IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Трудни времена за българския туризъм

Вълната от фалити на руски туроператори, санкциите срещу Москва и девалвацията на руската валута вещаят спад за туризма ни и догодина

08:12 | 13.08.14 г. 40
<p>
	2015 година е застрашена от намаляване на туристи от основни пазари за България - какъвто е руският. <em>Снимка: freeimages.com</em></p>

2015 година е застрашена от намаляване на туристи от основни пазари за България - какъвто е руският. Снимка: freeimages.com

Какво да се направи за овладяване на спада

Според експертите, за да се спасим от негативните тенденции на спад, голяма роля има държавата и политиката в туризма. Експертите посочват спешната нужда от консенсусна фигура, която да застане начело на туризма у нас, нуждата от отделно Министерство на туризма, активност на държавната администрация в задействането на редица наредби, заради които Законът за туризма не работи и спъва бизнеса.

Не на последно място се изтъква необходимостта от интензивна и целенасочена рекламна кампания. Трябва да се преодолее пасивната позиция на страната, държавната администрация трябва да активира туристическите пазари и да ги насочва към България, което засега не се случва, смята и Байко Байков.

Туристическият бранш и администрацията трябва да се обединят, за да генерират туристически потоци и да преодолеят големите пропуски в туристическия сектор, допуснати досега, допълва експертът. "Към днешна дата все още имиджът на България като туристическа дестинация е добър. Трябва да направим усилия, за да излезем от ситуацията с минимални щети", смята той.

Вълната от фалити

Въпреки че руското правителство е предприело мерки срещу така наречените „изкуствени фалити” на туроператори в Русия, те ще продължат, смята Румен Драганов. Той обясни, че в Русия има много и то големи туроператори, които „избират фалита”, за да съхранят активите си, а загубите остават за сметка на застрахователя.

В България в случай на фалит на руски туроператор загубата е изцяло за хотелиерите, разясни експертът. Това е така в случаите, когато хотелите сключват директни договори с чужди туроператори. Но ако те фалират, хотелиерите трябва да изискат пари от туристите. В повечето случаи обаче те не са в състояние да заплатят повторно.

Между 16 юли и 6 август в Русия фалираха 7 туроператорски компании, като броят на пострадалите клиенти е 65 хиляди по данни на Федералната агенция по туризма Ростуризъм, съобщават руски агенции, цитирани от БТА.

В разгара на най-активния сезон десетки хиляди руски туристи останаха блокирани в курортите на Египет и Турция, по гръцките острови, в България и други страни, след като бе съобщено, че туроператорските компании, организирали почивката им, са фалирали. Голяма част от летовниците се оказаха без обратен билет, съобщено бе и за хотелиери, поискали от гостите си да напуснат, тъй като туроператорите не са платили за стаите.

Въпреки бързите мерки за ново регулиране и спешни реформи в сектора, руски експерти очакват още фалити.

Вълната започна на 16 юли след съобщението, че дейността си прекратява Нева - един от най-старите и големи туроператори в Русия, който работи от 1990 година, припомня агенцията. Той остави около 6500 души в Гърция, Турция, Испания и България. Десетина дни по-късно, на 25 юли, последва крахът на Роза ветров Мир, на 30 юли – на Експо-тур, на 1 и 2 август - Идеал-тур и свързаната с нея Лабиринт, на 5 август ИнтЕър и на 6 август - Нордик стар.

Докато фалитът на малката Нордик стар, специализирана в индивидуални пътувания в северноевропейските страни, не предизвика сътресения, то Лабиринт, според различни оценки, остави в чужбина между 23 000 и 27 000 клиенти.

Причините

Туристическите компании заявяват, че "не могат да изпълнят задълженията си към клиентите", тъй като има масови откази на руснаците да пътуват, причинени от опасения, че след наложените срещу Русия санкции във връзка с украинската криза няма да получат необходимите визи.

Сред причините са и поевтиняването на рублата спрямо долара и еврото, което оскъпява почивките в странство твърде много, а ограниченията на руските власти за пътувания в чужбина на военнослужещи, полицаи и служители на службите за сигурност пречат на ваканционните планове на много семейства.

Последна актуализация: 21:01 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

