fallback

Как да спечелим от предстоящите валутни войни

Търсете валути на малки държави, следвайте тенденцията и се насочете към златото, съветва Матю Лин

13:23 | 23.01.13 г. 6

Централните банки по целия свят опитаха почти всичко, за да измъкнат своите икономики от рецесията. Те понижиха основните лихвени проценти до тривековни дъна, печатаха пари в огромни количества и рекапитализираха банките с гъвкави кредити. До момента обаче не са постигнали особен успех, пише в свой коментар за MarketWatch Матю Лин.

Сега им е останало едно последно оръжие в запас – обезценяването на валутите. Над света надвисват радикални валутни войни. Няколко централни банки - както малки, така и големи –  започнаха да се целят в по-ниския обменен курс като начин да подкрепят своите икономики. Остава да видим дали това ще проработи.

За инвеститорите обаче то може да се окаже по-маловажно от това да разберат коя държава ще успее да обезцени своята валута или кои цената на кои други активи ще нарасне, ако избухне всеобща валутна война.

В непосредствената светлина на финансовата криза от 2008 и 2009 г. политиците се споразумяха да не се заемат със съревнователна обезценка. Търговските политика на разоряване на съседа са част от учебникарското обяснение за Голямата депресия от 30-те години на ХХ век и никой не иска да повтаря грешките оттогава.

Британците успяха да прокарат спад от 25% в стойността на паунда, без някой да обърне достатъчно внимание (признак на вероятно изчезващо влияние на валутата в световен мащаб). Но останалите валутите останаха до голяма степен там, където бяха преди избухването на кризата.

Всъщност основната черта на пазарите за валутна търговия през последните 5 години бе извънредната им стабилност – докато цените на всички останали активи се побъркаха, повечето валути останаха на предишните си равнища.

Сега това е на път да се промени. През миналата седмица чешката централна банка обяви, че си поставя за цел обезценяването на валутата, за да подкрепи икономиката на страната. Шведският министър на финансите Андерс Борг заяви, че би искал да види една по-слаба крона, която да подсили износните индустрии в страната. Швейцарците планират обменния си курс от няколко години, опитвайки се да контролират валута, която се превърна убежище за парите, бягащи от кризата с еврото. Новото японско правителство изглежда възнамерява да понижи стойността на йената и бе възнаградено със сериозен отскок на основния местен борсов индекс Nikkei.

Налице са множество призиви за обезценяване на еврото, за да бъде облекчена ускоряващата се рецесия в Европа. Бившият председател на съвета на министрите на финансите на страните от еврозоната (т. нар. Еврогрупа) Жан-Клод Юнкер започна да описва курса на еврото като „опасно висок“. И не се изненадвайте, ако Федералният резерв започне да се опитва да натиска долара надолу, докато пробва да ускори ръста в САЩ.

Високопоставени политици започнаха да обръщат внимание върху проблема. Оттеглящият се управител на Английската централна банка сър Марвин Кинг вече предупреди, че валутните войни са една от основните заплахи за икономическата стабилност. „Опасявам се, че през 2013 г. ще станем свидетели на ръст в активно управляваните валутни курсове като алтернатива на използването на вътрешна монетарна политика“, каза Кинг в реч, изнесена през миналия месец в Ню Йорк.

Дискусионно е дали манипулирането на валутата може изобщо да сработи. Докато вредите, които надценената валута може да причини на икономиката, почти не се поставят под въпрос, няма много доказателства, че обезценяването подобрява конкурентоспособността в нещо повече от краткосрочен план. Обикновено то се губи чрез по-високото заплащане и цените.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 11:18 | 13.09.22 г.
fallback