IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Трудни времена за българския туризъм

Вълната от фалити на руски туроператори, санкциите срещу Москва и девалвацията на руската валута вещаят спад за туризма ни и догодина

08:12 | 13.08.14 г. 40
<p>
	2015 година е застрашена от намаляване на туристи от основни пазари за България - какъвто е руският. <em>Снимка: freeimages.com</em></p>

2015 година е застрашена от намаляване на туристи от основни пазари за България - какъвто е руският. Снимка: freeimages.com

Какво да се направи за овладяване на спада

Според експертите, за да се спасим от негативните тенденции на спад, голяма роля има държавата и политиката в туризма. Експертите посочват спешната нужда от консенсусна фигура, която да застане начело на туризма у нас, нуждата от отделно Министерство на туризма, активност на държавната администрация в задействането на редица наредби, заради които Законът за туризма не работи и спъва бизнеса.

Не на последно място се изтъква необходимостта от интензивна и целенасочена рекламна кампания. Трябва да се преодолее пасивната позиция на страната, държавната администрация трябва да активира туристическите пазари и да ги насочва към България, което засега не се случва, смята и Байко Байков.

Туристическият бранш и администрацията трябва да се обединят, за да генерират туристически потоци и да преодолеят големите пропуски в туристическия сектор, допуснати досега, допълва експертът. "Към днешна дата все още имиджът на България като туристическа дестинация е добър. Трябва да направим усилия, за да излезем от ситуацията с минимални щети", смята той.

Вълната от фалити

Въпреки че руското правителство е предприело мерки срещу така наречените „изкуствени фалити” на туроператори в Русия, те ще продължат, смята Румен Драганов. Той обясни, че в Русия има много и то големи туроператори, които „избират фалита”, за да съхранят активите си, а загубите остават за сметка на застрахователя.

В България в случай на фалит на руски туроператор загубата е изцяло за хотелиерите, разясни експертът. Това е така в случаите, когато хотелите сключват директни договори с чужди туроператори. Но ако те фалират, хотелиерите трябва да изискат пари от туристите. В повечето случаи обаче те не са в състояние да заплатят повторно.

Между 16 юли и 6 август в Русия фалираха 7 туроператорски компании, като броят на пострадалите клиенти е 65 хиляди по данни на Федералната агенция по туризма Ростуризъм, съобщават руски агенции, цитирани от БТА.

В разгара на най-активния сезон десетки хиляди руски туристи останаха блокирани в курортите на Египет и Турция, по гръцките острови, в България и други страни, след като бе съобщено, че туроператорските компании, организирали почивката им, са фалирали. Голяма част от летовниците се оказаха без обратен билет, съобщено бе и за хотелиери, поискали от гостите си да напуснат, тъй като туроператорите не са платили за стаите.

Въпреки бързите мерки за ново регулиране и спешни реформи в сектора, руски експерти очакват още фалити.

Вълната започна на 16 юли след съобщението, че дейността си прекратява Нева - един от най-старите и големи туроператори в Русия, който работи от 1990 година, припомня агенцията. Той остави около 6500 души в Гърция, Турция, Испания и България. Десетина дни по-късно, на 25 юли, последва крахът на Роза ветров Мир, на 30 юли – на Експо-тур, на 1 и 2 август - Идеал-тур и свързаната с нея Лабиринт, на 5 август ИнтЕър и на 6 август - Нордик стар.

Докато фалитът на малката Нордик стар, специализирана в индивидуални пътувания в северноевропейските страни, не предизвика сътресения, то Лабиринт, според различни оценки, остави в чужбина между 23 000 и 27 000 клиенти.

Причините

Туристическите компании заявяват, че "не могат да изпълнят задълженията си към клиентите", тъй като има масови откази на руснаците да пътуват, причинени от опасения, че след наложените срещу Русия санкции във връзка с украинската криза няма да получат необходимите визи.

Сред причините са и поевтиняването на рублата спрямо долара и еврото, което оскъпява почивките в странство твърде много, а ограниченията на руските власти за пътувания в чужбина на военнослужещи, полицаи и служители на службите за сигурност пречат на ваканционните планове на много семейства.

Последна актуализация: 21:01 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

