IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

По нареждане на премиера…

Времевият период между „Отваряме“ и „Затваряме“ става все по-кратък, и то не само в България

21:20 | 25.03.21 г. 17
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Премиерът Борисов. Снимка: DPA</p>

Премиерът Борисов. Снимка: DPA

„По нареждане на премиера Бойко Борисов, министърът на икономиката отменя издадените по-рано днес Указания, които бяха във връзка с изпълнение на Заповед…“. Така започва прессъобщение на министерството на икономиката, с което само пет часа след въведените частични облекчения за някои магазини те отново се премахват.

Хронологично сутринта с указания на икономическия министър Лъчезар Борисов се даде право на самостоятелните магазини в моловете и останалите търговски центрове, които имат обособен вход откъм улица или паркинг, да работят, а на хипермаркетите с площ над 300 кв. м, които предлагат нехранителни стоки, да обособят и ограничат площ до 300 кв. м, в която да се допускат клиентите, или да изнесат стоки за продажба на открити площи. Но в късния следобед, след остра реакция от страна на собствениците на заведения, премиерът отмени облекчението. 

Новото решение е взето с оглед на равнопоставеност между отделните браншове, както и заради краткия срок на предстоящо действие на взетите противоепидемични мерки със заповедта на министъра на здравеопазването,  се уточнява в съобщението на ведомството. Това обаче ни кара да се запитаме защо за тази равнопоставеност и този кратък срок на самите действия не беше помислено по-рано. По време на сутрешния редовен брифинг икономическият министър Лъчезар Борисов поясни, че неговите мерки са издадени „на база на юридически консултации и консултации със заинтересованите страни, работодателски и браншови организации и с цел яснота по отношение на прилагането на мерките". Самата заповед на здравния министър, с която се въведоха тези ограничения, дава възможност ресорните му колеги да издават свои указания. Борисов поясни, че новите указания са съгласувани със здравните власти, което вероятно значи, че новите контрамерки са чисто политически мотивирани. 

Два часа по-късно от асоциацията на едни от най-активните критици на ограниченията - собствениците на заведения от Сдружение на заведенията в България и Българската асоциация на заведенията, публично отправиха ред критики за това, че пандемията се ръководи от популистки, половинчати и предизборни решения и „ни правите на балъци“. А редица коментари в социалните мрежи обвиняваха в лобизъм двете ресторантски организации заради това, че при въвеждането на последните ограничителни мерки бе спазена тяхната препоръка да се затвори всичко.

Сега отново бяха послушани. Остава ни да се запитаме дали това е лобизъм, или популизъм…

Днешните петчасови облекчения за част от магазините са последният засега христоматиен пример за провала на управлението на пандемията, за съжаление не само в България. Отпускане следва блокадите, блокадите следват отпускането, отново и отново, вече повече от година. Разумна концепция за живот с вируса? И до днес няма такава! Вместо това мелничното колело продължава да се върти. И смазва търпението на хората, тяхното здраве, доверието им в политиците, или дори живота им – буквално. Умореният от блокадите народ се колебае между примирението и бунта.

Продължаващите ограничения на свободите биха могли да бъдат избегнати, ако в миналото политиците действаха по-последователно и решително. Това се отнася и за двете дисциплини в рамките на борбата с пандемията - за управление на блокадите и за набавянето на ресурси и тяхното систематично използване. 

И докато някои области може да са по-виновни за половинчатите блокади, защото много регионални власти се поддадоха на наглостта да могат да не се уповават на познанията на учените, то правителство е виновно за факта, че България има твърде малко ваксини и че все още сме далеч от ефективната стратегия за самотестване, при която например тестове се провеждат два пъти седмично във всички училища и компании. Също така все още няма работещо приложение за проследяване на контактите. Българската апликация Virusafe се оказа пълен провал.

Списъкът с провалите може да бъде продължен безкрайно. Например защо за една година не се създаде комисия за широкообхватни изследвания, която да предоставя информация за това кои области на социалния живот са двигатели на пандемията и кои не? Можеше да се направи. Но никой не се чувстваше отговорен - както при почти всяка друга тема. 

