня през юни.

Междувременно Камбоджа обвини Тайланд, че е нанесъл въздушен удар в северозападната част на страната точно в момента, когато двете страни преговаряха за спиране на огъня. Министерството на отбраната на Камбоджа съобщи, че Тайланд е разположил изтребители Ф-16, за да хвърлят четири бомби тази сутрин по цел в Серей Саофоан в северозападната провинция Бантеай Меанчей.

Вчера Камбоджа съобщи, че при подобна атака е хвърлила 40 бомби над цел в село Чок Чей в същата провинция.

Тайландската армия потвърди за атаката, като заяви, че е проведена съвместна операция между армията и военновъздушните сили за защита на провинция Са Каео, която граничи с Бантеей Меанчей и където двете държави имат припокриващи се териториални претенции.

(БТА)

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:31 | 27.12.25 г.
Най-четени новини
Още от Сигурност и отбрана виж още

Коментари

Финанси виж още