25
rate up comment 11 rate down comment 2
michaelis
преди 9 години
аз не давам акъл, нашите далавераджии явно знаят по добре как се прави бизнес, също и като простите сервитиорки, как да вземат повече бакшиш, като разбиеш сметката всеки да си плати отделно, щото много работа им е да разбиват сметката и ги мързи остаа с 2лв. вместо с 8лв. бакшо, но от там кат се тръгне, та ногоре по стъпалата до бамбашка крадците с хотелите и те я карат на същия хал, боли ме шапката, те ше губят туристи не аз, както имаше една поговорка - златен клас вирей, прос народ живей, манталитета е проблема при нас, просто това ако не се промени, нищо няма да се промени още 500г.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 10 rate down comment 1
misanthrope
преди 9 години
Сега, къде съм намерил квартирка, моля да не коментираш. И твоето както и моето мнение е чисто субективно , на база някакви места на съответното място, които лично сме посетили и така си вадим изводи за дестинацията. Самото название Малякия иде да покаже, че не си обективен. Севрна Гърция има всичко, от наша работа презастрояване, до абсолютно диви села. В Италия имах честта да посетя Лидо ди там какво беше , абсолютен Слънчев Бряг, може да има и хубави места, не съм познавач. Капри става, но не е това което се говори. Факт е, че самите Италианци ходят в Хърватска. Ако си вадиш изводите за Хърватска на база Дубровник, то аз коментирам места като Црез, Пула и т.н. Хърватска генерално е мястото за яхтинг и кемпер
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 14 rate down comment 1
nocalled
преди 9 години
не помня да е имало лесна година за тия ревачи.всяка година едно и също - рев. но някакви действия за вдигане качеството на обслужването не си спомням да видях.педалкии, налягайте дебелите *** и бачкайте иначе скоро ще си спите сами по хотелите
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 11 rate down comment 2
mnz
преди 9 години
Може би е донякъде до вкуса на човек. В Турция се набляга повече на месото, което поне на мен не ми допада. В Гърция има повече вегетариански неща, по това си падам, не съм вегетарианец, но не обичам да се тъпча с месо.Истината е, че дори хляба там няма нищо общо с нашенското нещо което ни се продава тук за хляб. Просто е истински хляб, а не брашно с добавки, подобрители и т.н. химии.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 16 rate down comment 1
ert
преди 9 години
Нашето черноморие отдавна не е нещо, което да си струва за почивка. Реално, у нас разбирането за морски туризъм е заменено от курортено-пиянски туризъм, т.е. едни тълпи се шляят из едни сбутани и пренаселени курорти и като няма какво да правят се наливат с алкохоол менте. А вечер на дискотеките.В нормалните дестинации като Гърция например не е така. Първо, че човек има какво да прави и какво да обикаля като отиде на почивка. Второ, че е ШИРОКО, а не сбълскано и претъпкано. Има какво да правиш, не ти се налага да се наливаш като прасе. Яденето също е коренно различно, ол инклузивите са сравнително рядко срещани, не като при нас.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 6 rate down comment 3
misanthrope
преди 9 години
Е с нивото на храната в Гърция над Турция ИЗТЪРЧА сериозно. Останалото е горе долу така.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 18 rate down comment 3
misanthrope
преди 9 години
Грую, респект за патриотизма обаче ... леко си се объркал. България няма чисто природни дадености да се срявнява с Гърция. Просто там има 3000 км крайбрежие, тук - 400, Хърватска има също огромно крайбрежие и стотици острови, ние имаме остров света Елена, накрая, ония имат средиземно и адриетическо море- отворени лазурно сини морета, ние имаме черно море, затворено от Босфора в което цяла Европа, половин Русия плюс държави като Турция, Армения и др. си излива л***ата и няма къде да идат.Единстевно имаме хубаво пясъчно дъно, което те нямат.Италия и Испания изобщо не са в играта, зле е там, и те нямат тази природа, но Гърция и Хърватска... извинявай
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 23 rate down comment 1
mnz
преди 9 години
Най-евтино е в Турция, Гърция е една идея нагоре, Слънчев бряг е още една идея по-скъпо. Западна Европа не коментирам, не съм ходил. Предпочитам с колата по-наблизо, по-удобно е има къде да си сложиш багажа, а и по-лесно обикаляш местните забележителности като имаш транспорт.Относно храната обаче, мога да кажа, че тази на Слънчев бряг е няколко идеи, дори цяло качество, най-ниско като качество и вкус. Турция предлага храна на много по-добро ниво над нас, а Гърция още едно ниво нагоре. Просто няма място за сравнение.П.П. Запаси се с лекарства за разстройство, почти сигурно няма да ти останат зян. Диаростад е добро лекарство.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 24 rate down comment 2
Ghostenin
преди 9 години
Не става дума за западна европа, там е значително по-скъпо, но и стандарта на хората е друг. В сравнение с една Гърция и Турция обаче родните курорти са сравними по цени, но по качество и чистота отстъпват многократно...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 29 rate down comment 3
Ghostenin
преди 9 години
Истината е, че българите лека полека поумняваме и си даваме сметка, че нашето Черноморие е мръсно, презастроено и скъпо. Навсякъде ти гледат джоба, цените до небето, а отношението все едно си длъжен да им плащаш, защото видиш ли сезона бил лош.Може да е гадно, но не 10%, а 30% спад им пожелавам догодина, а и следващата...пък дано накрая разберат, че българите сме им основните клиенти и започнат да мислят и за нас, а не само да ни скубят като пилци и да си мислят, че сме толкова глупави и не виждаме как се прави в една Гърция или една Турция...Ай сиктир!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още