Парадоксално е, че провалът в пандемията се основава на вечния модел на успех на премиера Борисов: постоянните усилия за намиране на баланс и компромис. Опитът по някакъв начин да балансира всичко, да се угоди на всички интереси и техните представители. Поне малко. В борбата срещу Covid-19 обаче тази характерна черта се оказва опустошителна.

Политиката трябваше да се разглежда като спокойна, бавна река, която снабдява страната с всичко необходимо, за да премине през пандемията по най-добрия възможен начин: това отдавна вече не е така. Вместо това в момента политическата класа изглежда като порой, който отмива деликатните културни растения, а понякога и като изгубил посоката фар, който не може да навигира никого. 

Накъде трябва да се насочва пътуването всъщност е съвсем ясно: навън, в света, какъвто бе някога, и който може да стане още по-красив едва когато трескавият кошмар отмине. Но компасът липсва. През март 2021 г. България, но и почти цяла Европа, е също толкова безпомощна, колкото през март 2020 г. Докато тогава това беше разбираемо, днес е непростимо.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:14 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

7
rate up comment 5 rate down comment 6
michaelis23
преди 3 години
А и грешките тук са скъпи - костват човешки животи.---------------------------------------------------------------------аууу къде, кога, в какво точно и кой от какво е умрял, аутопсия имаме ли, констатация нещо от български патолози ?!? До колкото си спомням даже председателя на Българските патолози се беше изказал че няма нито един умрял от това или ?! .... Ае стига сте лъгали бе напрао бетер *** сте и сипете пропаганда ама радиация и агитирате за ваксини което е и противозаконно на всичкото и отгоре !! Ето бе човек, тоя реже умрели не ТИ и ваще екипи, ако искате направете едно интервю с него или не ви изнася ?!? ...Хората умират С, а не ОТ коронавирусhttps://bpa-pathology.com/horata-umirat-s-a-ne-ot-koronavirus/
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 7 rate down comment 3
Boicho Popov
преди 3 години
Тази статия спада към категорията "Редакционни коментари". Затова е мнение, а не фактологичен материал. Казвате да се учим от грешките - нали една година се учим. Как не се научихме? А и грешките тук са скъпи - костват човешки животи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 4 rate down comment 2
Pyramid
преди 3 години
Жалко, системата слага автоматично звездички, щяхте да прочетете вие, какво мисля и то, съвсем точно. Нямаме правителство, НОЩ е пълно недоразумение и за какво задоволствонот работата си, може да говори лекар, уж водил ни към здраве, а довел до първо място по смъртност, НЕДОУМЯВАМ. Хайде, Боко не хо слуша главата, ама Мутафчийски?- Какво ще кажат ВСИЧКИ ЩАБНИ ПЛЪХОВЕ? КАТО СА ТАКА КВАЛИФИЦИРАНИ, ЗАЩО РЕЗУЛТАТИТЕ ИМ СА ТОЛКОВА ПРОТИВОРЕЧИВИ? НЯМА НАЧИН САМО ГРАЖДАНИТЕ ДА СА ВИНОВНИ. КАТО НЕ СЕ СПРАВЯТ, ЗАЩО НЕ СИ ПОДАДОХА ОСТАВКИТЕ?!?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 7 rate down comment 1
dr.5rov
преди 3 години
Тази статия спада към тази група приказки, които ни обесняват как ако се било направило нещо друго и то не какво да е, а точно тези две-три подхвълени предложения, всичо щяло да бъде прекрасно. Аман от такива писания - авторите не носят никаква отговорност по даден въпрос и затова могат да си приказват каквото си искат. Ако беше коментар като този тук, може да си напишеш каквото си мислилиш, но това си е лично мнение и обикновенно доста четящи не са съгласни.Можело ли е да се правят нещата по друг начин? О да, разбира се. Нали така се учим - от грешките си. Въпросът е сега и за в бъдеще да правим нещата, които сме видяли, че работят. И това не опира до един човек, пък и било то и ББ. Това е работа на много хора.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 8 rate down comment 0
Jorkata
преди 3 години
Глуп***ците-управляващи се чудят каква нова простотия да измислят...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 10 rate down comment 1
simbad12
преди 3 години
еееее, цял следобед се чудех в кой сайт ще прочета коментар на безумията... не че ми става по-леко на душицата, но - добре казано, Инвесторе!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 7 rate down comment 1
bigmamascandal
преди 3 години
Чудесно написано! Браво
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още