15
rate up comment 21 rate down comment 3
misanthrope
преди 9 години
Ами като нямаш фирми мирми, недей моля те да даваш акъл на хората които правят пари как да го правят :)1) Който е в този бизнес ВЕЧЕ е милионер. Не се строи хотел със спестявания от закуски или кредити2) Лоялността на клиента в туризма е спорна работа. Дори да ми хареса, едва ли до година ще се върна. Просто ще искам нещо различно, това е идеята. 3) Народа налита основно на евтино. Ако си скъп, си аут, независимо колко си добърТук проблемът е не толкова в самите бизнесмени, колкото в държавата. Въвеждат се в експлоатация хотели без пречиствателни станции, заустени в дерето, строи се в нарушение на всякакви норми, променят се предназначения на земи.. това са неща, които няма как отделния бизнесмен да избегне, но те влошават и неговата собствена инвестиция а и рушат имиджа на България като дестинация. Туриста не е склонен да е лоялен на даден хотел, но е лоялен на дестинация според мен.После, има си пазарни ниши които се целят и според тях - и продукта
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 26 rate down comment 2
Лъско
преди 9 години
Вярно, че има много зарази по нашето черноморие, но това е разбираемо. Много хора сбутани на едно място, ядат, ***, а няма подходящи пречиствателни станции. И аз преди като ходех на нашето море, на 2-рия или 3-тия ден задължително без изключение драйфах и дрисках, мислех че е нещо нормално и е част от почивката, защото и всички около мен също така правеха. После се огледах и реших да пробвам едно лято в Гърция, там за моя изненада хората не драйфаха и не дрискаха, аз също не го правех. Пробвах и в Турция, там за моя изненада в пропадналия Анадол също беше добре.Не съм бил на нашето черноморие вече 6 лета, последно стъпих тук през 2008г. Може да се престраша пак да пробвам тук след още 10-тина години, страх лозе пази.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 18 rate down comment 3
michaelis
преди 9 години
@mnz - е айде нема нужда сега, аз предпочитам да пестим от лекарства поне ...@misantrope - наште докато не се научат, че не се става бизнесмен и милионер за един ден, а се гради с години, защото капитала са им туристите и те тряя да им угаждат за да ги задържат по някакъв начин. Не може мръсотия, плевели, високи цени, ниско обслужване и само гонене на печалбата, аз нит сам бизнесмен нит иам фирми мирми, но така не става, просто не работи, печалбите сами ще дойдат когато положиш труд и имаш оборот, не когато вдигнеш цените
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 11 rate down comment 4
misanthrope
преди 9 години
Ок, сега вече схванах че се бъзикаш :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 26 rate down comment 8
mnz
преди 9 години
Хайде чревни вируси, претенции а? У нас е нормално като се отиде на море, в куфара да се слага и лекарства като Стоперан, Имодиум, Диаростад, Лопедиум и т.н. Така че, като те почне на втория ден, пийваш от лекарството и си кукуряк. Хем си на почивка у нас, т.е. развиваш икономиката, хем и лекарства купуваш, т.е. още повече развиваш икономиката ни. Един вид уин-уин ситуация.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 26 rate down comment 2
data
преди 9 години
Ба колко години подред расте туризма ? Мисля вече повече от десетилетие . Тая година ще върне 2-5 % - според мен за добро : да седнат колегите да се огледат , да видят къде са бъркали . п.п. Същото е положението и в земеделието
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 30 rate down comment 1
misanthrope
преди 9 години
Ми Слънчев Бряг винаги си е било зле, сори, лично мнение. На север има някои места , на юг от Поморие не стъпвам от години.Иначе @michaelis.. не е съвсем така за класите, не бих казал в Гърция поне обслужването и храната да са по-добри от нашето северно черноморие, но не е толкова мръсно и презастроено а и като се къпя в морето не хващаме чревни вируси с децата, за това ходя там. Отделно ми е по-близо а и времето винаги е слънчево, аз не помня един ден да ме е валяло там през лятото
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 30 rate down comment 1
michaelis
преди 9 години
точ тъй колега, защото ние явно искаме да станем милионери за един ден, то девиза на Черноморието е направо "ден 5 години храни" ми няма да ходя там защо да ходя като се почне - обслужване, хотели построени на 5М буквално разтояние, тоалетни по 1лв. може и 2 лв., ядене не се хварля всичко се претопля, преправя и пак се сервира, няма никаква инфраструктура, ама никаква, мръсотия до шия, и цени като в Гърция и Испания, а при последните две класата се различава от нашата и то доста а са на същите пари, ееееми вместо да ревем да се разходим да по гледаме как се яде хляб у хората и тек тогаз да се пробваме да направим и развием нещо ..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 55 rate down comment 2
bigiadri
преди 9 години
Лятото живея в Слънчев бряг. Мога смело да кажа ,че това лято сезонът е напълно провален. Не са причините само руснаците,те и сега тук са най-много. Къде обаче са немците , англичаните ,скандинавците? Те се изнесоха в Испания ,Гърция и т.н. ,просто избягаха. Аи какво да правят в Сл.бряг,където центърът е един бит пазар,нявсякъде е мръсно ,краде се повече от други години, показателен е само факта , че да се стигне до моста в центъра на курорта ,можеш да си потрошиш краката, толкова ли не се намериха 1000 лв да се сложат едни дървени скари за да се минава над пясъчната ивица ВЪОБЩЕ ПЪЛНО БЕЗХАБЕРИЕ , просто СМЯХ.. Българите и те се изнесоха в Турция и Гърция ,където условията са в пъти по-добри.Слънчев бряг е курорт със западащи функции!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 34 rate down comment 3
milioner4e
преди 9 години
Ти ме преби бе човек. Тва даже и по соца не знам да го е имало. Ебасимо.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още